01.10.2020 6 minut čtení

Amazon vs. Microsoft: Která akcie je momentálně atraktivnější nákupní příležitostí?

Během posledních dvou čtvrtletí ukázaly hospodářské výsledky technologických gigantů, že se jim podařilo izolovat od globální zdravotní krize. Během jednoho z nejprudších hospodářských poklesů v historii USA se jim abnormálně dařilo.

Období od března do začátku září vzrostla hodnota akcií Amazon a Microsoft na doposud neprobádaná území, zářijová korekce však poskytuje dlouhodobým investorům přeci jenom vhodnější nákupní příležitost, s čímž souhlasí i analytik Colossea, Petr Lajsek: „Akcie obou legendárních společností od začátku roku jasně outperformovaly trh. Microsoft si od začátku roku polepšil o 33 % a Amazon dokonce o těžko uvěřitelných 70 %. Obě společnosti se navíc díky zářijovým výprodejům aktuálně pohybují o přibližně 10 % pod historickým maximem. Může se tak nabízet otázka, který z těchto gigantů je lepší koupí?“

Pojďme se blíže podívat na dvě technologické společnosti, jejichž tržní kapitalizace přesahuje bilion dolarů a v závěru se seznámíme i se srovnáním obou akcií očima Petra Lajska.

Amazon

Akcie Amazonu se během září propadly o 14 % níže a stále se obchodují 11 % pod historickými maximy. Současná situace tak podněcuje debatu mezi investory, zda je správný čas pro nákup. Je samozřejmě téměř nemožné předvídat krátkodobé pohyby trhu, ale při pohledu na obchodní model Amazonu, není těžké dospět k závěru, že tato společnost bude i nadále těžit z přechodu k online nakupování.

Amazon dokonale využívá současných změn, čímž ještě více prohloubil svou dominanci v online prodeji. Jednou z jeho největších předností pak je placený členský program, jeden z největších na světě. Výměnou za roční poplatek nabízí společnost prémiové členství s bezplatnou a rychlou přepravou u řady prodávaných položek. V průběhu času tento program nalákal obrovské množství zákazníků a dnes se může pochlubit již 150 miliony členů. A přitom se zlaté vejce společnosti nachází ještě někde jinde.

Ačkoliv online segment generuje největší tržby společnosti se sídlem v Seattlu, nejde o nejziskovější segment. Amazon je také největším poskytovatelem cloudové infrastruktury na světě a největší podíl na zisku Amazonu má právě tato služba – Amazon Web Services. Cloud computing je přitom segmentem s obrovskými maržemi a významným růstovým potenciálem.

Hodnota akcií Amazon za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

Microsoft

Od března došlo k úžasnému růstu akcií společnosti Microsoft, které byly rovněž hnané silným růstem tržeb poháněným poptávkou po cloudových službách. Tržby za #Azure, ostře sledovanou cloud computingovou službu, vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 47 %. Během září se však akcie Microsoft chovaly podobně jako v případě Amazonu, když spadly z rekordních srpnových maxim o 13 %. V současnosti jsme pak stále 10 % pod vrcholem a není důvod nevěřit, že by se neměly akcie vrátit opět na vzestupnou trajektorii vzhledem k současnému stavu.

Washingtonská firma je pravděpodobně jednou z nejbezpečnějších technologických akcií dlouhodobě. Díky tomu se její akcie vyplatí nakoupit vždy, když zlevní. Důvody mého optimismu? Vedení společnosti v posledních 10 letech nedělalo téměř žádné chyby a dnes je ve velmi příjemné pozici, kdy může těžit z výhod svých minulých investic.

Společnost se stala jedním z nejsilnějších hráčů na rychle se rozvíjejícím se trhu cloud computingu, a ovládá hned druhý největší tržní podíl po Amazonu. Díky kombinaci růstu tržeb, růstu marží, zpětným odkupům akcií a solidní dividendě je Microsoft mezi technologickými akciemi téměř unikátem.

Hodnota akcií Microsoft za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

Pro kterou akcii se rozhodnout?

Vzhledem k tomu, že jsou investoři stále nervózní z globálního ekonomického výhledu, je jakékoliv oslabení akcií Amazon i Microsoft zajímavou nákupní příležitostí. Obě společnosti patří mezi nejodolnější technologické giganty a obě mají dobrou pozici, aby mohly ve své růstové trajektorii pokračovat, což potvrzuje i Petr Lajsek: „Dle mého názoru není špatný nápad koupě obou akcií. Obě společnosti letos ukázaly svoji sílu čelit krizovému období, koronavirus jejich podnikání dokonce spíše prospěl. Obě společnosti těží z rostoucího zájmu o cloudové služby, produkty Microsoft jsou základním stavebním kamenem prakticky každého home office (Skype, Office, Teams, LinkedIn), bez Amazonu si zase někteří již nedokážou představit své nákupy. Ať už zde s námi koronavirus bude delší dobu či nikoliv, obě společnosti jsou schopny prosperovat prakticky za každé situace. To potvrdily skvělými hospodářskými výsledky za předchozí kvartál.“

Pokud byste měli možnost se rozhodnout opravdu pouze pro jednu z těchto dvou společností, pak u analytika Colossea o prsa vyhrává Microsoft: „Kdybych byl nucen zvolit jen jednu společnost, tak by volba padla pravděpodobně na Microsoft. Společnost narozdíl od Amazonu nabízí dividendu, která sice není ani na úrovni tržního průměru, ale rozhodně investory potěší. Dlouhodobý růst akcií Microsoft mi navíc přijde udržitelnější a působí přirozenějším tempem. Obě společnosti mají aktuálně podobnou kapitalizaci, Microsoft měl však minulý rok téměř čtyřnásobný zisk při polovičních tržbách. Není tak příliš překvapivé, že dle většiny valuačních modelů je Microsoft atraktivnější společností. Pro menšího investora rozhodně stojí za zmínku velký nepoměr v ceně akcií – na investici do Amazonu si musí připravit přes 3 000 USD, za které má téměř 15 akcií Microsoftu. Ve výsledku to je samozřejmě irelevantní, pro menší investory však může být tento nepoměr při jejich rozhodování klíčový při diverzifikaci portfolia. U Amazonu se sice hovoří o akciovém splitu, zatím se však spíše jedná o přání investorů. Obě společnosti mají velmi široký záběr, u Microsoftu se mi však líbí expozice do herního sektoru, který pravděpodobně čeká v budoucnu velká expanze. Jak ale zmiňuji výše – nákup obou společností rozhodně dává smysl.“

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #akciovetipy #technologickeakcie #akciovytrh #Amazon #Microsoft

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.