4 minuty čtení

Jak Gates řídil rozjezd Microsoftu? Pamatoval si třeba SPZ všech zaměstnanců a hlídal, kdo pracuje nejdéle

Work-life balance je dnes mezi zaměstnanci firem masivní "buzz word", jež se velmi rychle stává samozřejmým standardem. Bill Gates však během prvních let Microsoftu dle svého chování ani netušil, že něco takového může existovat.

Gates o tom, jak vypadaly jeho manažérské začátky dlouhá léta nemluvil. Až v roce 2016 během interview pro BBC Radio 4 prozradil, že byl prací doslova posedlý: "Byl jsem ohledně práce poměrně velký fanatik. Pracoval jsem i o víkendech a ve smysluplnost dovolených jsem ve skutečnosti vůbec nevěřil."

Není žádným překvapením, že jeho nekompromisní tah na bránu a nikdy nekončící pracovní nasazení se chtě nechtě začalo přenášet i na podřízené: "Musel jsem se místy zastavit a uvědomit si, že snažit se aplikovat mé standardy na to, jak tvrdě pracovali, nebylo tak úplně na místě," popsal Gates.

Navzdory této snaze se však Gates zabýval mimo jiné i tím, že měl neustále jasný přehled o tom, kdo ze zaměstnanců pracoval ve firmě nejdéle. "Pamatoval jsem si poznávací značky všech zaměstnanců, takže mi stačilo vykouknout ven na parkoviště a zkontrolovat, kdy lidé přijížděli a kdy odjížděli," popsal Gates v BBC svou neotřelou náhradu "píchaček".

O Billově zálibě ve zkoumání parkoviště před firmou napsal v roce 2011 i spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen pro Vanity Fair: "Microsoft byl svého času vysoce stresujícím prostředím, protože Bill řídil všechny ostatní stejně tvrdě, jako řídil sám sebe," napsal Allen a pokračoval: "Stával se z něho nekompromisní zadavatel úkolů, který po víkendech obcházel po parkovišti a kontroloval, kdo všechno dorazil do práce."

Byť se Microsoftu podařilo stát se do dnešních dní ultra-úspěšnou technologickou společností s tržní kapitalizací přesahující 1,5 bilionu dolarů, není asi žádným překvapením, že s řadou Gatesových technik leadershipu dnes experti příliš nesouhlasí. Nejde jen o jeho pohled na work-life balance, ale třeba i na mikromanagement zaměstnanců, jež dle nich může být pro podřízené poměrně "úzkostlivým zážitkem".

Průzkum společnosti Comparably, jež se ptala celkem 2000 zaměstnanců technologických společností jako Amazon, Apple, Google, Facebook či Uber, navíc prokázal, že většina zaměstnanců považuje mikromanagement za nejhorší vlastnost, jakou může jejich nadřízený mít.

A přesně s takovým nadřízeným se lidé v Microsoftu kdysi museli vypořádat. "Lidé opravdu dřeli jako blázni," napsal Allen ve svém článku pro Vanity Fair. "A tak se jich často dotklo, když jim Bill přikazoval, aby ještě přidali."

Allen se zároveň podělil o historku bývalého zaměstnance Microsoftu jménem Bob Greenberg. Bob jednou odpracoval 81 hodin během 4 dní, aby dokončil důležitý projekt. Na konci týdne se ho pak Gates zeptal, na čem plánuje další den pracovat. Greenberg Gatesovi vysvětlil, že se chystá vzít si další den volno, načež mu Gates odvětil: "Proč bys to proboha dělal?"

"On to doopravdy nedokázal pochopit," napsal Allen. "Z nějakého důvodu nikdy odpočívat a dobíjet baterky nepotřeboval."

Byť existují různé studie i průzkumy, názory na work-life balance se zejména mezi úspěšnými byznysmeny diametrálně liší. Jedni jsou příznivci tvrdé dřiny do úmoru, jelikož zastávají názor, že jen taková práce může přinášet smysluplné výsledky. Druzí zase propagují to, aby si každý dokázal udělat čas i sám na sebe.

Nutno podotknout, že i sám Gates se postupně stal "měkčím" a přestal zaměstnance peskovat pomalu pokaždé, když si dovolili z práce odjet domů. "Nakonec jsem ze svého přístupu trochu polevil, když se společnost stala dostatečně velkou," popsal Gates v rozhovoru.

#gates #microsoft #paulallen #leadership #mikromanagement #pracovitost #workoholismus 

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Těžko říct, který přístup. Vybudovat tak velkou firmu musí stát velkou oběť. Když je člověk tak nadšený a miluje to, co dělá,tak si pak ani nemusí uvědomit, že tvrdě pracuje

    +1
    • To rozhodně. Tihle energičtí dříči to mají s nasazením úplně jinak než většina populace.

      0