24.09.2020 6 minut čtení

Amatérismus v praxi? Tři akcie, které Robinhood investoři milují, navzdory příšernému hospodaření

Letošní situace na akciové trhy přilákala řadu nováčků. V USA se tak těší obrovské popularitě platforma Robinhood, která je retailovými investory velmi hojně využívaná. Některé z populárních investic však naprosto postrádají smysl.

Dlouhodobí investoři vítají volatilitu na akciových trzích jako nákupní příležitost, především proto, že je trpělivým investorům umožněno nakupovat vysoce kvalitní akcie za zajímavé ceny.

Letošní divoké kolísání amerických akciových trhů však povzbudilo i krátkodobé obchodníky a nadšence hledající rychlé zbohatnutí, aby se do investiční hry rovněž zapojili. Tento trend je zvláště patrný u online investiční platformy #Robinhood. Průměrný věk milionů uživatelů platformy je pouze 31 let a znační počet uživatelů je úplných nováčků.

Tito mladí a noví investoři posunuli v žebříčku nejobchodovanějších společností na platformě vzhůru vyloženě příšerné tituly. Zde jsou 3, které lze považovat za jedny z nejhorších. Těmto titulům by se měl každý rozumný investor vyhnout.

Aurora Cannabis

Mileniálové milují konopné investice. Neexistuje však žádná jiná akcie, která by se těšila tak velké popularitě jako právě Aurora Cannabis. Tuto akcii však charakterizuje jeden problém, jedná se o naprosto příšernou společnost.

#Aurora byla kdysi nejvíce drženou akcií na platformě Robinhood a stále patří k těm nejpopulárnějším. Investoři si od ní slibovali, že povede svět k legalizované produkci a vývozu konopí. V posledním roce však Aurora zastavila stavební práce na dvou ze svých největších projektů (Aurora Nordic 2 v Dánsku a Aurora Sun v kanadské Albertě), aby šetřila peníze. Kromě toho také prodala skleník o velikosti hektaru, který nebyl nikdy dovybaven a uzavřela pět svých menších výrobních zařízení. Ve firmě prostě dochází hotovost.

V současnosti společnost jednoduše ustupuje ze své ziskové cesty a pokud nedosáhne v současném čtvrtletí, které končí v září, zisku, dojde k selhání již jednou refinancovaných úvěrových smluv.

Třešničkou na dortu pak je rozvaha společnosti, která je doslova noční můrou. Aurora Cannabis nadále ředí své akcie, když se snaží stále emitovat další cenné papíry k získání hotovosti. Něco málo přes polovinu aktiv je pak klasifikováno jako goodwill – tedy více než veškeré její akvizice. Nejsem si úplně jistý, co mohou investoři nadále vidět v této akcii.

American Airlines

Proč začínající investoři nakupují akcie leteckých společností mi je záhadou. Proč jsi ale nade všechny ostatní cení nejvíce společnosti American Airlines je největším otazníkem ze všech.

Současná pandemie samozřejmě napáchala na podnikání American Airlines obrovské škody. Pouhá pandemie však není zdrojem veškerých strastí. American Airlines se před několika lety rozhodla modernizovat svou flotilu letadel, což znamenalo poslat do důchodu řadu strojů dříve, než skončila jejich skutečná užitná doba. Konečným výsledkem byl obrovský růst dluhů společnosti již několik let před zásahem pandemie.

Americkou aerolinku tak nyní táhnou ke dnu dluhy ve výši 30 miliard dolarů a její ruce budou ještě dlouhá léta svázány platbami úroků plynoucích z tohoto dluhu.

Za zmínku také stojí fakt, že nemáme nejmenší tušení, kdy opět uvidíme návrat letecké dopravy k normálu. Tato odpověď bude záviset především na míře účinnosti vakcín a následné ochotě lidí opět cestovat. Možná jsme v současnosti také svědky nevratných změn v letecké dopravě a její budoucnost se změnila. Už nikdy se nemusí vrátit do stavu v jakém jsme ji znali před pandemií.

Pokud ani obavy z nejisté budoucnosti nejsou dostatečným důvodem k tomu, abyste dali od American Airlines ruce pryč, zvažte, že společnost pozastavila svůj program zpětného odkupu akcií, aby měla nárok na záchranný balíček od federální americké vlády. Pravidelné odkupy akcí a dividenda byly snad jediné dva dobré důvody, proč vůbec uvažovat o nákupu akcií American Airlines v době před pandemií. Dnes už to však neplatí. Navzdory situaci se však akcie American Airlines stále těžší obrovské popularitě začínajících investorů.

Uber Technologies

Dalším trhákem, který investoři na platformě Robinhood milují, je společnost Uber věnující se (jak asi tušíte) spolujízdě a rozvozu jídla. I když jsem si uvědomil, že je Uber pravděpodobně mladými lidmi často využívaný, a proto je mezi nimi také velmi oblíbený, rozhodně se nejedná o rentabilní byznys, který by byl hoden vašich peněz.

Budeme-li hovořit o spolujízdě, společnost Uber díky konkurentům jako Lyft a dalším přišla o kdysi dominantní podíl na trhu. Zejména v porovnání s rokem 2017, kdy se začaly prosazovat aplikace konkurence, je tento rozdíl markantní.  Letošní #pandemie covid-19 pak akciím Uber rozhodně také nepomáhá a jeho příjmy v posledním čtvrtletí letí nezastavitelně dolů, jako utržená lavina. Aby toho nebylo málo, Uber se rozhodl změnit svůj byznys model, a na některých trzích se snaží překvalifikovat své řidiče na zaměstnance, namísto současných nezávislých dodavatelů. Myslí si snad v Uberu, že mohou touto cestou zvýšit tržby či snížit náklady? 

Pak tu máme Uber Eats, které je od prvního dne svého fungování segmentem pouze vysávajícím hotovost. Za poslední dvě čtvrtletí společnost Uber Eats vykázala ztráty ve výši 313 a 232 milionů dolarů. Aby toho nebylo málo, Uber se rozhodne za současné situace investovat 2,65 miliardy dolarů do společnosti #Postmates, aby zvýraznil důležitost tohoto segmentu ve svém podnikání a zajistil si ještě větší ztráty plynoucí z rozvozu jídla? Zvláštní kroky managementu. 

V tuto chvíli si nejsem jistý, jestli Uber dokázal, že je to životaschopná entita, která může dosáhnout opakující se ziskovosti. Přesto do ní investoři na platformě Robinhood investují jako smyslu zbavení.
 

---


Co mají všechny 3 tituly společného? Jedná se o relativně známé značky, které byly v minulosti schopné zaznamenat pár ziskových čtvrtletí. Jejich úspěch byl postaven na hliněných nohách, přesto investoři nyní očekávají, že budou zisků dosahovat v budoucnu opakovaně. Žádné racionální opodstatnění však budoucí zisky nemají, a tak si myslím, že do nich investoři na Robinhood platformě vkládají peníze jenom kvůli tomu, protože tyto tituly znají a objevují se vysoko žebříčku nejvíce obchodovaných akcí. Dokonalá zpětnovazebná smyčka.

#akcie #auroracannabis #uber #americanairlines #aa #americkeakcie #investovani #investovat

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pre mna urcite ani jedna so mojho portfolia :)

  +1
 • Je to zajímavé se po čase podívat, jak si ty které akcie vedou a srovnat to s prognózou....tak v tomto případě se to vůbec nepovedlo a všechny 3 akcie jsou začátkem dubna 2021 na dvojnásobku proti loňskému září. Zdá se, že amaterismus zatím vítězí...

  0
  • máte pravdu :-) ...kdybych byl schopný přesně predikovat vývoj konkrétních akcií tak by asi žebříček nejbohatších lidí světa vypadal trochu jinak 😁

   0
 • Jak někdo může milovat akcie Uberu, mi není jasné už od loňského IPO. 😄

  0
  • Uber je cool. Vždy, když potřebuju tak mě doveze domů. 😁 Musí to být skvělá firma.. 😂

   0
  • Skvělá bude určitě. Sluníčková, happy, nadšená. Ještě by mohla vydělávat. 😅

   0