06.10.2020 3 minuty čtení

Superhrubou mzdu zrušíme, potvrdil na Sněmu SP ČR premiér

„Superhrubá mzda, ten podvod z dílny ODS, bude definitivně zrušena. A navrhujeme, aby všichni zaměstnanci měli sníženou daň z příjmu, což pomůže i firmám, protože nebudou muset navyšovat mzdy, stát to za ně udělá,“ uvedl na Sněmu SP ČR premiér Babiš.

V úvodu sněmu vystoupil prezident SP ČR Jaroslav Hanák, který poděkoval vládě za to, co se jí povedlo, ale zároveň vyjmenoval oblasti, kde Česká republika zaostává. Na jeho řeč reagoval premiér Babiš, podle kterého jeho vláda obstává v současné situaci velice dobře.

Svaz vyhodnotil 15 výzev, které jeho prezident na loňském sněmu předal předsedovi vlády. Podle Jaroslava Hanáka vláda splnila pouze dvě z nich.

„Ano, musím poděkovat, za zajištění všech podmínek nutných k zahájení výběru dodavatele nových jaderných bloků a dostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl.

Doplnil, že u osmi výzev vláda alespoň začala s jejich naplňováním, v pěti případech však neudělala žádný pokrok. Jako hlavní problémy označil stavební právo a rozvoj digitalizace veřejné správy.

„A ještě jednu věc bych rád zmínil, hovořil o ni bývalý prezident svazu Jaroslav Mil. A to je ten nešťastný krok ministra školství ke zrušení povinné maturitní zkoušky z matematiky,“ řekl Hanák s tím, že české školství není v dobrém stavu. Především pak základní a střední školství je dle jeho nutné reformovat.

Zrušil si tripartitu, pane předsedo…

Prezident SP ČR Jaroslav Hanák také vyzval premiéra Andreje Babiše k obnovení sociálního dialogu v tripartitě.

„Ty jsi ho, předsedo vlády, zrušil, týdny nefunguje a je doba, kdybychom měli diskutovat. Já vím, že Hanák a Středula nejsou tvým šálkem brazilské kávy, ale měli bychom spolupracovat a fungovat. […] A pro tripartitu je důležité, jak dopadne letošní rozpočet, jak dopadne rozpočet příští rok. Zase vzduchem létají stovky miliard korun. Chceme znát pravidla pro fondy evropské unie,“ řekl.

Apeloval na premiéra, aby co nejdříve svolal plénum tripartity. Dodal, že je velice zvědav na to, zda vláda zruší superhrubou mzdu. Jak bude vypadat minimální mzda. Kdo a jak chce navyšovat minimální mzdu, jejíž navýšení a dopad do zaručených mezd, je dle jeho názoru krokem přímo proti zájmům České republiky.

Podle předsedy vlády tripartita funguje. Odmítl kritiku, že v Česku nefunguje sociální dialog. Uvedl, že tripartita se schází online a všichni její členové jsou v kontaktu. Volají si a píší sí.

„My jsme měli pocit, že zaměstnavatelé schůzovali s odboráři, a pak přišli na tripartitu a vystupovali proti vládě v jednotném šiku. A často jsme už jen diskutovali s Ministerstvem práce a sociálních věcí. […] My si navíc nejsme úplně jistí, jestli tripartita hovoří s těmi firmami, s nimiž mluvíme my,“ dále uvedl v této věci premiér.

Dodal, že nyní vláda připravuje rozpočet, který nejdříve projedná v koalici a pak ho představí na tripartitě. Diskuzi se nebrání.

Jaroslav Hanák: Zmastili jste kurzarbeit 
 

Jaroslav Hanák se ve svém projevu věnoval i trhu práce. Podle něj vláda musí zapracovat na tom, aby do Česka mohli přicházet zahraniční pracovníci. A to už vzhledem k demografickému vývoji, který se nevyvíjí příliš dobře. Dále kritizoval vládu za přijatý návrh zákona o kurzarbeitu.

„Zmastili jste kurzarbeit. Pustili jste se do politických her místo toho, abyste mysleli...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/10/06/superhrubou-mzdu-zrusime-potvrdil-na-snemu-sp-cr-premier/

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.