Indie dnes zažívá poměrně rapidní růst nových odvětví v segmentu zdravotní péče, technologií a maloobchodu, jež zároveň pomáhá vytvářet novou generaci self-made miliardářů.
A letos se tomuto trendu podařilo vytvořit v indické společnosti historický milník - počet self-made miliardářů vůbec poprvé v historii překonal počet miliardářů, kteří své bohatství zdědili.
To na první pohled nemusí vypadat jako žádná závratná změna, ale vězte, že je. Indický kastovní systém totiž odjakživa více méně předurčoval, kdo bude mít možnost sáhnout si v životě na nějaké bohatství, a kdo nedostane ani šanci se o nějaké větší jmění ucházet - byť by to rád dokázal sebetvrdší prací a odhodláním.
Důkazem budiž mimo jiné skutečnost, že v roce 2000 drželi 61 % veškerého bohatství indických miliardářů pouze tři lidé. Během posledních 20 let však ve společnosti vykvetla nová vlna ambiciózních podnikatelů, kteří sledují aktuální globální trendy a snaží se v nich prosadit nejen na úrovni indického trhu.
V letošním roce tak ta stejná trojic miliardářů - Mukeš Ambani, Radhakishan Damani a Shiv Nadar - drží již jen 20 % celkového jmění v rukou miliardářů původem z Indie. Indie má dnes oficiálně 102 miliardářů a ti z nich, jež jsou self-made, letos dokázali zaujmout více než 50 % jejich celkového bohatství.
Velkou měrou se na této skutečnosti samozřejmě podílí technologický sektor, který je konec konců v posledních letech velmi úspěšným a výkonným inkubátorem nových miliardářů nejen v Indii, ale i ve světě.
Mezi představitele této nové tech vlny v indickém byznyse patří mimo jiné zakladatelé e-komerce společnosti Flipkart Sachin Bansal a Binny Bansa, Byju Raveendran, zakladatel online vzdělávací společnosti Byju či Vijay Shekhar Sharma, zakladatel e-komerce a fintech společnosti Paytm.
Tradiční odvětví a miliardáři ustupují do pozadí
Při vyslovení pojmu "indický miliardář" si pravděpodobně řada Čechů vybaví jméno Lakšmí Mittal. Indický průmyslový magnát totiž v letech 2003 až 2019 vlastnil majoritní podíl v ostravské Nové huti.
Avšak tradiční indické průmyslové sektory výroby, výstavby, těžařství a energetiky zažívají v poslední dekádě citelný útlum, jež se promítá i do složení indických miliardářů. Zatímco v roce 2010 z průmyslu pocházelo 57 % všech miliardářů, dnes jich je už jen 33 %. Někteří - G. M. Rao, Vinod Goenka či Rakesh Wadhawan - dokonce kvůli ekonomickému útlumu v tomto segmentu ze seznamu indických miliardářů vypadli.
I přes to, že se v rychle rostoucích a ambiciózních indických společnostech stále častěji angažují mladí lidé, je více než jasné, že Indii ještě v tomto přerodu čeká dlouhá cesta.
Typický indický miliardář je dnes muž ve věku přes 60 let a mezi zmíněnými 102 miliardáři aktuálně najdete pouze 6 % žen (což je přesně polovina globálního zastoupení žen mezi miliardáři, jež je dnes 12 %). A jen 5 % miliardářů z Indie je ve věku pod 45 let, přičemž tři ze čtyř jsou důchodci. Věkový median u self-made miliardářů je stále 65 (!) let, zatímco u těch, kteří své jmění zdědili, jde o 69 let.
Indie tak na svůj opravdový rozmach nějaké obdoby Silicon Valley stále ještě čeká, což může být zajímavá informace pro zahraniční investory.
Zásadní změna v tom, jací lidé a s jakým pozadím dnes drží majoritu jmění indických miliardářů, nicméně ukazuje, že tamní ekonomika se dokázala za posledních 20 let stát mnohem diverzifikovanější a dynamičtější. To může pro budoucí ekonomický vývoj Indie znamenat jen samé dobré věci.
#indie #miliardari #selfmade #ekonomika #pokrok #technologie #sluzby #konzervatismus #chudoba