Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
12.10.2020 4 minuty čtení

🎓 Snadný tip na budování trvalých návyků

Osobně jsem měl velmi problém vytvořit si návyk, vydrželo mi to pár dnů, ale jako asi každému, stačil jsem si říct jeden den: "Dám si pauzu, jeden den pauzy ničemu neuškodí" a z jednoho dne se to prodloužilo na několik týdnu, měsíců, roků...

Nový rok, s novým štítem, plným touhy něco konečně dokázat, vybudovat nové dobré návyky a zbavit se těch špatných. Leden narvané fitness centra, zabookované lekce všeho druhu, parky plné běžců, nastane únor a jakoby se po všech slehla zem. Ztráta motivace, moc náročný proces a jdeme si znova ulehnout na gauč a pustit si televizi. Proč se nám to jen děje? Poznáváte se v těchto scénářích? Nejste v tom sami, tohle si prožil každý.

Už od přírody jsme leniví tvorové a necháváme se zmáhat únavou. V pravěku únava smysl dávala, když jsme šli mimo naši jeskyni, tak nám hrozilo, že kvůli únavy zemřeme v souboji se šavlozubým tygrem. V dnešním světě už to smysl nedává. Necháváme se dost ovládat emocemi, pohodlnosti a leností. Pak je tu část, kterou můžeme nazvat vůli a ta jde proti naším zvykům, emocím, únavě, ... ta je mnohonásobně slabší než naše emoce, protože se vyvíjela mnohem později po limbickém systému (emoční část mozku).

Vůle máme po celý den omezený počet, ale i vůle se dá trénovat jako svaly v posilovně, jen to chce čas a trpělivost, ale hlavně dlouhodobě! Většina lidí má problém, že svou vůli vyplýtvá snadno, třeba tím, že se rozhodne jíst zdravě a v lednici má dort a neustále se překonává, aby ho nesnědl. Vůle pomalým tempem klesá a vyplýtváváme zbytečně.

Dost strohé teorie. Nastanou dny, kdy nám dojde motivace, budeme se cítit unavení, s tím musíme počítat. Jak ale dosáhnout toho, abychom si udrželi návyk po dlouhou dobu i bez motivace a unavení? Jednoduše, uberte a snižte očekávání! Každý člověk si dává na svůj první den kilometrový běh, další den to zase navýší, další den znova, tak pokračuje až přijde nechuť začít, dnes jsem unavený, nechce se mi běhat 30 minut 5 kilometrů, dnes nemám čas na běh, doplň vlastní výmluvu...

Skvělým receptem na trvalé návyky je nízký základ, dejte si za cíl denně uběhnout 100 metrů, bude se vám zdát tato vzdálenost směšná, ale tím lépe! Nebudete mít důvod jediný běh vynechat, prostě když nebudete mít motivaci uběhnete jen těch 100 metrů, možná až uběhnete těch 100 metrů, tak budete mít chuť přidat dalších a dalších. Každopádně i když uběhnete jen 100 metrů, je to stále lepší než mít na kontě 0. Udělali jste malý krok, ale každý krok se počítá, je to lepší než stát na místě. Víte jak to dopadlo v závodě se želvou a zajícem :)

Tímto vybudujete jakýkoliv návyk, říká se, že vybudovat návyk trvá nějakých 21 dnů. Chcete začít meditovat? Dejte si za úkol 2 minuty denně, když dáte víc, dáte víc. Chcete začít pravidelně číst? Každý den přečtěte jednu stránku. Chcete začít cvičit? Dejte si každý den 10 kliků. Nebudete mít žádnou výmluvu nezačít, jsou to tak snadné úkoly, že k tomu ani vůli potřebovat nebudete. Budou dny, kdy dáte minimum, ale pak budou dny kdy dáte mnohem více. Nejdůležitější je ovšem konzistence, k čemu nám bude když 2 týdny cvičíme 5x týdně tvrdě, když si pak s cvičením dáváme pauzu rok? Navíc nebudete cítit takový tlak..

Dáváte si podobné minima i vy?

#osobnirozvoj #inspirace

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Minima fungují. V podstatě to ani není o tom konkrétním výkonu. Jde o to, že když člověk měsíc běhá minutu denně, po tom měsíci si najednou uvědomí, že už to dělá zcela automaticky, aniž by přemýšlel nad tím, jestli se mu chce, nebo nechce. Neboli obejde přirozenou lenivost mozku, aniž by to stálo nějaké šílené úsilí a odříkání. A díky tomu, že si lze na jednotlivé nové návyky udělat takové řekněme 5minutovky během dne, lze takhle docela dobře budovat i několik návyků najednou. 👍

    0
Doporučené příspěvky
10 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
7 minut
8 minut
6 minut
7 minut
5 minut
7 minut