09.10.2020 2 minuty čtení

Výsledky vakcíny AstraZeneca budou do několika týdnů

Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] prostřednictvím svého Výboru pro humánní léčivé přípravky [CHMP] zahájila v minulém týdnu hodnocení vakcíny AstraZeneca. Tu firma vyvinula s Oxfordskou univerzitou.

Výbor hodnotí první část dokumentace a údaje o vakcíně. Ty pocházejí z laboratorních, tedy neklinických studií. To znamená, že závěr hodnocení nebude ještě finální potvrzení bezpečnosti a účinnosti vakcíny. K tomu bude následovat dokládání dalších, především klinických dat.

Klinické studie vakcíny firmy AstraZeneca stále pokračují a jsou nepřetržitě testovány na tisících lidech po celém světě. Výsledky budou dle odhadů známy do několika týdnů. Poté se posoudí účinnost vakcíny na ochranu před covidem. Podrobně zkoumány a hodnoceny budou i údaje o bezpečnosti a kvalitě vakcíny.

https://www.fintag.cz/2020/09/14/astrazeneca-obnovila-testy-covid-vakciny-a-pokracuje-ve-vyrobe/

Vakcíny proti nemoci covid-19 jsou dle legislativy povinně registrovány centralizovaně. Takovou registraci uděluje Evropská komise na základě odborného zhodnocení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Imunitní odpověď po rozpoznání spike proteinu

Vakcína má působit tak, že připraví tělo na obranu proti infekci koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus má na svém vnějším povrchu bílkoviny, které se nazývají „spike proteiny“ a umožňují vstup viru do lidských buněk, kde následně způsobují onemocnění. Vakcína covid-19 vyvinutá společností AstraZeneca se skládá z jiného viru, takzvaného adenoviru. Ten byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci „spike proteinu“ SARS-CoV-2.

https://www.zdravezpravy.cz/2020/10/01/nekolik-vakcin-na-covid-bude-zrejme-jiz-na-konci-letoska/

Samotný adenovirus se nemůže množit a nezpůsobuje onemocnění. Jakmile je vakcína podána, vytvoří se díky tomu v lidském těle „spike protein“. Avšak bez rozvoje onemocnění. Imunitní systém člověka bude proti tomuto cizorodému proteinu vytvářet přirozenou obranu – protilátky a T buňky. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku s virem SARS-CoV-2, imunitní systém ho rozpozná právě díky „spike proteinu“ na jeho povrchu a bude připraven na něj zaútočit. Nedostane se tak do buněk v těle a nedojde k rozvoji onemocnění.

Vakcíny Astrazeneca v režimu rolling review

O zahájení průběžného přezkumu [rolling review] vakcíny AstraZeneca rozhodne výbor až po předběžných výsledcích neklinických a časných fázích klinických studií. Pokud se potvrdí, že hodnocená vakcína skutečně spouští dostatečnou produkci protilátek a tvorbu T buněk. Neboli buněk imunitního systému...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/08/vysledky-vakciny-astrazeneca-budou-do-nekolika-tydnu/

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.