25.05.2019 12 minut čtení

Sebekázeň: 10 způsobů, jak si lehce osvojit disciplínu vítězů

Dle citace Wikiquote je sebekázeň schopností řídit sebe a své emoce tak, abychom své činy nasměrovaly tou nejlepší cestou. A to za jakékoliv možné situace, ať jde vše po našem i proti naší vůli. Jak si ji tedy v době společenské konformity osvojit?

Chcete-li být úspěšní v osobním i pracovním životě, musíte si osvojit sebekázeň tak moc, jako by na tom závisel váš celý život. A bez nadsázky také závisí. Celý svět a vesmír je kontrolovaným pohybem a stejně tak tomu musí být i v našich životech, jinak fatálně selžeme a poté se těžko vzchopíme. 

Díky sebekázni se také naučíte řídit svůj čas, který budete využívat disciplinovaně tak, abyste se zdokonalili ve všem na čem opravdu záleží. Oproti ostatním toho zvládnete více. Každý, kdo silně touží v životě něčeho dosáhnout, tak i stejnou silnou musí přeprogramovat své geny a návyky za pomoci hroší kůže a vytrvalosti... A rozhodně i sebekázně. 

Zeptejte se vojáka, rodiče, učitele, hasiče, vědce, podnikatele, mentora apod., jestli je disciplinovanost jedním ze základních kamenů k překonání svého stínu a dosažení dokonalosti ve všech aspektech života - bez váhání vám snad všichni odpoví, že jednoznačně tím nejdůležitějším kamenem

SEBEKÁZEŇ - TRPKÁ CESTA K ÚSPĚCHU A ÚSMĚVU 

Kdo by během školních let nezažil zvolání rodičů nebo učitelů, jak jsme nedisciplinovaní, jak jsme neukáznění. Kdysi jsme nad tím jen mávli rukou a snažili se mít každou radu kdesi, jenže během dospělosti už to bez sebekázně a dodržování určitého řádu nejde. Bez disciplinovanosti v přístupu i k těm nejzákladnějším věcem bychom měli v životě nikdy nekončící chaos. 

Možná si řeknete, že to je nesmysl, ale v záplavě falešně pravdivých vědeckých studií existuje i jedna týkající se právě sebekázně. Tato studie zpracovaná Wilhelmem Hoffmanem jasně říká, že těžší věci, kterým musíme opakovaně a disciplinovaně čelit, nás ve finále dělají spokojenějšími. 

Výše zmíněná studie také vypověděla o tom, že lidé s vyšší úrovní sebekázně jednodušeji určují, co je nezbytné pro udržení či zlepšení zdraví. Méně o tom diskutují a spekulují, a rozhodněji konají ve svůj prospěch. Také se nerozhodují na základě chvilkových impulsů nebo emočních odchylek, které se je snaží zmanipulovat k nepravdivě správným akcím. Namísto toho jsou duševně vyrovnaní a to jim dovolí konat jasně na podnět čistého smyslu. To má samozřejmě za následek vyšší spokojenost z toho, že jste nejednali zkratovitě, ale že jste měli své činy pevně a ukázněně pod kontrolou. 

Stejně jako každý návyk, tak i sebekázeň je naučený vzorec chování, který vzniká opakovanou systematickou činností, která se po určitém období zapíše do našeho mozku. Poté tento návyk již bez zdlouhavého přemýšlení vytáhneme z podvědomí. Například stejně jako čištění zubů. 

Pokud trpíte v některých směrech života lehkou, ale dlouhotrvající nekázní, zkuste se podívat na následující tipy a aplikovat je do svého všedního života. Začátky budou neohrabané a několikrát dokola se budete obelhávat, abyste nemuseli pokračovat. Ale v případě, že to se svým lepším já myslíte vážně, pak se dříve či později kontrole nad věcmi a sebekázni nevyhnete. 

Postupem času si zlepšíte kontrolu nad situacemi, které se občas zdají býti Goliášem. Poté sebevědomě vykročíte vůči těm nejzapeklitějším výzvám a ve finále se budete cítit volněji, zdravěji a hlavně méně ve stresu. Mít svůj křehký život pod kontrolou… není to přeci to, po čem všichni tolik toužíme? Tak hodně štěstí. 

1. POZNEJTE SVÉ SLABÉ STRÁNKY

Všichni máme své slabé stránky, malé tajnosti, které nás nenápadně podlamují. Mávněte nad jednou slabostí rukou a u dalších se z toho stane zvyk, zracionalizovaný zlozvyk. Otázka je jen to, jestli se jim s hrdostí postavíme a nekompromisně je eliminujeme ze života. Nesmíme dát těm malým zákeřným našeptávačům šanci, aby tiše ovládali naše životy. 

Sebevědomě se svým slabým stránkám postavte a vymeťte je ze života. Ale hlavně s klidem, nikdo není dokonalý. 

Co si však musíme uvědomit, že ať jde o sladkosti, sociální sítě nebo nekončící záplavu seriálů, jde o věci, které na nás mají totožné negativní účinky. Určete si proto své nedostatky, ať se jedná o cokoliv. Není nic horšího, než předstírat, že žádné chyby nebo zranitelnosti nemáme. Tlak primitivních trendů nás činí krabičkou chyb v naleštěném obalu, de facto krabičkou nervů před zhroucením se. 

2. ZBAVTE SE POKUŠENÍ 

Druhý tip by šel zařadit pod pravidlo předešlé, ale pro detail jej osamostatníme. 

Jedno zlaté pravidlo našich předků praví, že ,,Sejde z očí, sejde z mysli.´´ Jde o frázi, která ve skutečnosti předkládá silnou zprávu. Odstraněním svých největších pokušení z dohledu si několikanásobně zvýšíte sebekázeň. Zní to jednoduše, ale o to hůře se to dělá.  

Jestli chcete jíst zdravě, pak vyhoďte sladkosti a další přepálené lahůdky do koše. Chcete zlepšit produktivitu v práci, pak vypněte upozornění sociálních sítí a zpráv. Nebo prostě vypněte mobil. Čím méně rušivých elementů okolo vás bude, tím lépe se dokážete koncentrovat na splnění cílů. Udělejte přítrž zlozvykům a uvidíte, jak se hned budete cítit. 

3. STANOVTE SI JASNÝ CÍL A PLÁN K JEHO DOSAŽENÍ

Jestliže chcete dosáhnout lepší sebekázně, pak byste měli mít jasnou vizi toho, po čem toužíte. Také si musíte uvědomit, co pro vás úspěch v daném bodě znamená. Pakliže nevíte svůj směr a čeho chcete docílit, jednoduše sejdete z cesty a vrátíte se zpět o několik dnů až týdnů zpět. 

Jasný plán vás vede krok za krokem k dosažení plánů a cílů. Kdo jste a co chcete? Jen si to uvědomte. Postupujte systematicky a logicky, jako když máte svoji mapu na výlet. Jak jednoduché. Úspěšní lidé používají tuto techniku k tomu, aby zabránili odchýlení se z trati na vedlejší nepodstatnou kolej, a místo toho zůstali na čisté, pěkně umetené cestě. 

4. UDĚLEJTE SI ZÁLOŽNÍ PLÁN 

Někteří psychologové používají k navození silnější vůle tak zvaný Implementační záměr (ang. implementation intention). Doslova se jedná o mentální závazek k tomu, že pokud nastane v budoucnu jakákoliv situace ohrožující v minulosti dané předsevzetí, bude na ni člověk reagovat určitým způsobem. Jde o mentální proces napomáhající k dosahování cílů vyvinutý v 90. letech 20. století německým psychologem Peterem Gollwitzerem

Implementační záměr má tuto vzorovou formu: když se stane X, tak udělám, resp. budu na to reagovat Y. 

Představte si, že jste si vytyčili dlouhou cestu za lepším a zdravějším životním stylem, ale do té cesty vstoupí narozeninová oslava někoho blízkého, kde se kromě litrů alkoholu budou podávat všelijaká vámi zakázaná jídla. 

Než tedy nastane den D, tak si v hlavě promítněte, co bude pít a jíst. Bude se podávat pokrm odpovídající zdravé stravě? Ano, pak si dáte. Ale jestliže ne, pak si představte, jak se vyhýbáte stolu s hamburgery a jen si nesete svou sklenici vody nebo přírodního džusu. 

Vidina toho, že máte plán nenarušující svoji kázeň, vám nastaví v hlavě potřebný program sebekontroly pro zvládnutí situace. Za další - ušetříte si energii tím, že se následně nebudete muset obviňovat, že jste se neudrželi a jednali jste na základě nezvladatelných emocí namísto čisté logiky. 

5. VYBUDUJTE SI SEBEKÁZEŇ 

Se sebekázní se nikdo nerodí. Jak jsme řekli, je to naučené chování, které se každodenně vykonává a opakuje dny a týdny dokola a dokola. Proto se disciplinovanost dá snadno naučit stejným způsobem, jako každá jiná schopnost a dovednost. Ale stejně jako plánované návštěvy posiloven, tak i kázeň vyžaduje dostatek úsilí a práce. Hodnotnou věc zkrátka nedostaneme zdarma. 

Čím tvrdší pokušení a zlozvyky chcete pokořit, tím více času to zabere. A čím více času to zabere, tím obtížněji k překonání se vám to bude zdát. Samozřejmě i ty menší překážky se najednou budou zdát jako těžko zvladatelné. Proto je třeba nepolevit a každý den vydržet na trati za cílem. 

6. VYTVOŘTE SI NÁVYKY A ZJEDNODUŠTE JE 

Osvojení si sebekázně za současného tvoření nových návyků se může jevit jako skličující věc. Aby vás to nezastrašilo, zjednodušte si to. Namísto vykonání obřího úkolu naráz si změnu/cíl rozdělte na menší kroky, které postupně s důsledností vyplníte. 

Pro ilustraci, jestli se chcete opět dostat do formy a nedaří se vám to, tak si tentokrát dejte menší cíl. Namísto představy hodin a hodin v posilovně tentokrát začněte jen po 15-30 minutách denně. Jestli chcete zlepšit návyky a systém ve spaní, pak si lehněte každý den o 15 minut dříve. Pokud chcete jíst zdravě a vyhnout se při spěchu do práce nebo školy fastfoodům, pak si navařte dopředu pěkně doma. Dělejte malé, jednoduché dětské krůčky. Až si budete jisti, že se disciplinovanost zaryla hlouběji do podvědomí a nečiní velký odpor jako v začátcích, pak si klidně přidejte větší sousta. 

7. JEZTE ČASTĚJI, ALE ZDRAVĚJI

Jak se cítíte, když vám kručí v břiše? Pocit hladu je jeden z nejvíce deptajících pocitů, jaké známe. Jste podráždění, nemáte náladu, bere vám to vůli do vykonání jakékoli činnosti. Jedna ze studií popisuje, že nízká hladina cukru při hladovění nás činí méně schopnými rozhodovat se a dělá z nás nevrlé pesimisty. 

Když jste hladoví, vaše schopnost koncentrace se snižuje a mozek nepracuje tak, jak má. Vaše sebekontrola se posléze odrazí ve všech směrech. Utrpí tím vztahy, stravovací návyky, pracovní výkon... Stačí, když si pravidelně dopřejete zdravou stravu a udržíte se tak ve správném chodu. 

8. ZMĚŇTE POHLED NA SÍLU VŮLE 

Na základě studie, kterou provedla Stanfordská univerzita, je množství síly vůle jedince předurčeno systémem víry ve věci. Jestli tedy věříte, že jste neschopní, že máte omezenou sílu vůle, pak pravděpodobně určité limity nikdy nepřekonáte. Když si sami nebudete představovat limity ve vztahu k sebekontrole, pak budete méně náchylní k pocitům vyčerpání dřív, než docílíte svých tužeb.  

Jestli odstraníte z podvědomí ty neviditelné překážky a v hloubi srdce uvěříte, že zvládnete cokoliv, pak vás nakopne extra várka motivace směrem k uskutečnění vašich cílů, které přetvoříte v realitu. 

9. ODMĚŇTE SE 

Slibte si něco, co vám udělá radost. Odměnu za dosažení úkolu nebo celkového cíle. Jako tomu bylo v dětství, kdy vás rodiče odměňovali za všelijaké úkoly, které jste tak nechtěli plnit. Malý záblesk toho, že vás čeká na konci cesty odměna, která je zakončením dá se říci odvážného kroku, pro vás bude hnacím motorem. 

Očekávání v nás tvoří něco mocného. Ten pocit napětí a nedočkavosti, jak to něco dopadne. Získáte tím pocit posedlosti, pocit, že se na něco můžete zaměřit. Když tedy splníte zadaný úkol, stanovte si ten další a na jeho konci si opět určete odměnu. 

10. ODPUSŤTE SI A JDĚTE DÁL

Jestli jste na něčem klopýtli, pak se zamyslete nad tím, proč tomu tak bylo. Každý malý krůček vedle může být skvělým učitelem. Něco si z toho jistě vezměte, odpusťte si a pak se hněte dál. Nenechte se tím v mysli bezhlavě terorizovat, vytáčet se tím. Nepropadejte panice a nenechte se tím tahat k zemi. To vás jen bezdůvodně zbrzdí od postupu k cíli.

Ač se člověk snaží a plánuje sebedůkladněji, tak běžně vyjde nakrátko. Všechny nás čekají výhry a prohry, velké opěvované vzestupy, které vzápětí vystřídají o to bolestivější pády. Cílem, základním předpokladem k finálnímu dosažení vytyčeného bodu, tedy neochvějné sebekázni, je vydržet a nenechat se demotivovat. Nenechte se tím znechutit, jde jen o test.  

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.