30.09.2020 3 minuty čtení

Bývalí manažeři Tesly založili konkurenční startup a dostali už 600 mil. $ od CEO Spotify, VW či Goldman Sachs

Firma Northvolt má v plánu vybudovat v severním Švédsku největší recyklační závod na lithium-iontové baterie na světě a peníze od velkých jmen i brandů se jim jenom hrnou.

V seznamu investorů tohoto high-tech startupu, který založila dvojice bývalých manažerů automobilky Tesla, najdete spoluzakladatele a výkonného ředitele Spotify Daniela Eka, investiční banku Goldman Sachs či automobilového giganta Volkswagen.

Švédský startup Northvolt má jasnou vizi - vyvinout a zkonstruovat nejekologičtější baterii na světě. Na její převedení do praxe start-up v posledním investičním kole vybral od investorů 600 milionů dolarů, jež budou použity na vybudování největší recyklační linky na lithium-iontové baterie na světě plus na výzkum a vývoj.

Během tohoto kola do start-upu vstoupilo celkem 7 nových investorů, mimo Eka ještě další švédská podnikatelka Christina Stenbeck. Dalším investorem je Baillie Gifford, skotský investiční manažér a aktuálně jeden z největších nezávislých akcionářů Tesly.

Dále se do financování zapojili čtyři stávající investoři - mezi nimi i divize Goldman Sachs pro obchodní bankovnictví a automobilka Volkswagen.

"Nacházíme se aktuálně uprostřed závodu ve vytvoření dostatečných výrobních kapacit v Evropě a já věřím, že společnosti, jež dokáží přilákat talentované lidi a kapitál a zároveň nejrychlejším způsobem provést scalling svých plánů, budou ty nejúspěšnější," okomentoval úspěšné investiční kolo Peter Carlsson, CEO a spoluzakladatel Northvoltu.

Plánovaná recyklační linka v severním Švédsku vyroste vedle již existujícího závodu Northvoltu ve městě Skellefteå. Startup chce rovněž rozšířit své centrum pro výzkum a vývoj, neboť očekává, že se společnost z pohledu investic a rozsahu v následujících letech přinejmenším zdvojnásobí.

Startup Northvolt vznikl v roce 2016. Založila jej dvojice bývalých manažerů Tesly Carlsson a Paolo Cerruti. Jako své poslání si společnost určila pomoc Evropě v transformaci na zelenou energii. Jelikož se startup zčásti zabývá i vývojem a inovací technologie baterií pro novou generaci elektromobilů, jde částečně i o konkurenta Tesly. V rámci těchto snah již navázal partnerství s automotive značkami BMW, Volkswagen a Scania.

Investice do Northvoltu je součástí slibu Daniela Eka, že třetinu svého jmění - konkrétně 1 miliardu eur - věnuje na ambiciózní evropské technologické projekty. Konkrétně by své peníze chtěl investovat do segmentu "deep tech", což jsou technologie, jež se odvíjejí na značných a významných vědeckých pokrocích.

"Je na podnikatelském duchu každého z nás, abychom přidali ruku k dílu, pomohli zvýšit ambice a docílit toho, že se sněhová koule bude valit ještě rychleji," okomentoval svůj záměr Ek.

#northvolt #startup #ev #baterie #technologie #deeptech #investori #danielek #goldmansachs #volkswagen #christinastenbeck #bailliegifford #konkurence #tesla

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Keců hromada, šermování se jmény, firmami či miliardami, ale zda mají vůbec konkurence schopný fjůčrproof baterie a vývoj + důkazy, tak vo tom nikde ani slovo. To je zřejmě tak ňák asi samozřejmost nebo co? lol

    0
    • Jo no, snad se s tím budgetem dostanou dál než za skicy továrny :))

      0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky