9 minut čtení

Tento pár dřív nedokázal ušetřit prakticky nic. Dnes díky FIRE šetří až 70 % příjmů a za 7 let chce do penze

Kompletně změnit svou mentalitu a přístup k životnímu stylu může být slušně děsivé. Tahle dvojice je ale důkazem toho, že když se to podaří, může tam na druhé straně čekat doslova jiný svět a především mnohem růžovější budoucnost.

Scott Rieckens a jeho žena Taylor si žili zatraceně dobrým životem - pro některé možná dokonce tím vysněným: Bydleli v pronajatém domě naproti zátoky v San Diegu, tvrdě pracovali, pravidelně navštěvovali všechny nejlepší restaurace ve městě, platili si členství ve zdejším lodním klubu a víkend pro ně nebyl víkend bez luxusních výletů.

Po narození jejich dcery v roce 2015 si navíc zaneprázdnění rodiče najali chůvu, která je vyšla na 2500 $ měsíčně. Je tedy na první pohled patrné, že tento pár by se jen těžko nazval spořivým či vyznávajícím frugální zásady. Pro představu - v roce 2016 dvojice vydělala dohromady 142 000 $ (bezmála 3,3 milionu korun), z nichž se jim podařilo uspořit pouhých 10 000 $.

Jednoho dne na začátku roku 2017 však Scott při cestě autem zaslechl v rádiu rozhovor s populárním bloggerem zabývajícím se hnutím FIRE a frugalitou, jež si říká Mr. Money Mustache. Jeho skutečné jméno je Pete Adeney a Pete v rádiu shodou okolností diskutoval o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti a odejít brzy do penze. Tehdy 33letý podnikatel Scott dle svých slov doslova zastavil na kraji silnice, aby mohl interview lépe vnímat.

Zdá se to k neuvěření, ale tento jeden vyslechnutý rozhovor v autorádiu odstartoval jeho pouť, jež postupně vedla až do hnutí FIRE. A začaly se dít razantní změny. Pár se poohlédnul po levnějším bydlení a Scott, jež pracuje v rodinném HR byznysu, svou práci upravil tak, aby mohl pracovat i na dálku.

A tak 1. srpna 2017, zhruba půl roku po vyslechnutí rozhovoru v rádiu, vyrazili ze San Diega na sever do státu Oregon za levnějším domovem i životem. Někde během tohoto faceliftu jejich opulentního životního stylu se z manželů, jež se potkali po střední, stali vášniví spořivci.

Jednou z největších změn byla skutečnost, že se spolu začali o penězích víc bavit a dokonce se dohodli na každoměsíčním společném setkání nad pizzou a dobrým filmem, kde spolu řeší rozpočet na následující měsíc. A jak vyzráli na svou impulzivní a léta praktikovanou chuť nakupovat ze všech stran hromady hloupostí a věci, jež ve skutečnosti nepotřebují? Jednoduše.

Pro každý nákup z Amazonu si stanovili 3denní čekací lhůtu. Pokud některý z manželů i po třech dnech usoudí, že danou věc opravdu potřebuje/potřebují, objedná ji. "Nedokážete si představit, kolik věcí už máme v košíku na potom, kam věci, jež jsme nakonec nekoupili, ukládáme," komentuje efektivitu tohoto rozhodnutí Scott.

Ne všechno ale na pouti manželů směrem k finanční nezávislosti - Rieckens odhaduje, že než se dostanou do této fáze, čeká je ještě asi 6 až 7 let spoření - bylo růžové, úžasné a skvělé.

Pokud žijete nějakým životním stylem, je pravděpodobné, že tak žijí i vaši přátelé a vaše okolí. Proto když se manželé Rieckensovi začali omlouvat z opulentních výletů a dalších akcí, načež se chystali přestěhovat do levnějšího domu, jejich přátelé vůbec nechápali co se děje. Scott popisuje, že se jich mimo jiné ptali, zda se náhodou nestali členy nějakého kultu nebo sekty.

Manželé rovněž málem sjeli na "scestí", když si místo finančně dostupnějšího a stále plně komfortního domu už už chtěli pořídit jiný, který by si reálně bez velkého zadlužení dovolit nemohli (zbavit se některých starých návyků není tak snadné, jak se může na první pohled zdát). Na druhé straně pak zase později museli krotit své snahy spořit, když začali k úsporám přistupovat příliš extrémně, až fanaticky.

Co dnes Scott vnímá jako největší překážku, kterou se jim se ženou podařilo překonat?

"Mnoho lidí, se kterými jsme se během prozkoumávání hnutí FIRE setkali, byli od přírody frugalisté. Ale my jsme byli přesným opakem. To byla naše první velká překážka - pokud se na tuto cestu rozhodneme vydat, budeme muset významným způsobem změnit to, jak žijeme. A to je zatraceně těžké pro kohokoliv bez ohledu na to, na jaký život jste zvyklí."

A když už je řeč o ženě, jak se Scottovi podařilo dostat svou drahou polovičku na palubu téhle šílené FIRE plavby, jež jim od základů překopala život?

"Moje žena byla zpočátku vůči celému tomu spoření dost skeptická. Věděl jsem, že argumentovat výrazným uskromněním a frugalitou nemá smysl. A tak jsem se zaměřil na pocit štěstí. Věděl jsem, že na to uslyší. Takže jsem ji požádal, aby mi jednou týdně sepsala 10 věcí, které ji zrovna dělají nejšťastnější.

Při pohledu na její seznam jsem zjistil, že víno a čokoláda byly jediné dvě věci, jež na něm stojí peníze. Nedostala se tam ani pláž, byť jsme utratili hromadu peněz za to, abychom žili přímo u pláže. A tak jsem jí řekl, že pokud se na tuhle cestu vydá se mnou, může mít tolik vína a čokolády, kolik jen bude chtít, protože to stále bude mnohem levnější než to, jak žijeme teď. Dostat z příjezdové cesty naše BMW už mi zabralo mnohem déle..."

Někteří kritici FIRE občas zmiňují, že mluvit o spoření je mnohem snazší, když člověk vydělává hromadu peněz. Jak by to vypadalo, kdyby manželé vydělávali polovinu, nebo třetinu jejich současných příjmů?

"Pravidla zůstávají stále stejná. Peníze, které vyděláváme, jsou ve srovnání s našim životním stylem relativní. Máte-li problém uspořit na konci měsíce nějakou smysluplnou částku, podívejte se na finanční rozhodnutí, jež pravidelně konáte.

Bydlení, doprava a jídlo jsou, troufám si tvrdit, pro každého z nás třemi nejvyššími výdajovými položkami. Osobně bych ale poradil začít velmi malými změnami, protože těch je snazší dosáhnout a zároveň vám ukáží, že to jde, když se chce. Nemůžete se ze dne na den přesunout z domu na pláži ve velkoměstě do menšího domku v malém městě a dělat, že je to vlastně strašně super. Musíte si postupně vybudovat návyky. Jakmile si na nový standard pohodlí přivyknete, můžete se začít dívat i na vyšší výdajové položky. Pak už své výdaje najednou snižujete o vyšší částky a jestli při tom někde utratíte, nebo neutratíte stokorunu, už není tolik podstatné."

Scottovy příjmy se od doby, co se ženou opustil San Diego, nezměnily. A co výdaje?

"Dříve jsme měsíčně za nájem platili 3000 $. Teď nás hypotéka měsíčně vyjde na 2400 $. Máme jedno auto, za které jsme v hotovosti zaplatili 6500 $. Je starší, takže stojí méně i na pojištění. Před tím jsme měsíčně platili 1000 $ za leasing dvou vozů. A naše náklady na jídlo spadly z 2000 $ na 600 $. Celkem tak dneska měsíčně jenom na těchto třech položkách šetříme zhruba 3000 $."

Jak se mu daří nastavená pravidla dodržovat. Ujede někdy?

"Každou chvíli a někdy se kvůli tomu cítím hloupě. Mám třeba stále rád, když si můžu pro kávu zajet do nějaké fajn kavárny. Miluju tam tu atmosféru a mluvení s lidmi. Prostě to mám rád. Takže si klidně za kávu připlatím. Pak jsem ale měl výčitky, že nedodržuji svou část dohody, kterou jsme si se ženou dali. Manželka to má podobně, takže jsme si v rozpočtu každý vyhradili takové kapesné (50 $), které můžeme bez obav měsíčně utratit za cokoliv a nijak to neřešíme. Hodně to pomohlo nám i našemu vztahu."

A jak velkou část příjmů dnes s manželkou dokáží uspořit?

"Podařilo se nám dostat až na 70 % příjmů. Po nějaké době jsme si ale řekli, že to možná trošku přeháníme, a tak jsme lehce sundali nohu z plynu. FIRE by totiž nemělo být o tom, že kvůli němu začnete ochuzovat svůj pocit štěstí. Aktuálně se v průměru držíme na 50 % příjmů, některý měsíc je to víc, jiný méně."

Co pocit deprivace? Nemají ve srovnání se svým bývalým životním stylem dnes pocit, že tak trochu strádají?

"Tenhle pocit jsme popravdě zatím nikdy nepociťovali. Je to o změně mentality. Abyste strádali, musíte nejdříve být ochuzeni o něco, co považujete za nezbytné. A jednou z prvních úžasných věcí, jež jsme z blogů a podcastů o FIRE získali, byla schopnost podívat se na opravdové potřeby našeho života z jiného, racionálnějšího úhlu."

---

Někdo by mohl namítnout, že to se jim to spoří, když ročně vydělají přes 3 miliony korun a srovnávat Američany s Čechy je nesmysl. Ale jak říká sám Scott, příjmy jsou do jisté míry irelevantní, protože hlavní pozornost byste měli věnovat stránce výdajů. Je taky na místě připomenout si, že i jejich "skromný" životní styl je měsíčně vyjde jen na bydlení a jídle na 3000 $, tedy nějakých 70 000 Kč.

Za mě je lepší nesoustřeďovat se až tolik na konkrétní sumy, ale na všechny ty slova okolo peněžních částek, o ty jde totiž především.

#osobnifinance #fire #frugality #zivotnistyl #moneymanagement #sporeni #rozpocet #setreni #financnigramotnost #penze #duchod

Hodnocení: +45
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.