Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
11.10.2020 6 minut čtení

Ondřej Neff: Radostnému boření svobody dal covid argument

...to radostné boření svobody pod heslem osvobození se urychlilo a covid k tomu dal argument: Ochrana zdraví!“ Říká v knižním rozhovoru s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou spisovatel science fiction, překladatel a novinář Ondřej Neff.

[Pozn. red.: Rozhovor vyšel v knize rozhovorů: Orwell na steroidech / Průvodce chaosem 21. století. FinTag.cz jej publikuje ve zkráceném znění a s drobnými redakčními úpravami.]

Jak hledí na výhledy s předlouhým horizontem pětatřiceti let autor sci-fi? A má vůbec smysl pokoušet se o nějaké predikce?

Kdyby to smysl nemělo, lidé by to nedělali. Je to svůdné. Já tyto pokusy o predikci – zejména tedy ze strany science fiction – přirovnávám k brokovnici: Vezmete brokovnici, vystřelíte, každý z těch dvou set broků se někam trefí a vy pak s trochou štěstí můžete ex post přesvědčivě tvrdit, že jste mířil přesně tam, do správného puntíku.

Když se podíváte na historii sci-fi, najdete mnoho velmi přesných predikcí. Například můj oblíbený Jules Verne umístil start letu na měsíc na Mys Canaveral a předpověděl, že při návratu na Zemi astronauti přistanou do moře. Když se podíváte na původní ilustrační rytinu z 19. století, obrázek vypadá přesně jako fotka přistání Apolla. A to je ono, autor vystřelil, v něčem se trefil, a vedle toho je spousta naprostých nesmyslů.

Co bude podle vás v roce 2050?

Nejvíce se od světa dneška budou lišit lidé. V roce 2050 budou pomyslnými tahouny společnosti lidé, kteří se narodili mezi lety 2010 a 2020. Podobně jako dnes to budou ti pětačtyřicátníci, pětatřicátníci, tedy lidé, kteří už něco dokázali, něco vědí a v neposlední řadě vědí, co chtějí. A to se do celé společnosti propíše.

Jakousi vizuální představu budoucnosti mám z mého milovaného filmu od Ridleyho Scotta, z Blade Runnera. Tam máte mrakodrapy, na jejichž úpatí, někde dole, je takové to červové podhoubí lidí a pololidí; když jdete vzhůru, postupně narazíte na iluze v podobě reklam; a nahoře žijí milionáři ve svých šílených světech obydlených roboty. Toto je vize světa, který nás čeká.“

Jaká ta generace bude?

Na to je třeba se podívat, v čem kdo vyrůstal. Moje generace vyrůstala v poválečné bídě. Přece jenom jsme nějak pocítili tíhu života a uvědomili si, že bez práce nejsou koláče. To nám dokola opakovali a já tomu dodnes pošetile věřím. Generace, která rozhodne o podobě světa v roce 2050, to tak nemá. Narodila se do blahobytu, míru, svobody, volnosti cestovat, do plné možnosti uplatnit své schopnosti a následovat své zájmy. Myslí si tak, že to je naprosto přirozené, a neuvědomuje si, že je to zázrak, který tu nikdy nebyl, a může se velice dobře stát, že už nikdy nebude. Nicméně tito lidé jsou takto strukturováni, což neříkám, že je špatně, prostě to tak je. Vaše otázka ale jistě směřuje spíše k technickým věcem.

Kde vidíte technologie v roce 2050?

Jednou z klíčových věcí – a zde zase navážu na Asimova – bude pokračující computerizace. V této souvislosti přitom zmíním dva markantní směry, které se projevují už dnes: Půjde o hlasové ovládání, o komunikaci nikoliv přes nějaké klávesnice, myši a podobně, ale o dialog. To bude mít obrovské důsledky, které si dneska nedovedeme představit a nedovedeme tak dohlédnout, co všechno to vyvolá. Druhým hybatelem pak bude rozšířená realita, tedy průnik počítačově vygenerované pseudoreality s realitou. A tyhle dvě věci zásadním způsobem změní existování člověka ve světě.

[...]

Jak bude mít podle vás strukturu společnost v roce 2050?

Říkám tomu vrstevnatá společnost. Jakousi její vizuální představu mám z mého milovaného filmu od Ridleyho Scotta, z Blade Runnera. Tam máte mrakodrapy, na jejichž úpatí, někde dole, je takové to červové podhoubí lidí a pololidí; když jdete vzhůru, postupně narazíte na iluze v podobě reklam; a nahoře žijí milionáři ve svých šílených světech obydlených roboty. Toto je vize světa, který nás čeká. Půjde o život městský – oni ti Somálci a další nepůjdou k nám do naší vesnice Zvole. Oni ale nepůjdou ani do Česka, protože jim prostě nic neříká a nenabízí. Budou se stahovat do už tak velkých aglomerací.

Postupně tak vzniknou megapolis s etnickými ghetty, jaké už dnes můžeme najít třeba v Paříži. Příkladem nám může být newyorský Harlem. To byla původně nejbohatší čtvrť New Yorku, kterou založili bohatí Holanďané. Když tam zavítáte dnes, je to jak Královské Vinohrady: vybydlené chudinou, která se tam nahrnula a původní obyvatele jaksi vypudila.

Takhle to bude vypadat i na našem kontinentu. My budeme muset ty lidi uživit, udržet v klidu, aby nevraždili více, aby nespustili občanskou válku. K tomu, věřím, pomohou zmíněné informační technologie, protože vygenerují umělé životy, které tito lidé budou žít; budou chodit s virtuálními brýlemi, něco snědí a budou happy. Nám by se asi zvedl žaludek, kdybychom ten svět viděli, ale ti, kteří se do něj narodí a budou v něm stárnout, vám řeknou: „To je normální, takhle to bylo vždycky.“

Aktuální krize covid

Do jaké míry by mohl tento scénář změnit covid-19, případně jiná podobná pandemie či obecněji černá labuť, v jejímž důsledku by se omezil přeshraniční pohyb?

Máme za sebou půlroční zkušenost s covidem. Zdá se, že je to nemoc spíš společenská než medicínská. Zvláštní je, že se pořád mluví o krizi, ale ona nenastává. Ty zásadní problémy, o kterých jsme mluvili, covid myslím neovlivní: Migrace pokračuje a politická mapa se nezměnila, Západ je pořád pod zásadním vlivem zelené levice a chystá se pokračovat v autodestrukci. Zdá se mi, že se urychlí computerizace společnosti. Ukázalo se, že osobní kontakt nejen není nutný, že je nebezpečný. Virtuální realita má stoprocentní imunitu, proč do ní nevstoupit? A je tu ještě jeden aspekt – to radostné boření svobody pod heslem osvobození se urychlilo a covid k tomu dal argument: Ochrana zdraví!

Zmíněný covid-19 mě vede k dalšímu velkému tématu, tím je lidské zdraví a délka života...

Celý rozhovor na: https://www.fintag.cz/2020/10/10/ondrej-neff-radostnemu-boreni-svobody-dal-covid-argument/

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
9 minut
5 minut
4 minuty
1 minuta
3 minuty
6 minut
4 minuty