27.05.2019 4 minuty čtení

Historicky první zaměstnanec a CEO Uberu končí, vydělal 1,5 miliardy a stal se investorem

Byl historicky prvním oficiálním zaměstnancem a také CEO alternativní taxislužby Uber. To vše ještě v dobách, kdy se jednalo o naprosto nenápadný malý startup s názvem UberCab.

Pouhé dva týdny po vstupu Uberu na burzu se rozhodl skončit jeden z tvůrců jeho globálního úspěchu. Ryan Graves byl nejen historicky prvním zaměstnancem, ale vedl startup z pozice CEO v roce 2010. Když ho následně vystřídal na vedoucí pozici spoluzakladatel Travis Kalanick, z Gravese se stala jeho pravá ruka. Jeho podíl na úspěchu firmy je nezpochybnitelný.

IPO bylo dlouhodobým snem a cílem všech zaměstnanců a akcionářů, jenže ještě než k němu došlo, ve firmě se otřásla půda pod samotnými zakladateli a hlavně Travisem Kalanickem, který byl významnými akcionáři v čele s japonským gigantem SoftBank vytlačen z pozice CEO a nahrazen Darou Khosrowshahim. To byla první výrazná kaňka na jinak suverénní cestě ambiciózního startupu.

Ačkoli samotný Kalanick vždy opakoval, že chce vstoupit na burzu až ve chvíli, kdy bude Uber etablovaný na poli autonomního řízení, díky čemuž bude jednak konkurenceschop­nější a také finanční stabilnější, Khosrowshahi jako najatý CEO přišel splnit přání akcionářů, tedy vstoupit na burzu a vydělat každému, kdo drží cenné papíry Uberu. S IPO se proto déle nečekalo a i přes nedostatečnou pozici na poli autonomního řízení firma vstoupila letos v květnu na burzu NYSE.

Jenže v té době už odborníci, analytici i burziáni živě diskutovali o udržitelnosti byznys modelu, který alternativní taxislužby představují. Jako první to odnesl menší konkurent Lyft, který na burzu vstoupil už v březnu a jeho akcie se už propadly o celou čtvrtinou. To ještě více nebouralo důvěru investorů a tak ani Uber nemohl počítat s historickým úspěchem. Spíše naopak. Jeho IPO se nakonec stalo jedním z nejhorších za poslední čtvrtstoletí a namísto očekávané valuace ve výši 120 miliard dolarů je firma na hodnotě „pouhých“ 69 miliard dolarů.

První zaměstnanec končí

Ryan Graves je držitelem jednoho neoficiálního unikátu – poslal nejvýdělečnější tweet v historii Twitteru. Ano, byl to Ryan Graves, kdo na začátku roku 2010 odpověděl na Twitteru na zmatečnou výzvu Travise Kalanicka, který hledal „produkťáka“ do blíže neurčeného projektu. S Kalanickem a Garrettem Campem se nakonec domluvili a Graves se v únoru 2010 dokonce ujal pozice CEO.

Když si vzal na žádost prvních investorů Kalanick pozici CEO zpět, z Gravese se stal viceprezident pro globální operace a v podstatě pravá ruka Kalanicka. Na této pozici vydržel až do roku 2017, kdy se stáhl z aktivního řízení a přesunul se do dozorčí rady. Bylo jasné, že dění kolem Kalanicka se Gravesovi nelíbilo, proto i jeho pozice začala být závislá v podstatě jen na IPO, při kterém mohl zhodnotit svůj podíl.

To se také před dvěma týdny stalo a netrvalo proto dlouho a Ryan Graves oznámil svůj konec v dozorčí radě. Šestatřicetiletý podnikatel však nebude bez práce, už při svém působení v dozorčí radě Uberu založil vlastní investiční společnost Saltwater Capital, která investuje zejména v oblasti zdravého životního stylu. S kapitálem ve výši 1,5 miliardy dolarů, které Graves získal prodejem svého podílu, se můžeme dočkat zajímavých věcí.

Je však nyní velkou neznámou, kam a jak bude směřovat Uber. To, že firmou postupně opouští všichni ti vizionáři, kteří na začátku tvořili její úspěch, nemusí být vůbec dobrým znamením. Nedá se totiž říci, že by byl Uber už natolik silnou a zavedenou firmou, že její další řízení a směřování mohou převzít najatí manažeři. Investice do akcií Uberu se proto nyní jeví jako poměrně riskantní, více, než tomu u nových firem na burze bývá.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.