13.10.2020 2 minuty čtení

V září zlevnila rekreace i potraviny, ale zdražily poplatky za školy

Inflace v září klesla proti srpnu o 0,6 procenta. Vývoj byl ovlivněn zejména snížením cen u rekreace a kultury a u potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 3,2 procenta. To bylo o 0,1 p. b. méně než v srpnu.

a snižování celkové hladiny spotřebitelských cen působil v září především pokles cen v oddíle rekreace a kultura, kde v důsledku končící letní sezóny klesly ceny dovolených s komplexními službami o 21,6 procenta. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 procenta a ceny služeb o 1,3 procenta.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se snížily zejména ceny zeleniny o 4,1 procenta. Z toho ceny brambor klesly o 9,3 procenta [13,44 Kč/kg]. Snížily se ceny ovoce [-3,5 %], nealkoholických nápojů [-2,6 %], vajec [-5,2 %] a polotučného trvanlivého mléka [-3,5 %]. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 % a ceny služeb o 1,3 %.

„Spotřebitelské ceny v ČR se v září oproti srpnu snížily o 0,6 procenta. To bylo dvakrát rychleji, než čekal trh i než kolik ukazoval náš odhad,“ okomentoval výsledky ekonom Komerční banky [KB] Michal Brožka.

Upřesnil, že inflace za září se nachází celých 0,4 procentního bodu pod prognózou České národní banky [ČNB]. Podle něj tak i když inflace v září překvapila směrem dolů, pro vývoj kurzu koruny pravděpodobně nepůjde o silný impuls. ČNB bude podle něj pravděpodobně vyčkávat, nicméně peněžní trh názoru už z části čeká další snížení úrokových sazeb.

Co v září zdražilo

V září meziměsíčně vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Víno zdražilo o 3,5 procenta, pivo o dvě procenta a tabákové výrobky o 0,2 procenta. zdražily i oděvy [+1,6 %] a obuv [+1,5 %]. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 0,7 procenta. Z potravin se zvýšily především ceny másla [+4,9 %] a cukru [+3,9 %].

Se začátkem nového školního roku se zvýšily ceny v oddíle vzdělávání [+2,5 %]. Poplatky v mateřských školách vzrostly o 4,1 procenta. Školné na středních soukromých školách...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/12/v-zari-zlevnila-rekreace-i-potraviny-ale-zdrazily-poplatky-za-skoly/

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.