6 minut čtení

Spekulace přes mobil – vysoké zisky a vysoká rizika

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často rizika. Projděme si takovou situaci na konkrétním investičním příkladu.

Vezměme si akciové indexy, které bývají zpravidla dlouhodobou investicí. Jak se však mohou stát nástrojem pro krátkodobé spekulace, při kterých uživatelé tradingových platforem často podceňují rizika?

Před internetem a expanzí mobilních operátorů byla doba, kdy obyčejný zájemce o investování neměl při získávání informací moc na výběr. Nejbližším zdrojem byla často místní knihovna nebo předplacený časopis. Vyžádané reporty od finančních institucí byly často drahé a na počkání – i několik dní.

S dnešní infrastrukturou si však může #investor na internetu přečíst zprávu libovolné finanční instituce okamžitě po jejím zveřejnění. Návody, informace a kontakty na seriózní zprostředkovatele obchodů lze v řádu minut dohledat na internetu spolu s recenzemi a zkušenostmi ostatních uživatelů. Podobná informovanost u řadových investorů je bezprecedentní.

S informacemi se rozšířila i nabídka investičních produktů a nástrojů. Populární jsou akciové indexy, do kterých jsou investovány stovky miliard dolarů.

Atraktivita a úskalí akciových indexů při použití tzv. rozdílové smlouvy

Když se v mediích objevují zprávy o pohybech na trzích, tak se právě proto často mluví o pohybech indexů. Mezi nejdůležitější indexy patří:

  • Dow Jones Industrial Average měří výkonnost 30 nejznámějších amerických firem
  • S&P 500 měří vývoj vybraných 500 amerických akcií
  • NASDAQ měří široký záběr různých akcií převážně z technologického odvětví
  • DAX 30 měří 30 hlavních německých společností obchodovaných ve Frankfurtu

Obchodování s akciovými indexy lze umocnit využitím investičního nástroje rozdílové smlouvy (#CFD – z anglického contract for difference), který funguje na principu pákového efektu. Tedy doplnění vlastních prostředků o prostředky cizí. Tím lze dosahovat vyšších zisků, ale i ztrát. Velikost finanční páky je regulována Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy. Pro retailového obchodníka stanovuje maximální výši finanční páky pro hlavní indexy, včetně výše uvedených, na 1:20, pro vedlejší akciové indexy 1:10 a pro jednotlivé akcie 1:5. Lze tedy předpokládat, že regulátor vnímá obchodování hlavních akciových indexů jako nejméně rizikové ze zmíněných variant, protože při jejich obchodování dovoluje využití nejvyššího pákového efektu.

Pro lepší představu, jak finanční páka v rámci CFD funguje, si uveďme právě modelový příklad akciového indexu. Budeme pracovat s pohybem indexu #DAX Cash. Ten měl 18. června 2019 v 8:00 hodin hodnotu 12 062,50. Ve stejný den v 16:00 hodin měl hodnotu 12 342,70. Šlo tedy o nárůst 2,32 %. V tabulce se pákový efekt pohybuje od 1:1 do 1:20. V tomto případě budeme spekulovat na růst. Při poklesu indexu realizujeme ztrátu. Při růstu zisk.

Poplatky: Tabulka znázorňuje tzv. spread, poplatek, který se vypočítává ze zisku obchodníka z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Jaké jsou poplatky a podrobnosti k jejich výpočtu se dozvíte zde.

Přepokládejme, že zmíněný čas v 8:00 otevřel obchodník pozici a v 16:00 pozici uzavřel. Index v tomto období zaznamenal růst o 2,32 %. Spekulace na růst se tedy vyplatila. Se zvýšením pákového efektu lze pozorovat i odpovídající růst zisku. Zatímco bez jeho použití činil zisk obchodníka při investici 10 000 EUR pouze 232 EUR, při využití pákového efektu 1:10 je tento zisk už 2 320 EUR. Při použití maximální povolené páky u akciových indexů činil zisk dokonce 4 640 EUR. Tedy 46,4 % za jeden den. Otázkou je, zda takovýto výnos může vyvážit riziko, které je rovněž vysoké. V opačné situaci by při využití finanční páky 1:20 dosahovala ztráta v tomto modelovém případě stejné výše 4 640 EUR.

Je pro vás rizikové obchodování vhodné?

Takto rizikové produkty vyžadují silnou disciplínu a zkušenosti s obchodováním. #Obchodování akciových indexů přes CFD není vhodné pro obchodníky, kteří se snaží vyhýbat vysokému riziku a spíše oceňují jistotu. #Obchodníci, kteří se nebojí riskovat a jsou dostatečně zkušení, by naopak mohli najít zalíbení v podobných nástrojích. CFD totiž umožňují vysoké zisky za využití relativně malého množství vlastního kapitálu. S možností vysokého zisku přichází i hrozba vysokých ztrát. Je proto nutné nakládat s tímto nástrojem s rozmyslem. A v každém případně se podrobně seznámit se všemi základními pojmy.

Vztah k riziku se odvíjí od rizikových profilů v investičním dotazníku. Investiční dotazník je nástroj, který má chránit obě smluvní strany před vstupem do nevhodného obchodu. Povinnost vyplnit investiční dotazník s potenciálním klientem má ze zákona o podnikání na kapitálovém trhu každý obchodník. Investiční dotazník hodnotí zkušenosti a ochotu riskovat. Škála rizikového profilu z dotazníku pak sahá od obchodníka s požadavkem na nejvyšší jistotu, tedy velmi konzervativního profilu, až po agresivní typy, kde investor vyžaduje co nejvyšší zisky a je ochoten podstoupit i vyšší #riziko.

 

Upozornění na rizika

Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přinášejí vysoké riziko ztráty peněz kvůli pákovému efektu. 82.74% účtů retailových investorů přichází o peníze dování s CFD s tímto poskytovatele. Měli byste zvážit, zda chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Prosím přečtěte si Upozornění na rizika, Oznámení o ochraně osobních údajů, Obchodní podmínky, Informace o společnosti, Zásady kategorizace klienta, Zásady dobrého záměru a provádění pokynů, Střet zájmu, Kompenzace investora, Proces klientovy stížnosti, Dohoda s klientem, Podmínky použití webových stránek, Cookies Policy, Dokument s klíčovými informacemi pro CFD, Dokument s klíčovými informacemi pro akcie, Dokument s klíčovými informacemi pro forex, Dokument s klíčovými informacemi pro indexy a Dokument s klíčovými informacemi pro komodity.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.