31.05.2019 2 minuty čtení

Uber dosáhl očekávaných výsledků, jeho akcie i přes velkou ztrátu rostou

Žádné velké překvapení se nečekalo, přesto byla cítit lehká nervozita. Burziáni jsou k agresivně rostoucím startupům stále ještě nedůvěřiví a tak byli i v tomto případě připraveni doslova na cokoli. Naštěstí vše dopadlo podle očekávání.

Uber včera večer (CET) poprvé od svého vstupu na burzu zveřejňoval čtvrtletní výsledky. Alternativní taxislužba nabídla své akcie na newyorské NYSE na začátku tohoto měsíce a investoři k těmto cenným papírům zatím přistupují velmi opatrně. Z upisovací ceny ve výši 45 dolarů se doposud propadly na cenu 39 dolarů.

Zveřejnění čtvrtletních výsledků bývá tradičně zlomovým okamžikem, kdy se akcie mohou vydat kterýmkoli směrem, v závislosti na oznámených číslech. Pokud by Uber z jakéhokoli důvodu nenaplnil předpoklady analytiků, dočkali bychom se dalších propadů.

To se však naštěstí pro firmu vedenou Darou Khosrowshahim nestalo. Přestože Uber vykázal za první čtvrtletí letošního roku doslova hrozivou ztrátu ve výši 1,01 miliardy dolarů, je to číslo, které analytici předpovídali. Firma navíc dosáhla obratu ve výši 3,1 miliardy dolarů, přičemž předpověď zněla na 3,04 miliardy dolarů.

Uberu svědčí také pomalý obrat stavu na trhu alternativních taxislužeb, kdy v neplánované koordinaci s konkurenčním Lyftem postupně mění obchodní strategii. Firmy už by se neměly soustředit na agresivní souboj zahrnující vysoce ztrátové investice, ale spíše na budování síly brandu a postupné zvyšování cen za služby.

Uberu se navíc daří vylepšovat službu Uber Eats, ta v tržbách za první čtvrtletí rostla meziročně o 31 procent na 239 milionů dolarů. Khosrowshahi v hovoru s akcionáři navíc řekl, že Uber Eats by do budoucna mohlo přerůst samotnou přepravní divizi a že pokud by to dávalo smysl, je firma připravena koupit jiného, již zavedeného hráče na poli rozvážky jídel.

Burziánům tyto informace zatím stačily k tomu, aby akcie zlehka posílily, po oznámení výsledků, které proběhlo po uzavření burzy, vyrostla cena akcií o 2,51 %.

Přesto se vyplatí být i nadále obezřetný. Zejména situace kolem řidičů je nyní v Uberu a Lyftu velmi napjatá. Kromě pravidelných stávek nyní firmy čelí také tlaku ze strany úřadů, když například v Kalifornii tento týden schválili zákon, který může změnit kvalifikaci řidičů alternativních taxislužeb ze smluvních partnerů na standardní zaměstnance. To může pro Uber a spol. znamenat výrazné navýšení nákladů.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.