14.10.2020 2 minuty čtení

Koruna si včera znovu sáhla na dno. A zřejmě ne naposled

Koruna včera ztratila 0,7 procenta a posunula se těsně pod 27,40 CZK/EUR. To je nejslabší úroveň od druhé poloviny května. Analytici očekávají její další oslabení a hovoří o dalším snížení základních úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Včera [13.10.] ztrácely i všechny ostatní regionální měny. Polský zlotý oslabil na 4,494 PLN/EUR, maďarský forint pak na 369,9 HUF/EUR. Nedařilo se ani společné evropské měně. Ta v průběhu úterního obchodování ztratila 0,6 procenta a posunula se na 1,174 USD/EUR.

„Důvody k optimismu bylo včera obtížné nalézt. Německý ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci za tržními očekáváními výrazně zaostal. Podle prezidenta institutu to bylo dáno obavami investorů z pandemické situace, neřízeného Brexitu i prezidentských voleb v USA. Tyto faktory ze scény v nejbližších dnech nezmizí, což může euro držet pod tlakem,“ uvedla v této souvislosti ekonomka Komerční banky [KB] Jana Steckerová.

Podle ní k nepříznivému vývoji kurzu koruny přispívá i pokles domácích tržních úrokových sazeb. Ty dle jejího názoru už v sobě zahrnují 50% šanci, že Česká národní banka [ČNB] sníží sazby na technickou nulu [0,05 %]. Vzhledem k vývoji pandemické situace je ale podle analytiků stále brzy rozhodnout, zda a kdy ČNB k takovému kroku přistoupí.

Co zvažuje guvernér ČNB

ČNB ponechala na svém posledním zasedání [23.9.] základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na 0,25 procenta. Z aktuální prezentace guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka avšak vyplývá, že nepovažuje za potřebné dále snížit úrokové sazby. Naopak zvažuje jiné nástroje měnové politiky, například v podobě devizových intervencí.

Jana Steckerová je přesvědčena...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/14/koruna-si-vcera-znovu-sahla-na-dno-a-zrejme-ne-naposled/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.