05.10.2020 2 minuty čtení

Ne vakcíny, ale léky! Výrobcům preparátů, které aktuálně na COVID-19 užívá Trump, letí akcie vzhůru

Může existovat lepší reklama na váš preparát proti nemoci COVID-19, než že jej užívá sám americký prezident, jehož zdravotní stav se údajně zlepšuje a mohl by být již tento týden propuštěn z nemocnice? Těžko.

Z dostupných informací je známo, že Donald Trump byl původně léčen lékem remdesivir, jež dnes díky dodávkám od EU pomáhá zachraňovat životy i v našich tuzemských nemocnicích.

Doktor působící v Bílém domě Sean Conley však v pátek zveřejnil informaci, že mimo tento známý lék je prezidentovi podáván i experimentální lék biotechnologické firmy Regeneron Pharmaceuticals.

Trump měl dostat jednu osmigramovou dávku koktejlu s obrannými látkami společnosti Regeneron, jež má název REGN-COV2.

Tento lék je stále v rané experimentální fázi a doposud jej jako léčbu na COVID-19 obdrželo méně než 1000 pacientů. Chybí mu dokonce i povolení pro akutní použití při léčbě koronaviru od americké FDA, byť toto povolení by mu dle expertů mělo být uděleno v řádu dní.

Prezident i přesto lék obdržel a jeho víkendové činnosti zahrnující twitterové video americkým občanům i projížďku automobilem a pozdravení podporovatelů před nemocnicí, kde je hospitalizován, naznačují, že mu rozhodně neuškodil.

Právě naopak, někteří jeho sledující na Twitteru se při pondělku ptali, co mu proboha lékaři podali. Trump totiž během jediné hodiny vypálil online smršť celkem 18 tweetů.

"Regeneron podstupuje tím, že podává svůj protilék nemocnému prezidentovi Spojených států, jisté riziko," napsal tým analytiků ze SVB Leerink. "Avšak je téměř jisté, že jak samotná společnost, tak Bílý dům mají přístup k mnohem více informacím o léku REGN-COV2, než co o něm prozatím sama firma zveřejnila."

A je rovněž vcelku jisté, že právě Regeneron je jedním z těch, kdo zlepšující se zdravotní stav prezidenta vidí nejraději - akcie společnosti při pondělku vyskočily až o 10 % a analytici z SVB Leerink mu věští slibnou budoucnost.

Akcie společnosti již letos přidaly 60 % a za posledních 12 měsíců dokonce 110 %. Nyní se jim navíc dostalo zřejmě nejlepší reklamy zdarma na světě.

Pozitivně aktuálně snášejí Trumpa jako pacienta i akcie Gilead Sciences, výrobce remdesiviru. Ty v pondělí přidaly téměř 3 %.

#regeneron #covid19 #lek #preparat #biotech #trump #akcie #reklama

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.