13.10.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 14.10.2020: OSVČ mají smůlu, Pilulka.cz může slavit a nové "zelenější" iPhony bez nabíječek

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý den.

Dobré ráno! Pokud tedy aspoň trochu dobré může být. Skoro to vypadá, že se aktuální náladu ve státě rozhodlo plně vyjádřit i počasí. Doufám nyní ve dvě věci: Že vláda nebude zbytečně dlouho diskutovat nad podporou pro nyní krvácející OSVČ a že letos státní vyznamenání uprostřed 2. vlny koronaviru nedostane předčasně na výjimečně dovolené slavnosti prof. Prymula, zatímco v nemocnicích bude COVID kosit desítky Čechů. Produktivní den Vám přeje Tomáš.


💡 Myšlenka pro dnešní den:
Za každou akcií se skrývá společnost. Zjistěte si pořádně, co dělá.
 

 BURZA 

 S&P 500 -0.63 % (3,511.93)

 Nasdaq -0.10 % (11863.90)

 PX -0.26 % (868.03) 

---

 Ropa +2.10 % (40.26 USD) 

 Zlato -1.60 % (1,898.00 USD) 

 Stříbro -3.96 % (24.27 USD) 

Nechcete-li, aby vám cokoliv důležitého uniklo, určitě si do seznamu sledovaných na Warengo přidejte Wealth Magazín, Platon Finance a FinTag.cz.

Novavax (NVAX) +6.41 % (117.28 USD)
Johnson & Johnson včera oznámil pozastavení testování své COVID-19 vakcíny kvůli zdravotním komplikacím. Konkurenční vakcíny tak získávají vítr do plachet.

Royal Caribbean (RCL) -13.20 % (60.61 USD)
Provozovatel zaoceánských lodí má problém s hotovostí. Chystá se proto od investorů získat 1 miliardu USD na provoz. Propad následovali i Carnival a Norwegian Cruise Line.

 GRAF DNE 

Národní měny států Visegrádské čtyřky včera zažily citelný pokles. Zdá se, že stejně jako Česko, i u našich diplomatických partnerů se sice první vlnu podařilo zvládnout výborně, ale o to horší je nyní vlna druhá. Lockdowny na obzoru?

 SLOVA DNE 

„Sociální a zdravotní se bohužel dá udělat jen plošně. Nemůžeme dát všem slevu, to by byla škoda. My musíme najít takový program, který bude na ně napasován, a nedávat peníze někomu, kdo dobře funguje. To by nedávalo smysl.“

Ministr průmyslu a obchodu (a dopravy) Karel Havlíček včera nepochybně potěšil všechny OSVČ, když oznámil, že vláda zatím živnostníkům pomáhat nebude. Snaží se prý najít dostatečně fér řešení. Tak hlavně, aby ho našli ještě letos a ne až po bankrotech...

 ČÍSLO DNE 

8,6 %

Nově zaváděná epidemiologická opatření se již negativně odrazila na odhadech letošního propadu české ekonomiky. Dle analytiků České spořitelny by letos HDP mohlo ztratit 7,9 %. Pokud se přísná opatření budou po EU šířit, může tuzemské HDP ztratit až 8,6 %.
 
 BLESKOVĚ 

▶ IPO e-commerce lékárny Pilulka.cz na trh pražské burzy Start má vykročeno k úspěchu. O akcie je ze strany investorů solidní zájem a společnost má už nyní jistých více než 300 milionů korun.

 Česká bankovní asociace nebude obnovovat vládní moratorium na odklad splátek úvěrů, jež fungovalo na jaře. Prý proto není důvod. Klientům místo toho nabídnou individuální pomoc. Dle analytiků bude mít se splácením problém až 30 % dlužníků.

Evropská unie získala od Světové obchodní organizace právo uvalit na americké zboží v hodnotě 4 miliard dolarů nová cla. Ze strany EU jde o odvetu za dotace, které Spojené státy poskytovaly společnosti Boeing.

▶ Čínské město Čching-tao zahanbilo americké i evropské úřady, když dokázalo během 48 hodin otestovat na COVID-19 celkem 3 miliony lidí. Ve městě se v neděli objevilo 12 nových případů, načež radnice slíbila otestovat během týdne všech 9 milionů obyvatel. Wow!

▶ Apple během svého druhého podzimního Eventu představil čtveřici nových iPhonů podporujících poprvé 5G a také HomePod mini. Zásadní změnou v rámci ekologického přístupu je, že nové iPhony v krabici nebudou obsahovat nabíječky a sluchátka.
 
 FOTO DNE 

Zatímco místopředseda Jan Hamáček prezidentovi společně s premiérem Babišem v Lánech "rozmlouvali oslavy 28. října", našli se v našem vychytralém národě i tací, jež se na rebelanství Pražského hradu chtějí svézt. Hanba jim! 😅

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty