23.08.2018 3 minuty čtení

Chtěl být nejbohatším člověkem světa. Dostal 30 let za mřížemi

Aby nedošlo k omylu, ještě stále (zatím) žijeme v relativně svobodném světě, takže se nedostanete do vězení za to, že prohlásíte něco sebevědomého, jako třeba to, že chcete být nejbohatší na světě. Ne, Eike Batista se jím opravdu stát mohl. Osud tomu však chtěl jinak.

V roce 2012 se Eike Batista chlubil majetkem v hodnotě 35 miliard dolarů a pozicí sedmého nejbohatšího člověka světa. Na jihoamerickém kontinentu neměl konkurenci.

Směle tak naplňoval svůj plán, který médiím prozradil v roce 2008. Chtěl se stát nejbohatším člověkem světa a nebál se o tom mluvit nahlas. Měl jasný plán – do deseti let mít majetek ve výši 100 miliard dolarů a stanout na samém Olympu těch nejbohatších.

Batista si užíval života, partnerkou mu byla hvězda magazínu Playboy, v obývacím pokoji mu stálo Lamborghini Aventador a v přístavu kotvila luxusní jachta. Samozřejmostí bylo přátelství s mnoha hvězdami, třeba v Brazílii uctívaným fotbalistou Neymarem.

Osudový rok 2012

Jak se však ukázalo, v polovině roku 2012 dosáhl Batista i jeho majetek vrcholu. Jelikož byla velká většina jeho byznysu zaměřená na komodity, nebyl dostatečně připraven na následující dění. Dalších 12 měsíců se pro Batistu stalo živým hororem.

Ceny komodit začaly po dosažení vrcholu strmě klesat a s tím i výkonnost brazilcových firem. Jeho největší firma, ropná společnost OGX, postupně snížila svou produkci ze 750 tisíc barelů ropy denně na 15 tisíc barelů denně. Jeho další firmy na tom byly podobně. OGX měla v polovině roku 2013 dluhy ve výši přes 5 miliard dolarů a jelikož se nedohodla s věřiteli, spadla do bankrotu. Jednalo se o největší bankrot v historii Latinské Ameriky.

Názvy Batistových firem? MMX, MPX, OGX, LLX a OSX

Co však bylo pro Batistu horší, svému úspěchu věřil natolik, že za 3,5 miliardy dluhů ručil jako fyzická osoba celým svým majetkem. Věřitelé tak kolem něj začali kroužit jako supi. Batista se nakonec zařadil na ještě výjimečnější seznam miliardářů, těch negativních, kteří jsou více jak jednu miliardu dolarů v minusu.

Konec pohádky

Aby toho nebylo málo, v roce 2014 se v Brazílii rozjelo velké vyšetřování ohromných korupčních skandálů zahrnujících i nejvyšší politické představitele. A v síti uvízl i Batista.

Zjistilo se, že Batista zaplatil 16,6 milionů dolarů guvernérovi Rio de Janeira, aby na oplátku získal od města lukrativní zakázky.

„Jelikož se jednalo o významného a celosvětově známého podnikatele, mohou jeho protiprávní aktivity poškodit celou zemi. V minulých letech viděli potenciální investoři a podnikatelé Brazílii jako zajímavé místo k investicím, to je však nyní v ohrožení,“ vysvětlil výši trestu soudce Marcelo Bretas.

Batista byl odsouzen ke 30 letům vězení a jeho sen o pozici nejbohatšího člověka světa se definitivně rozplynul.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.