29.09.2020 3 minuty čtení

Jak inflace ovlivňuje svět kryptoměn

Inflace, slovo, které nám je tak povědomé a které je spojeno s měnou, kterou jsme vždy znali. Věděli jste ale, že inflace se velmi často používá i v souvislosti s kryptoměnami?

Pojďme se podívat na to, jak to ovlivňuje tradiční a tokenový peněžní systém.

Malé opakování 

Termín inflace známe pod definicí, že peníze ztrácejí kupní sílu a tak si za stejnou částku můžete postupem času koupit méně. Inflaci monitorují centrální banky, jejichž cílem je inflaci stabilizovat. Zároveň je však obtížné předvídat dopad inflace a kontrolovat ji.

Mnoho lidí si myslí, že inflace je podporována tiskem větších částek peněz. Ale to není úplně pravda. Velmi produktivní ekonomika se v podstatě může postupem času stát nestabilní kvůli nedostatku likvidity. Produktivnější ekonomiku lze vytvořit vytištěním více peněz, ale i tady platí, že je potřeba znát správnou míru.

Stejný postup vidíme u kryptoměn. Některé kryptoměny potřebují stabilní příliv nových tokenů, aby byly produktivní. Pravidelný přísun nových tokenů pomáhá kryptoměně růst, jinak by došlo k situaci, kdy by byla poptávka silná, vyhnala by cenu kryptoměny příliš vysoko a ta by se pak stala nepoužitelná pro běžný život. 

To se do jisté míry stalo u Bitcoinu, kdy jeho cena vyletěla nad určitou hranici a pak už se z této první kryptoměny stal spíše investiční nástroj, než platební prostředek. Na scénu se tak dostaly další kryptoměny, které tento problém nemají. 

Tokenomika - ekonomika v tokenech

V dnešní době mnoho lidí považuje kryptoměny za ochranu před inflací. Nicméně je však také velmi důležité udržovat tokenomiku v chodu. Zatím nemáme dostatek zkušeností, abychom mohli nastavit správnou inflační sazbu. Stále musíme tyto důležité informace prozkoumat aktivním používáním.

Samozřejmě je možné, že pro každý systém bude tato míra mírně odlišná, aby byl zajištěn maximální dopad. Pro správné nastavení potřebujete přesně vědět, jak systém funguje, kolik nových tokenů je potřeba a jek funguje jejich přerozdělování.

Závěr

Inflace může být užitečná, ale může být také destruktivní. Aby se ekonomika nezhroutila, je nutné mít jasně stanovená pravidla. V kryptoměnách to platí také a bude zajímavé sledovat, jak se s touto výzvou vypořádají. 

Zdroj: 3commas.io

#inflace #investice #kryptomena #kryptomeny #bitcoin #tokenomika

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Cely Platon Life je PODVOD! Daniel Tanner, CEO Platon Finance, aj s jeho princeznou Juliou Tannerovou (byvala viedenska prostitutka) su podvodnici. Okradli uz mnoho ludia, davajte si na nich velky pozor.

    0