5 minut čtení

Váš mozek dokáže být pěkný prevít. 5 iluzí, které vám servíruje jako na podnosu každý den

Úspěch v životě, podnikání, investování i kdekoliv jinde závisí na správných rozhodnutích. Dobrá rozhodnutí spočívají na dvou věcech – musíte znát fakta a měli byste o nich objektivně přemýšlet, což není vždy snadné.

Většina textů zaměřujících se na „decision making“ se soustředí na druhou část – poskytuje tipy, jak zvažovat jednotlivé alternativy a možnosti, abyste mohli konat správná rozhodnutí. A Fakta? Co s nimi, fakta jsou pouze jedna a není třeba o nich nijak spekulovat. Můžete se přeci spolehnout na své oči a mozek, které vám prozradí, co potřebujete vědět.

Bohužel. Jedná se o chybný a možná i trochu nebezpečný předpoklad. Náš mozek si s námi dokáže pěkně hrát, zkouší na nás nejrůznější nekalé triky. Pokřivuje vnímané na základě našeho fyzického a psychického stavu, nálady nebo momentálních okolností. Pojďme se podívat na 5 příkladů, které vás přesvědčí, že vám mozek lže mnohem více, než si pravděpodobně uvědomujete.

1. Vzdálenosti se prodlužují, když jste unavení

Vzdálenost je jednoznačný fakt, že ano? Musí tedy existovat pouze jedna objektivní odpověď na otázku: „Jak daleko to je?“. Jakmile však uslyšíte konkrétní číslo, váš mozek provede svůj vlastní odhad této reálné vzdálenosti a naše uvažování o vzdálenosti není ovlivněno pouze racionálními faktory. Naše pocity jsou do výpočtů mozku rovněž započítány.

Vědci tak zjistili, že pokud jste unavení, vzdálenosti vám připadají delší. Jedna konkrétní studie se zaměřila na pohled obézních lidí na vzdálenost a tento předpoklad potvrdila (u obézních lidí je větší pravděpodobnost, že se budou cítit unavení). Opak je také pravdou, jakmile jste plní síly, okamžitě se vám jakýkoliv cíl zdá být přístupnější a bližší, než tomu je ve skutečnosti.

2. Najezení jsme příjemnější

Pokud si někdy budete muset jít před soud vyslechnout svůj rozsudek o trestu, udělejte maximum pro to, aby bylo slyšení naplánováno krátce po obědě. Výzkumy ukazují, že jsou soudci mnohem méně shovívaví, pokud mají hlad a rozhodně v tom nejsou jediní, jejichž výkon je ovlivňován jídlem.

Vědecká studie také zjistila, že lidé, kteří si ráno dopřávali sklenici sladkého nápoje, mají větší sklon pomáhat ostatním, kromě toho se i dětem, které ráno snídají, daří lépe ve škole a mají méně problémů s chováním. Hlad je tak kromě dobrého kuchaře také nebezpečným průvodcem našimi dny a má významné dopady na naše rozhodování.

3. Všechno se zdá být těžší, když jste smutní…

Není to jen hlad, který ovlivňuje, jak vidíte svět kolem vás, stejně tak hraje roli i vaše aktuální psychické rozpoložení. Například lidé, kteří rádi poslouchají melancholickou hudbu, mají tendenci si zveličovat mnohem více i drobné problémy než lidé, kteří poslouchají šťastnou hudbu. Svět se tak zdá být mnohem náročnějším místem pro život, když jste smutní.

4. …a naopak jednodušší, když jste s přáteli

Opak je také pravdou – dobrá společnost usnadňuje práci. Pokud budete vědět, že vás čeká náročný úkol, který nemusíte podstoupit sami ale s někým blízkým, automaticky se bude jevit lehčí, než tomu ve skutečnosti je. Podobný efekt způsobuje už pouhá myšlenka na blízkou osobu.

5. Optické klamy – hádáme barvy z kontextu

Pamatujete si na virální fotku dvoubarevných šatů, která se šířila internetem? Lidé se nemohli shodnout, zda jsou šaty bílo-zlaté nebo modro-černé. Jak vysvětlují vědecké články, nejedná se pouze o jednorázovou záležitost. Závěry o barvách vždy provádíme na základě kontextu, ve kterém je vidíme. To, co obklopuje barvu (nebo, co předpokládáme, že obklopuje barvu), ovlivňuje odstíny, které vidíme. Stačí se podívat na tento jednoduchý příklad ohýbání mysli:

V případě šatů je pravděpodobné, že mozek osob, které je viděli jako bílo-zlaté, předpokládal, že jsou šaty osvětlené klasickou žárovkou či denním – žlutým světlem. Mozek jedinců, který předpokládal u šatů modro-černou barvu, naopak „usoudil“ že jsou šaty osvětlené zářivkou – modrým světlem. Mozky obou skupin korigovaly oční vjem na základě předpokládaného osvětlení a obě skupiny tak nevědomky dospěly k odlišným závěrům.

Dejte si pozor na rychlá rozhodnutí

Kromě pouhé ilustrace, jak zvláštní může být lidská mysl, tyto příklady také nabízejí varovný příběh pro všechny lidi. Není bezpečné předpokládat, že fakt tak základní, jako je barva jistého předmětu nebo náročnost výzvy, poznáte na první pohled. Vaše nálada, tělo a kontext mohou radikálně změnit vaše vnímání.

Pracovní úkol, který se ráno zdá jako snadný, může odpoledne vypadat hrozivě. Dokonalá barva na pracovní ploše designera může vypadat ohavně, když stojíte před regálem v obchodě. To vše by mělo sloužit jako varování před uzavíráním unáhlených závěrů. S mozky, které jsou takto bláznivé je nejlepší počkat a ověřit si, jestli situace nevypadá jinak následující ráno, po obědě nebo v jiné společnosti.

Otevřenost vůči novým informacím a naší vlastní omylnosti je dobrou radou, která platí už léta. Zdá se být stále užitečnější, čím více se dozvídáme o všech způsobech, jak nám mozek lže.

#osobnirozvoj #mozek #zkresleni #iluze #rozhodnuti #osobnirust #percepce #vnimani #optickeklamy #klamy #jakfungujemozek

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.