05.10.2020 5 minut čtení

3 zajímavé IPO akcie, které by v říjnu mohly svádět ke koupi

Letošní rok je - a ještě bude - bohatým na IPO. A někteří burzovní nováčci z letošního roku mají rozhodně potenciál zařadit se v řádu let mezi největší tržní vítěze. Přičemž jsou aktuálně navíc k dispozici stále relativně levně.

Lemonade (LMND)

Pojišťovnictví nemusí na první pohled nutně vypadat jako nějaký vele-perspektivní obor, nicméně jde rozhodně o jeden z těch, jež jsou poměrně náchylné na narušení zvenčí. Tato zranitelnost je aktuálně hezky pozorovatelná na společnosti Lemonade, která na trhu s pojištěním majetku doslova explodovala. Její snaha zjednodušit celý proces až na dřeň imponuje zejména mladým lidem, jež ji dnes jednoznačně volí před tradičními pojišťovnami - 70 % zákazníků Lemonade jsou lidé pod 35 let věku.

Online platforma společnosti se opírá o umělou inteligenci zvanou Maya. Jde o chatbota, který s vámi dokáže uzavřít novou pojistnou smlouvu během 2 minut. Různí chatboti řeší různé problémy a v řadě případů to klientovi bohatě stačí. Na začátku července, kdy Lemonade učinilo své IPO, měla služba 729 325 klientů, jejichž počet během posledních 12 měsíců téměř zdvojnásobila.

Pro investory existuje hned několik důvodů, proč se téhle "limonády" zkusit napít. Tou první je mladá klientela. Pro její většinu je Lemonade první pojišťovnou, s níž uzavřeli při koupi/pronájmu prvního domu/bytu smlouvu. Celkem 90 % nových účtů na platformě totiž nepřechází od jiného poskytovatele. Pojišťovna má tak velmi slušnou základnu pro to, aby měla na několik dekád dopředu zajištěn dostatek loajálních klientů - zejména až se platforma začne rozšiřovat a nabízet i další typy pojišťovacích produktů.

Dalším důvodem je skutečnost, že většina klientů Lemonade si dnes platí nájemní pojištění, jež vychází na pouhých 150 $ ročně. Jakmile se ale tato mladá generace začne přesouvat do vlastních domů, začne průměrný klient pojišťovny mnohem častěji jakožto majitel domu platit ročně 900 $, což skrývá zajímavý potenciální růst pro příjmy firmy.

Akcie Lemonade 2. července šly na burzu s IPO cenou 29 $, otevřely nad 50 $ a druhý den obchodování dosáhly na 96,51 $. Dnes jsou zpět na své původní otevírací ceně a potenciální investoři si tak akcie mohou nakoupit za stejnou cenu jako v červenci.

Vital Farms (VITL)

O IPO Vital Farms jste si v mediích pravděpodobně tolik jako o Lemonade či Snowflake nepřečetli. Společnost zaměřující se na etické potraviny ve snaze prosadit se na tradičním maloobchodním trhu s mléčnými produkty a vejci, se na burzu dostala s IPO cenou 22 $ za akcii.

Vital Farms má dnes uzavřené partnerství s 200 rodinnými farmami, jež dodržují jasně daná pravidla humánní produkce vajec od trávou krmených slepic a máslových produktů.

Obchod s potravinami možná (podobně jako pojišťovnictví) na první pohled nevypadá jako místo, kde by mohlo dojít k nějaké zásadní tržní revoluci, avšak firma v loňském roce dokázala navýšit své příjmy o 32 %. Její produkty jsou dnes k dostání ve více než 13 000 obchodech, přičemž její maloobchodní rozsah se během posledních čtyř let ztrojnásobil. A velká část amerického trhu ještě stále na svou expanzi čeká.

Akcie otevřely 31. července na 35 $ a poslední dva měsíce se pohybují zhruba mezi 35 až 40 $. Další levný nákup se slušným potenciálem do budoucnosti, v níž současná mladá generace už nadále nebude chtít jíst nekvalitní vejce z klecových či jiných nehumánních velkochovů.

Snowflake (SNOW)

Sněhová vločka se minulý měsíc stala hvězdou akciového trhu. Původně stanovená IPO cena pro tuto společnost nabízející nativní cloudový data management byla 75 $. Následně ji první náznaky vysoké poptávky poslaly až na 120 $, ale ani to nestačilo. Snowflake otevřelo na ceně 245 $ a již první den dosáhlo až na cenu 319 $ za akcii. Stejně jako v případě Lemonade jsou však dnes po velké euforii okolo IPO akcie de facto na otevírací ceně (páteční uzavírací cena byla 228 $).

O firmě už bylo prakticky vše podstatné řečeno i tady na Warengo. Za atraktivitu tohoto IPO by mohl hovořit i fakt, že přilákalo dlouhodobého investora na slovo vzatého (jež zároveň IPOs všeobecně příliš v oblibě nemá) Warrena Buffetta.

Růst společnosti totiž rozhodně umí zaujmout. Příjmy v posledním fiskálním roce vzrostly o 173 %, za první polovinu aktuálního fiskálního roku již vylétly o dalších 133 %.

Konkrétně u cloudových společností je klíčovou metrikou tzv. net revenue retention rate - jakékoliv číslo nad 100 % u této metriky znamená, že stávající platící zákazníci dnes generují vyšší příjmy než před rokem. Investoři jsou zpravidla spokojeni, pokud se toto číslo podaří dostat na 120 % (což ukazuje, že zákazníci letos utrácejí o pětinu víc než loni). Snowflake se však může pochlubit 158 %.

---

Pokud vám akcie vonící novotou nevadí, tahle trojice dnes představuje představuje poměrně zajímavý výběr a byť už od jejich IPO nějaký čas uběhl, stále si je můžete pořídit prakticky za stejnou cenu, jako vaši předchůdci v první oficiální obchodní den.

#investovani #akcie #portfolio #ipo #lemonade #vitalfarms #snowflake

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.