25.09.2020 4 minuty čtení

Likviduje koronavirus New York? Londýn už jej v žebříčku největších finančních center světa téměř dohnal

Londýn je na dosah toho, aby se dle Global Financial Centres Index stal největším finančním centrem světa. Britská metropole dle posledních dat na americkou kolébku finančnictví ztrácí v ratingu pouhé 4 body.

Zaznamenal jsem během letošního roku hned několik zvláštních svědectví nejen v zahraničních mediích, ale i od Čechů žijících v USA/New Yorku. Všichni shodně tvrdili, že přísná karanténa byla poslední kapkou v postupném úpadku New Yorku, který má údajně probíhat již několik posledních let.

Data o volných bytech na Manhattanu – letos v červenci bylo na Manhattanu volných rekordních 13 117 bytů – a počtech lidí, kteří New York opouštějí a stěhují se jinam – jen mezi letošním březnem a květnem mělo „Big Apple“ přijít o zhruba 420 000 obyvatel – tato svědectví rovněž podporují.

A další důkaz je tady: Poslední aktualizace tzv. Global Financial Centres Index (GFCI), kterou vypracovaly konzultační firma Z/Yen a China Development Institute, ukazuje, že Londýn si od letošního března dokázal nejen udržet svou dosavadní druhou příčku, ale zároveň svůj rating navýšit o 24 bodů na celkem 766 bodů.

New York si stále drží svou první příčku, ale jeho rating vzrostl pouze o jediný bod na 770 bodů. Rating žádného jiného velkého globálního finančního centra z Top 10 za poslední půl rok nestoupl o méně než 4 body. Londýn je tak pouhé 4 body od toho, aby New York přeskočil.

Na třetím místě se umístila Šanghaj (748 bodů) následovaná Tokiem (747 bodů), Hongkongem (743 bodů) a Singapurem (742 bodů). Desítku největších finančních center aktuálně uzavírá Curych s 724 body.

Londýn byl naposledy jmenován největším finančním centrem světa v březnu 2018 a metropole má aktuálně v plánu vrátit se ve svět po brexitu zpět na výsluní a absolutní vrchol globálního finančnictví.

Rating všech měst v indexu GFCI v průměru poklesl o 6 %, což by dle autorů reportu "mohlo indikovat všeobecný nedostatek víry ve finance v období pokračující nejistoty okolo mezinárodního obchodu a dopadů pandemie COVID-19."

Autoři dále napsali, že změny v indexu jsou s největší pravděpodobností výsledkem úprku investorů do finančních center, jež považují v období nevyzpytatelné tržní volatility za nejstabilnější

Za New Yorkem a Londýnem je to poměrně namačkané, Šanghaj o jediný bod přeskočila na třetí místo Tokio a stejným rozdílem přeskočil Hong Kong na páté místo Singapur. 

Dle analytiků by silnější mocenský stisk okolo Hongkongu ze strany Pekingu mohl oslabit jeho status finančního centra a naopak by z něj mohl benefitovat Singapur. Aktuální výsledky však ukazují, že víra v Hong Kong jakožto jedno z top globálních finančních center zatím neopadá. Singapur nicméně dopředu tlačí i neustálý pokrok v infrastruktuře a finančních systémech.

"Z pohledu fyzických prostor jsou komerční prostory v Shanghai Lujiazui Financial a Trade Zone srovnatelné s těmi na Wall Street a v londýnské City před 10 lety," tvrdí autoři indexu a dodávají: "Hlavní posun kupředu Šanghaje z posledních let není viditelný na mrakodrapech finančních center, nýbrž na nehmatatelných inovacích a finančních systémech a mechanismech."

Součástí indexu je celkem 111 globálních finančních center a najdete na něm i Prahu. Ta letos díky přísným epidemiologickým opatřením výrazně ztratila. Její rating propadl o 78 bodů na 593 bodů. Ztratila tak 20 příček a spadla na 66. pozici.

Na celý index se můžete podívat zde (pro zvětšení na obrázek stačí kliknout):

#financnictvi #financnicentrum #investovani #londyn #newyork #byznys #infrastruktura #burza #pandemie #koronavirus #nejistota #praha

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.