25.08.2018 3 minuty čtení

Recenze knihy: Hitmakeři

Kdo z nás by nechtěl stvořit hit? V jakémkoli oboru. Dát světu něco, co se bude samo od sebe šířit jako lavina. A my, jakožto autoři, se budeme těšit z neskutečných zisků a slávy. Pokud na to existuje recept, tato kniha se vám ho pokusí představit.

Autor Derek Thompson je americký spisovatel a editor časopisu TheAtlantic a v knize si dal jasný cíl – zjistit, jak přesně se ta či ona věc stane hitem. Navíc v dnešní době, kdy na člověka útočí v historii nevídaný počet podnětů.

Čtenář v knize nepochybně najde několik momentů, které si dokáže spojit se svým životem a svou situací. Pokud knihu čte podnikatel, už při samotném čtení se mu stane, že plánuje, jak některé tipy a myšlenky využije (ověřeno).

Velmi zajímavá je například část o viralitě, kterou autor svým způsobem vyvrací. Podle něj se hity nešíří od jednoho člověka ke dvěma, od těch ke čtyřem, od těch k osmi a tak dále. Spíše se jedná o kaskádovité šíření, které je založené jednak trochu na štěstí, ale zejména na tom, aby se v té „kaskádě“ našel článek (noviny, slavná osobnost apod.), který je schopen přesunout informaci o hitu k tisícům, ne-li milionům divákům. Pokud se tam takový článek nenajde, ani sebelepší produkt neprorazí.

Co možná knize trochu schází, to je větší důraz na současné příběhy úspěchu, které člověku dodají opravdu konkrétní rady a tipy. Je tam několik zajímavých příkladů, třeba jak se masově rozšířil Tinder nebo Padesát odstínů šedi, ale takových příběhu by mohlo být víc. Pokud by autor přidal 30 stránek takových do detailu rozpracovaných aktuálních příběhu, kniha by měla jasně plný počet bodů.

Příběhy o úspěchu staré rakouské básničky z 19. století nebo série Star Wars jsou samozřejmě také velmi zajímavé, ale nedá se očekávat, že mezi čtenáři budou ve velkém zastoupení básníci či Lucasové. Naopak úspěch mobilní aplikace nebo třeba kryptoměny, to si dnes svou cílovou skupinu najde. Možná námět na pokračování…

Jinak je to ale velmi zajímavé čtení, v rámci tématiky poměrně komplexní. Takže pokud do tématu popularity a vytváření hitů chcete více proniknout, zaslouží si i tento kousek místo ve vaší knihovně.

Hodnocení Warengo: 8/10

Hitmakeři – Tajemství popularity v éře rozptylování (orig. Hit Makers)
Autor: Derek Thompson
Vydává: Jan Melvil Publishing
Čas čtení: 7 hodin

Dereka Thompsona můžeme sledovat například na Twitteru

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.