28.09.2020 3 minuty čtení

Ideální příležitost pro začátek akciového investování? Říjen obvykle nabízí nejvíce příležitostí

Historicky nejvolatilnější měsíc roku na americkém akciovém trhu se blíží. Pokud jste však připravení, není se čeho bát. Říjen nám nabízí příležitost, jak se zotavit po slabším měsíci září.

Historie nám ukazuje, že akciový trh obvykle v říjnu vzroste, v kombinaci s volatilitou dává investorům jednu z nejlepších příležitostí, jak začít investovat, z celého roku.

Je důležité se podívat na historii, aby vás říjnová volatilita nevyděsila. Dobrým začátkem může být níže uvedený graf, který vykresluje směrodatnou odchylku denních změn každého měsíce v indexu Dow Jones. Graf ukazuje že je volatilita v říjnu téměř o 40% vyšší, než je v průměrném měsíci. Měli by se této situace investoři obávat?

Možná vás napadne, že je říjnová abnormální volatilita způsobena dvěma nejhoršími propady akciových trhů historii USA – 1929 a 1987 – v obou rocích došlo k propadu akciových trhů právě v říjnu. Ale není to tak. Říjen je nejvíce volatilním měsícem kalendářního roku i když tyto dva roky do výpočtů nezaneseme.

Mohlo by vás také napadnout, zda lze nadprůměrnou říjnovou volatilitu připisovat americkým prezidentským volbám. Odpověď by však opět zněla „ne“. Akciový trh je v říjnu volatilnější než v kterémkoliv jiném měsíci, i když se zaměříme na nevolební roky. Je vlastně záhadou, proč říjen historicky vykazoval tak velkou míru volatility.

Normálně byste mohli dospět k závěru, že je říjnová nadprůměrná volatilita pouze statistickou odchylkou a je nepravděpodobné, že přetrvá i do budoucna. Jelikož však volatilitu nemůže způsobit nic jiného než očekávání volatility, je právě očekávání dostatečným důvodem k tomu, aby se tento vzorec opakoval i v současnosti. Proto můžeme právě říjen považovat za měsíc, který nabízí obrovské množství investičních příležitostí. Volatilita je přítelem dlouhodobého investora.

Nemusíte být jasnovidcem, abyste plně pochopili potenciál akciového trhu. Chcete-li zhodnocovat své úspory, se spořícím účtem si nevystačíte a od konce 19. století nabízí právě říjen více investičních příležitostí než kterýkoliv jiný měsíc kalendářního roku.

Slovo závěrem?

Připravte se na výrazné zvýšení volatility akciových trhů v příštích týdnech. Pokud však hledáte vhodnou příležitost, kdy začít investovat na akciovém trhu, pak je právě říjen měsícem, kdybyste měli vzít svou hotovost a zainvestovat ji.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #akciovytrh

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.