Možná už jste zaznamenali informace o tom, že akcie Nike 22. září po oznámení výsledků z prvního fiskálního kvartálu vylétly na historická maxima. Vcelku překvapivý vývoj u maloobchodního prodejce z oděvního průmyslu, jež aktuálně kvůli různým omezením či rovnou zavřeným kamenným obchodům spíš lapá po dechu.
Nike se však dokázal nebývale pružně přizpůsobit náhlé expanzi digitálního nakupování a na svých klíčových trzích - Čína a USA - v létě zabodoval takovým způsobem, že historický propad z předchozího kvartálu způsobený plošnými lockdowny prakticky zcela vymazal.
"Nike je jednou ze společností, které se z březnového propadu vzpamatovaly velmi rychle. Momentálně dokonce akcie stanovují historická maxima. Od začátku roku si akcie Nike polepšily o téměř 30 %. Svou zásluhu na tomto růstu měly vydařené výsledky za uplynulý kvartál - pro Nike se jednalo o Q1 fiskálního roku 2021. Tržby společnosti dosáhly na 10,6 mld. USD, což byla sice podobná hodnota jako před rokem, trh však očekával tržby 9,15 mld. USD. Nike těžil zejména z masivního nárůstu online prodejů, které se meziročně zvýšily o 82 %. Online prodeje tak nyní tvoří téměř třetinu veškerých prodejů Nike, což je číslo, na které původně společnost cílila až kolem roku 2023. Dobrou zprávou také byl nárůst poptávky v Číně, kde se prodeje meziročně zvýšily o 6 %. V Číně se daří zejména značce Jordan. Tržby z USA také výrazně překonaly očekávání analytiků, mírně negativně však působí 2% pokles v meziročním srovnání," komentuje počínání Nike analytik Petr Lajsek ze společnosti Colosseum.
Vůbec nejpůsobivějším číslem celé této otočky z dílny Nike je však skutečnost, že se společnosti meziročně podařilo dokonce navýšit zisk: "Zisk Nike za uplynulý kvartál dosáhl na 1,52 mld. USD, což bylo o 150 mil. USD více než před rokem a také více než dvojnásobný zisk oproti očekávání trhu. Společnost má však stále velký objem skladových zásob, které dosahují hodnoty 6,7 mld. USD. V meziročním srovnání se jedná o nárůst zásob o 15 %. Ve srovnání s minulým kvartálem je to ale o 9 % méně. Daří se jí tedy postupně své zásoby vyprodávat."
Oblíbený prodejce běžecké obuvi či sportovního oblečení letos zjistil hned několik klíčových věcí:
- Lidé sedící doma mají stále zájem cvičit v obýváku oblečení v Nike.
- A když si místo kamenných obchodů zboží objednají online, znamená to pro společnost ještě vyšší marži a tím pádem vyšší zisk.
Nike je dnes stále označován jako "maloobchodní prodejce", ale brzy už možná bude přesnější označit firmu i jako "e-commerce prodejce".
"Současná doba je pro retailery poměrně nejistá. Je však jasné, že Nike se podařilo více než kompenzovat pokles prodejů v kamenných obchodech prodeji v online storech. Koronavirus v posledním kvartále poměrně přeje výrobcům sportovního oblečení a náčiní jako Lululemon, Dick's Sporting Goods nebo Peloton - všechny zmíněné společnosti nedávno oznámily lepší než očekávané výsledky. Nike a další konkurenti momentálně těží z nárůstu poptávky lidí, kteří cvičí ve vlastních domovech. V prvním pololetí svého fiskálního roku tak Nike očekává podobné tržby jako před rokem. Druhá půlka roku by měla být pro Nike ještě lepší. Krátkodobě se tak investoři asi nijak zajímavého zhodnocení nedočkají, v delším období však Nike rozhodně potenciál má. Společnost také vyplácí dividendu, ta je však spíše podprůměrná a rozhodně není primárním důvodem, proč investoři kupují akcie Nike," dodává Petr Lajsek.
Analytici dnes očekávají, že příjmy z digitálního byznysu Nike by během následujících 5 let měly růst tempem 25 % ročně. Další růst v rámci e-commerce byznysu bude zároveň znamenat vyšší ziskovost. Díky tomu by i dnešní vyšší P/E Ratio Nike nemuselo znít tak draze.
Pandemie zároveň investorům ukázala, že poptávka po sportovní obuvi je poměrně odolná a dokáže přečkat i zcela nečekaný výpadek části prodejních kanálů. Že příjmy Nike, globální lídra na trhu sportovního oblečení, od roku 2013 rostou v průměru o 7,5 % ročně, není pro současnou valuaci pádným důvodem. Mnohem zajímavější je však skutečnost, že zisk společnosti roste rychleji než její příjmy - což bylo pozorovatelné i v posledním ukončeném kvartále, v němž sice celkové příjmy meziročně poklesly o 1 %, ale celkový zisk stoupl o 11 %.
Nike letos ukázal velmi atraktivní flexibilitu a přizpůsobivost stejně jako schopnost udržet své zákazníky ohledně brandu nadšené, i když zrovna sedí doma. Zároveň má prodejce do budoucna zejména na poli e-commerce, kde - co si budeme - aktuálně leží obrovský potenciál, velké plány. Tohle by mělo minimálně na Watchlist stačit!
#investovani #akcie #nike #pandemie #prijmy #zisk #marze #ecommerce #cina #usa #odevniprumysl #sport