Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

10.10.2020 5 minut čtení

Jak se fastfoodový gigant McDonald's popere s koronavirem? Dle analytika si ohledně zotavení až moc věří

Pohled na cenu akcií McDonald's dnes na první dobrou vůbec nenaznačuje, že se nacházíme uprostřed globální krize, která dává restauračnímu byznysu pořádně za vyučenou. Jak je to možné a není fast food aktuálně zbytečně nadhodnocený?

Společnost McDonald's připravuje svým zákazníkům burgery už více než 65 let a za tu dobu dokázala mezi svými investory vytvořit slušnou řádku milionářů. "McDonald's je jedna z nejznámějších blue chips akcií. Za svou dlouhou historii společnost odměňovala své akcionáře zajímavým kapitálovým i dividendovým ziskem prakticky za každé situace. McDonald's se tak dá označit za defenzivní akcii," říká o nejznámějším fastfoodovém řetězci na světě analytik Petr Lajsek ze společnosti Colosseum.

Letošní rok přirozeně není pro restaurační byznys žádná sláva a je pravděpodobné, že ekonomické dopady pandemie nemoci COVID-19 bude tento segment pociťovat i během roku 2021. I přesto, že akcie McDonald's v posledních 12 měsících nedokázaly držet se širším trhem krok, nelze je rozhodně považovat za zklamání. Právě naopak. "Koronavirus měl silně negativní vliv na podnikání fastfood restaurací a akcie McDonald's se tak propadly chvílemi i pod 130 USD za kus. Od březnového minima však akcie společnosti letěly výše a v současnosti dokonce McDonald's atakuje historická maxima," komentuje letošní vývoj akcií Petr Lajsek, nicméně dodává.

Dosavadní letošní vývoj akcií McDonald's

"Víme, jak řídit skvělé restaurace," řekl letos na konci července investorům CEO řetězce Chris Kempczinski. A něco na tom bude, jelikož spokojenost zákazníků v USA právě v červenci dosáhla na historické maximum. A prodeje na pobočkách v letošním třetím kvartále dle prvních indicií vzrostly o 4,6 %, což je nadějný vývoj oproti poklesu o 8,7 % z předchozího kvartálu. Skutečná realita však bude známá až na začátku listopadu, kdy společnost zveřejní své kompletní Q3 hospodářské výsledky. A dle Petra Lajska si možná s návratem k růstu věří management i investoři ženoucí akcie k absolutním maximům až příliš:

"Dle mého názoru není takto pozitivní vlna oprávněná. Při pohledu na fundamenty a výhled na příští měsíce se dá očekávat korekce současné ceny. McDonald's z posledních čtyř kvartálů třikrát zaostal za očekáváním trhu ohledně zisku na akcii. Pro Q3 se očekává zisk 1,81 USD na akcii (téměř trojnásobek zisku za předchozí kvartál), což bude pro společnost velmi náročné překonat. Nejistota kolem vývoje koronavirové situace také společnosti příliš nehraje do karet. McDonald's sice výrazně investuje do různých způsobů doručování jídla, ty však plně nenahradí ušlé zisky z vlastních restaurací. McDonald's potřebuje zákazníky ve svých restauracích. V aktuálním období očekávám pokles tržeb zejména v Evropě."

Jak už bylo řečeno, do listopadu se budeme moci o tom, jak na tom po mírném uvolnění epidemiologických opatření McDonald's ve skutečnosti byl a dnes je moci pouze dohadovat. Management nicméně tento týden kromě pozitivního nárůstu prodejů oznámil rovněž 3% růst dividendy, což některým investorům vlévá do žil optimismus a naději, že se lídrovi této branže daří stabilizovat svou finanční situaci. Pomáhá mu v tom velmi pravděpodobně i intenzivní přechod na strategii franšízingu.

"Výhodou společnosti je, že v posledních letech redukuje počet vlastních poboček a vydává se směrem franšízingu. Tržby společnosti tak sice logicky klesají, ale zisky naopak rostou. Tato strategie navíc pomáhá šetřit náklady. Dalším pozitivem je pro investory stabilní dividenda, která je aktuálně 5 USD za rok. McDonald's tak do portfolia rozhodně patří, dle mého názoru se však investorům může vyplatit počkat na atraktivnější nákupní cenu (blíže hranici 200 USD)," říká Petr Lajsek, který by tedy s nějakým nákupem/přikoupením tohoto akciového titulu ještě počkal na dříve avizovanou možnou korekci.

Možná alternativa?

Místo slavné fastfoodové franšízy by nyní doporučil zaměřit pozornost na společnost Yum! Brands, jež pod sebou spojuje celou řadu konkurenčních značek:

"Aktuálně působí poměrně zajímavě konkurenční společnost Yum! Brands, která vlastní KFC, Pizza Hut nebo Taco Bell. Ta se sice bude potýkat s podobnými problémy jako McDonald's, momentálně se však stále obchoduje o více než 20 % pod ročním maximem. Očekávané EPS je navíc na úrovni 0,81 USD, což je méně než měla společnost za předchozí kvartál. Pro YUM Brands by tak nemuselo být těžké dané EPS překonat."

Yum! Brands se navíc podařilo poměrně slušně pandemii odolat. V letošním Q1 do konce března prodeje meziročně poklesly jen o 3 % a čistý zisk ztratil akceptovatelných 6 %. Příjmy však dokázaly naplnit očekávání. Q2, jež už bylo od začátku do konce plně zasaženo lockdowny a dalšími omezeními způsobenými nemocí COVID-19, znamenalo další propad prodejů o 12 %. Ve výsledku však prodeje i příjmy dokázaly naplnit očekávání a vzhledem k prostředí, jaké v těchto měsících na restauračním trhu panovalo, je to stále slušný výsledek.

Za skutečnost, že Yum! Brands prozatím nejhorší období pandemie hospodářsky zvládla a lze relativně s klidem očekávat, že řádění koronaviru rozhodně přežije na nohách, společnost vděčí především inovacím v oblasti objednávání a dovozu jídla. Ty firma do praxe intenzivně zaváděla ještě před pandemii a vyplatilo se - online prodeje v Q2 vzrostly o 40 % a byly hlavním důvodem, proč celkové výsledky nebyly výrazně horší.

#investovani #akcie #mcdonalds #analyza #colosseum #fastfood #gastronomie #byznys #vyhled #pandemie #covid19

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
7 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty