28.09.2020 4 minuty čtení

Tesla za 25 000 dolarů? Realita, nebo pouze další planý slib Elona Muska?

Zakladatel a generální ředitel Tesly už v minulosti pronesl řadu senzacechtivých výroků, ne všechny však byl schopný splnit. Je Tesla za 25 tisíc dolarů pouze dalším výkřikem do tmy?

Elon Musk pronáší s oblibou bizarní sliby. Možná je to proto, že chce nadchnout své fanoušky, nebo tak dělá proto, aby měli investoři důvod k nákupu akcií Tesla nebo prostě proto, aby měli lidé o čem psát.

Jeho poslední slib, který pronesl v minulém týdnu během battery day, zněl, že společnost Tesla nabídne během příštích 3 let nový model vozu, který bude ke koupi už za 25 tisíc dolarů. Jedná se o výjimečný milník, pokud se nad touto cenovkou zamyslíme. Je však tento cíl reálný?

Cena 25 tisíc dolarů je velmi důležitá hned z několika důvodů. V současné době vás nejlevnější Tesla, kterou si můžete koupit, přijde na 38 tisíc dolarů. Tesla model 3 nabízený za tuto cenu nebyl a není prodávaný v hojném počtu, ale elektromobil s cenovkou 25 tisíc dolarů by mohl být doslova svatým grálem elektrických vozidel a představovat skutečně dostupný a masově prodávaný elektromobil.

Tesla za 25 tisíc dolarů by byla výrazným game changerem, kterému by se ani relativně úspěšné předchozí modely Tesly nemohly vyrovnat.  Elektromobily by se tak staly mnohem více dostupnější pro více lidí. Zároveň by se jednalo o životaschopnou alternativu k nabídce klasických vozů, o jejichž koupi v současnosti většina lidí uvažuje.

Jak bude vypadat realita?

Tesla za tuto cenu zní opravdu lákavě asi každému, je ovšem otázkou, jak bude vypadat realita. Nebylo by to poprvé, co Muskova tvrzení úplně nekorespondovala s činy, už Tesla model 3, který se prodával za 38 tisíc dolarů, měl původně podle Muska stát pouze 35 tisíc.

Musk poměrně často prohlašuje či zveřejňuje senzacechtivé výroky. Už v roce 2017 Musk tweetoval, že vyvine auto, které bude schopné mluvit. Tesla však ani v současné době, jak víme, nemluví.

V tomtéž roce pak miliardář slíbil, že Tesla dodá v roce 2018 půl milionu modelů Tesla 3. Skutečný počet dodaných vozů však byla necelá třetina – pouhých 154 000. Existují i další příklady. Musk také ve zmiňovaném roce slíbil, že během 3 až 6 měsíců budou auta plně autonomní, realita však vypadá trochu jinak.

Muskovy výroky tak zní opravdu lákavě, historie však ukazuje, že nejsou vytesané do kamene. Nelze ho srovnávat například s prezidentem Kennedym, který odvážně prohlásil, že než skončí sedmdesátá léta dosáhnou Spojené státy svého cíle, vysadit člověka na měsíci a bezpečně ho dopraví domů. To bylo velmi odvážné tvrzení a lidi také velmi nadchlo. Podstatné však je, že se v Kennedyho případě lidé skutečně na měsíc dostali. Muskovy sliby však často zůstávají pouze sliby.

---

Možná to není na první pohled zjevné, ale záleží na tom, co říkáte. Zejména pro vůdce je důvěryhodnost velmi důležitá. Asi se shodneme na tom, že když něco slíbíte, nejzákladnější odpovědností kohokoliv je své slovo dodržet.

Muskovy sliby však často dodrženy nejsou. Ačkoliv můžete namítnout, že mu doposavad vycházejí, zejména pokud měříte úspěch hlediskem cen akcií. Je jisté, že Musk velmi zbohatl částečně na základě toho, co Tesla skutečně svým zákazníkům dodala, ale svůj díl na tom mají i jeho plané sliby. Podle mého je ale velmi důležité si připomínat, že je důvěryhodnost možná ještě cennější než peníze. Respektive by tomu tak mělo alespoň být.

#akcie #musk #elonmusk #investovani #tesla

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.