07.10.2020 2 minuty čtení

SZP: Obavy nejsou na místě, vakcín na chřipku je na letošek výrazně víc než v minulosti

Praha, 5. října 2020: V médiích se objevily obavy z nedostatku vakcín na chřipku. Ty jsou ale bezdůvodné – vhodné očkovací období proti chřipce je cca od polovina října do konce roku a dodavatelé nyní postupně lékaře zásobují.

V roce 2018 se pro potřeby osob, které mají ze zákona nárok na úhradu očkování proti chřipce ze zdravotního pojištění, využilo 516 tisíc dávek z celkového počtu 674 tisíc, vloni pak 557 tisíc z celkového počtu 748 tisíc. Zbylé dávky použili samoplátci, přičemž ale pravidelně zůstávaly tisíce dávek nevyužity, protože o ně nebyl zájem.

Na letošek je již výrobci garantováno 870 tisíc dávek, tedy asi o třetinu víc. V tomto ohledu mohou být lidé, samozřejmě pokud nevypukne iracionální panika v klidu,“ říká prezident SZP ČR Ladislav Friedrich. „Budeme spolupracovat se Sdruženími praktických lékařů i dalšími očkovacími pracovišti tak, aby těm lékařům, kteří třeba špatně odhadli svoji letošní potřebu, nebo si zapomněli dodávky včas objednat, vypomohli lékaři, u nichž naopak hrozí, že o jimi objednané vakcíny nebude zájem. Přednost také budou mít lidé z tzv. ohrožených skupin, což jsou mj. lidé nad 65 let nebo rizikoví pacienti s imunodeficitem,“ dodává.

Objednané množství dávek dlouhodobě pokrývá v ČR potřebu očkovat skupiny nemocných s chronickým onemocněním či jinou indikací i zájemce ostatní, dle zkušeností z předchozích let. Bude dovezena tzv. tetravakcína, tj. vakcína obsahující antigeny 4 kmenů chřipky. Obecně tato vakcína má vyšší účinnost než vakcína s menším počtem antigenů. Vakcíny se začaly do ČR dovážet v průběhu září 2020, lékaři je budou mít k dispozici nejpozději v polovině října.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.