18.07.2018 7 minut čtení

Největší selhání a chyby světových investorských es

Chybovati je lidské, a ačkoliv mnoho z později zmíněných osob považujeme takřka za polobohy, je investování stále do značné míry ovlivněno lidským úsudkem, který vždy být správný nemůže. Podívejte se jakých chyb se dopustili persony jako Bill Gates, Warren Buffett, John Bogle a další.

#1. Bill Gates: Pomoc rivalské společnosti

Ikonický zakladatel společnosti Microsoft a velký filantrop, který provozuje nadaci společně s manželkou Melindou v současné době vykazuje čistou hodnotu jmění ve výši takřka 100 miliard dolarů. Nynější druhý nejbohatší muž světa se však v minulosti nevyhnul přešlapu a pomohl společnosti Apple.

Navzdory současné popularitě mezi milovníky techniky, byly začátky 90. let pro Apple skutečně tvrdou zkouškou. Příjmy společnosti směřovaly k bodu mrazu, pročež se topila ve ztrátách. S pomocnou rukou přišel Microsoft, kterému se už na konci minulého století velmi dařilo.

Zoufalá touha po hotovosti dovedla Apple v roce 1997 k rozhodnutí prodat Microsoftu akcie za 150 milionů dolarů. Dohodou se zároveň Gatesova společnost zavázala poskytnou ztrápenému konkurentovi svůj software, který zaručil produktům Apple velmi dlouhou životnost…

Jednalo se o chybu?

Tato podpora nakonec vedla ke zrození obrovského rivala, proto vyvstává otázka, zda nakonec partnerství s Applem Microsoft v dlouhodobém horizontu opravdu nebolí, zvlášť když se nakonec ukázalo, že se mimo jiné jednalo i o velmi vydařený marketingový tah Steve Jobse.

Lituje Bill Gates partnerství s Applem? Lituje Bill Gates partnerství s Applem?

#2. Warren Buffett: Porušil vlastní pravidlo

Pravděpodobně nejslavnější investor naší doby se nebojí přiznat vlastní chyby. Stal se třetím nejbohatším člověkem planety díky investování do společností, kterým rozumí, a především dlouhodobému investování.

Nicméně i Buffet se může zmýlit. Po mnoho let se vyhýbal investicím do technologických firem, přesto se v roce 2011 rozhodl uskutečnit rozsáhlou investici do společnosti IBM.

Jednalo se o chybu?

Čas ukáže, zda byl výběr této investice chybou nebo ne. Cena akcií společnosti IBM se v současnosti (18. 7. 2018) pohybuje na úrovni 144 USD – což je stále pod Buffettovou nákupní cenou, která se pohybovala mezi 167 a 197 dolarů.

Jak nakonec dopadne Buffettova investice? Jak nakonec dopadne Buffettova investice?

#3. Carl Icahn: Investice do Blockbusteru

Zakladatel společnosti Icahn Capital Management se drží v třetí desítce nejbohatších lidí světa. Jeden z řady soukromých investorů, který však sám sebe popisuje jako kontrariánského investora. Skupuje aktiva v problémech a pak se je pokouší náročnými reorganizacemi opět dostat do zisku. Tato strategie však občas vede k investorským chybám.

V době, kdy video začalo ustupovat ze slávy se stal členem představenstva společnosti Blockbuster. Ačkoliv Lobboval proti online distribuci filmů, po krachu společnosti přišel přibližně o 200 milionů dolarů.

Jednalo se o chybu?

V době krachu Blockbusteru bychom mohli říci, že ano. Jeho další kroky však vedly k Netflixu, kde investoval nemalé prostředky o objemu 321 milionů dolarů. Jeho podíl má však v současnosti už hodnotu přibližně 2 miliardy.

Netflix je v současnosti 8. největší technologickou společností na světě Netflix je v současnosti 8. největší technologickou společností na světě

#4. Abigail Johnson: Pasivní investování

Jedna z nejvýznamnějších ženských ředitelek nahradila svého otce Edwarda Johnsona, na postu ředitele Fidelity Invesments a stala se tak třetím rodinným příslušníkem v čele této investiční společnosti, kterou založil její dědeček v roce 1946.

Její současné čisté jmění činí 16 miliard dolarů. Fidelity, pátá největší investiční společnost na světě, spravující aktiva ve výši 2 bilionů dolarů si vybudovala reputaci jako aktivní správce fondů. Pod jejím vedení se však stala pasivně investující společností.

Jednalo se o chybu?

Podle ETF.com, orgánu zabývajícího se fondy obchodovanými na burze, se odborníci nemohou shodnout na tom, zda je do budoucna lepší strategií investovat pasivně či aktivně. Samotná ředitelka navrhuje, aby pasivní investice představovaly pouze dočasný trend.

Společnost Fidelity přidala do nabídky stabilní indexové fondy jako je Fidelity Spartan, navíc se spojila s jedničkou na trhu BlackRock a ve spolupráci s ním nabízí nízkopoplatkové ETF. Společnost je nyní schopna zůstat konkurenceschopnou za jakékoliv situace v neustále se měnícím investičním prostředí. Udrží si Fidelity pozici pětky na trhu? Udrží si Fidelity pozici pětky na trhu?

#5. Steve Cohen: Insider trading

Správce hedgeových fondů s osobním jměním okolo 13 miliard dolarů, je jako správce Point72 Asset Management považován za jednoho z nejlepších manažerů hedgeových fondů na světě. Kvůli své velké osobní chybě, však byl jeho předchozí fond SAC Capital uzavřen.

Cohen čelil vážnému obvinění. Společnost SAC Capital ho v roce 2013 podezřívala, že se dopustil kriminálního činu v podobě insider tradingu.

Jednalo se o chybu?

Firma byla nucena vrátit svým klientům peníze a Cohen musel zaplatit 1,8 miliardy dolarů ze svých osobních prostředků za účelem uhrazení pokut. Zároveň přijmul dvouletý zákaz na spravování cizích finančních prostředků. Jediná rada v případě takto vážného pochybení zní: neobchodujete s insider informacemi.

Bál se Steve Cohen pobytu za mřížemi? Bál se Steve Cohen pobytu za mřížemi?

#6. John Bogle: Vyhýbání se mezinárodnímu investování

Ačkoliv je zakladatel Vanguard Group považován investiční komunitou za superinvestora, ani on není neomylný.

Bogle založil společnost už v roce 1974, aby se stala druhou největší investiční společností na světě. Rovněž založil první indexový podílový fond dostupný veřejnosti – Vanguard 500 Index Fund .

Ačkoliv je průkopníkem diverzifikovaného přístupu k pasivnímu indexovému investování, jeho osobním tajemstvím je, že se od něj v případě osobního investování odklání. Bogle dokonce odporuje výzkumům vlastní společnosti, které dokazují, že mezinárodní diverzifikace má zásadní význam pro každou úspěšnou investiční strategii.

Bogle v rámci vlastního portfolia investuje pouze do amerických firem.

Jedná se o chybu?

Ignorace mezinárodního investování by mohlo Boglovo portfolio ohrozit. Podle U.S. News&World Report jsou portfolia nezahrnující mezinárodní investice nedostatečně diverzifikovaná. Investice na zahraničních trzích mohou nejenom přinést robustnější výnosy, ale i chránit portfolio, když americké akcie klesnou.

Starého psa už novým kouskům nenaučíš. Starého psa už novým kouskům nenaučíš.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.