27.05.2019 6 minut čtení

Co ovlivňuje cenu šperku

Co ovlivňuje cenu šperku

Co ovlivňuje cenu šperkubrych Nezařazené 1. 4. 2019 | 0

Proč mají 2 relativně stejné šperky obrovský rozdíl v ceně? Co ovlivňuje cenu diamantového šperku?

Mnohokrát se setkáváme s tím, že se nás lidé ptají, proč mají 2 skoro stejné šperky tak velký rozdíl v ceně. V tomto článku bychom chtěli vysvětlit, jakým způsobem se skládá cena výsledného šperku.

Zlato

U zlata rozhodují 2 faktory. Váha zlata a ryzost zlata.

Váha zlataZlato vyniká svojí tažností, kujností a odolností. Je velmi měkké, ale hlavně neobyčejně kujné a tažné. V praxi to znamená, že z 1g zlata 

(= kulička o průměru přibližně 2 mm) lze rozklepat na folii o ploše cca 1m2 nebo udělat drát o délce 165m (při průměru 20 mikrometrů).

Zlato o velikosti 1cm3 stačí na výrobu „plechu“ o ploše 18m2.

Z výše uvedeného důvodu nekoukejte při koupi šperku na „optickou“ velikost šperku, ale na váhu v gramech.

Ryzost zlataRyzost zlata = čistota zlata. Jedná se o údaj o poměru obsahu drahého kovu (zlata) vůči jiné příměsi v dané slitině. Zlato ve špercích se používá ve formě slitiny většinou se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem nebo niklem. Samostatné ryzí zlato (100% zlata) je příliš měkké a šperky z něj by byli velmi nepraktické. Palladium a nikl navíc zbarvují vzniklou slitinu a vzniklá tzv. bílé zlato. Obsah zlata v slitinách se určuje v karátech.

OZNAČENÍ

200 – zlato o ryzosti 4 karáty (označované také jako „neugold“ či „nové zlato“

250 – zlato o ryzosti 6 karátů

333 – zlato o ryzosti 8 karátů

375 – zlato o ryzosti 9 karátů

585 – zlato o ryzosti 14 karátů

750 – zlato o ryzosti 18 karátů

Nebo se také můžeme setkat s označením

14k – to je zlato o ryzosti 14 karátů – velmi často používané ve šperkařství

18k – je to zlato o ryzosti 18 karátů – velmi často používané ve šperkařství

Čisté ryzí zlato bez jakékoliv příměsi je 24 karátové.

Budete-li porovnávat cenu dvou zlatých šperků, tak samozřejmě, že vzhled je to první, co Vás zaujme, avšak porovnávejte cenu dle váhy a kvality zlata, abyste se nenechali nachytat.

Zásadním atributem pro cenu šperku je i náročnost jeho výroby. Existuje mnoho způsobů vytvoření zlatého šperku. Zlatníci většinou musí vytvořit zlatnické formy, modely daného výrobku a mnoho dalšího. Dále zde musí uchytit diamant, aby právě dával tu nejlepší brilanci. Při zakázkové výrobě šperků s Vámi kvalitní zlatník několikrát konzultuje přesný vzhled šperku a vhodnost různých diamantů.

Diamant

Diamant je jeden z nejtvrdších známých přírodních materiálů, nerostů. Jedná se o krystalickou formu uhlíku tvořící se při velmi vysokých teplotách mezi 900°C až 1300°C a velkého tlaku mezi 4,5 až 5 GPa ve svrchní části zemského pláště.

Broušenému diamantu se odborně říká briliant. Briliant je vybroušený do zvláštní formy s mnoha ploškami tak, aby vznikl unikátní lesk typický právě pro briliant.

HmotnostVáha diamantů se udává v karátech (ct). Jeden metrický karát je 0,2 gramů. Váha diamantů, které se zasazují do šperků, se udává v setinách až tisícinách karátů.

Cena diamantů roste oproti ceně zlata exponenciálně, tedy v případě, že 1 ct diamant stojí 250.000,-kč, tak 2 ct diamant nebude stát 500.000,-kč, ale například 850.000,-kč.

BarvaBarvu u diamantů rozdělujeme dle více parametrů.

Například:

Přírodní x úměle dobarvovanýČirý x barevný (fancy)Nejčastěji se člověk může setkat s čirým diamantem. Čirý diamant se ještě rozděluje dále podle barvy abecedně a to:

od „D“ – nejbělejší diamant (prvotřídně bílý)

do „ Z“

Čím je diamant „bělejší“ tím je jeho cena vyšší.

BrusBroušený diamant se nazývá briliant. Existuje však velmi mnoho brusů, do kterých lze diamant vybrousit. Nejčastěji se setkáváme s:

ROUND – kulatý brus. Nejznámější a hlavně nejrozšířenější brus, který má 57 faset (plošek), které při správném provedení idáláně odráží světlo s největší intenzitou. Ve šperku se nejčastěji používá tento brus, jelikož šperky jsou třpytivé a zářivé.

PRINCESS – čtyřboký brus s ostrými rohy. Má velmi dobrou brilanci. Velmi složitý na vybroušení.

EMERALD „smaragdový brus“ – obdélníkový brus se zkrácenými rohy a širokou plochou, který při pohledu shora připomíná schodiště.

PEAR – diamant vybroušený do tvaru hrušky

HEART – diamant vybroušený do tvaru srdce

ČistotaKaždý diamant, jakožto přírodní minerál, je unikátní. Každý diamant má nějaké vady, některé vady jsou vidět pouhým okem, na některé vady se musí použít mikroskop. Míra těchto vad (inkluzí) určuje čistotu diamantu. Podle čistoty řadíme diamanty do skupin:

Flawless – diamant neobsahuje žádné vnější ani vnitřní nečistoty viditelné ani při 10 násobném zvětšení. Pro potvrzení této čistoty se používá binokulární mikroskop s osvětlením v temném poli. S těmito diamanty se skoro nesetkáváme, jelikož jsou extrémně vzácné.

IF – diamant nemá žádné inkluze ani při 10 násobném zvětšení

VVS1, VVS2 – Velmi malinké vady, které jsou velmi obtížně viditelné i pod 10 násobným zvětšením

VS1, VS2 – velmi malé inkluze, které lze rozpoznat při 10 násobném zvětšení, pouhým okem však nejdou vidět

SI 1, SI2 – malé inkluze, které lze jednoduše vidět při 10 násobném zvětšení, avšak okem stále skoro neviditelné. Odborník dokáže inkluze najít i pouhým okem

P1, P2 – střední až velké inkluze viditelné pouhým okem. Dané diamanty mývají právě kvůli těmto inkluzím i malinko horší brilanci, avšak šikovný zlatník dokáže i takovýto diamant zasadit tak, aby byla brilance šperku veliká.

Pro určení ceny diamant se používají výše uvedené parametry. Bohužel při kombinaci všech výše uvedených parametrů nám vzniká miliony různých kombinací diamantů a samozřejmě jeho ocenění je o to těžší. Profesionální obchodníci používají k zjištění ceny diamantu RAPAPORT PRICE LIST (dále jen Rapaport), což je první ceník diamantů, který založil Martin Rapaport. Vychází každý pátek a jsou zde uváděny ceny diamantů, které jsou zobchodované na burzách. Rapaport je hlavním ukazatelem cen broušených diamantů. Jsou zde uváděny všechny výše uvedené parametry v různých kombinacích a je uváděn v amerických dolarech. Po chvilce se i laik dokáže v Rapaportu vyznat.

Do šperků mnoho zlatníků zasazuje také zirkon, avšak zirkon má mnohem horší brilanci. Zirkon má také horší vlastnosti než má diamant, ale jeho cena je mnohonásobně nižší. Zirkon je jenom náhražka diamantu.

https://boolerdiamonds.com/co-ovlivnuje-cenu-sperku/

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.