Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.10.2020 3 minuty čtení

Nabídka, která se neodmítá? Tim Cook získal miliardovou opci na akcie, aby v Apple zůstal alespoň do roku 2025

Představenstvo Apple chce svého generálního ředitele udržet ve funkci až do roku 2025 stůj co stůj. Neváhalo tak schválit akciovou opci pro Tima Cooka ve výši téměř miliardy korun, která se může v případě dobrých výsledků dokonce ztrojnásobit.

Máte někdo výhrady k Timu Cookovi? Vedení Apple určitě nikoliv. Ačkoliv se po jeho nástupu do funkce spekulovalo, zda bude schopný nahradit na této pozici legendárního Steva Jobse a veřejnost měla značné pochyby, roky po jeho nástupu ukázali, že je Tim Cook jednoznačně osobou na svém místě. Podíváme-li se minimálně na hospodaření Apple a růst ceny akcií, které od jeho nástupu zdesetinásobily svou hodnotu. Ostatně, co je v dnešní době důležitějšího než peníze?

Představenstvo společnosti sídlící v Cupertinu je stejného názoru. Nebálo se tak pro pojištění si Tima Cooka v pozici na dalších 5 let vytáhnout pořádný balík peněz v podobě akciových opcí. Tim Cook obdrží akcie v hodnotě desítek milionů dolarů, pokud se rozhodne velmi horké křeslo v brzké době neopouštět.

Růst ceny akcií Apple od nástupu Tima Cooka na pozici CEO. | zdroj: finance.yahoo.com

Podle dokumentů, které se pravidelně odevzdávají americkému SECu (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických), Cook obdržel opci na 333 987 akcií Apple, na které mu vznikne nárok během tří let počínaje rokem 2023. I přes zářijový propad cen technologických společností mají momentálně tyto akcie hodnotu téměř 40 milionů dolarů.

Představenstvo Apple charakterizovalo tento krok jako uznání jeho vynikajícího vedení. Účelem podobných kroků však je také přesvědčení zaměstnanců společnosti, aby ji neopouštěli dříve, než jim vznikne nárok na tyto akcie. Cook teď tak má téměř miliardu důvodů, proč i nadále v Apple zůstávat.

Kromě této opce navíc Cook obdržel také opci založenou na základě výkonu. Pokud splní stanovené cíle, získá CEO Apple nárok na trojnásobek zmíněného počtu cenných papírů. Celkově by tak Cookovi mohlo setrvání v Apple do konce roku 2025 a splnění výkonnostních cílů přinést přibližně 115 milionů dolarů (při současných cenách). Protože jsou však výkonnostní cíle vázány právě na cenu akcií, je pravděpodobné, že získá v případě pokračování úspěšného hospodaření společnosti násobně více, než je v úvodu zmíněná miliarda.

Odměna ve výši několika set milionů dolarů se nemusí zdát až tak vysoká (ačkoliv se jedná o nepředstavitelné množství peněz pohledem běžného člověka) v miliardářských kruzích amerických CEOs. Tim Cook se však stal dolarovým miliardářem až začátkem letošního roku, za což vděčí svému ředitelskému platu a akciím společností, které vlastní. Tato opce, tak může jeho bohatství zvýšit poměrně výrazně.

#akcie #apple #timcook #cook #miliardari #rust #opce #investovani

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím