4 minuty čtení

Jak Bill Gates přistupuje k řešení problémů? Odpověď je překvapivě jednoduchá

Nemusíte znovu objevovat kolo, inspirujte se Billem Gatesem. Zakladatel Microsoftu je známý svým inovativním myšlením, jeho přístup k řešení problémů se však do značné míry opírá o inteligenci ostatních lidí.

Hledání správných odpovědí je důležité, ale úspěchu lze dosáhnout také pokládáním vhodných otázek, vzpomeňte si na Sokrata. Co fungovalo v antickém Řecku funguje i dnes.

Tak například zakladatel společnosti Southwest Airlines, Herb Kelleher si pravidelně klade pouze jedinou otázku: „Přiblíží toto rozhodnutí společnost Southwest Airlines k ideálu nízkonákladového leteckého přepravce?“, nebo Steve #Jobs, ten si během své kariéry na pozici CEO Apple kladl pravidelně také pouze jednu otázku: „Kolikrát jsi dneska řekl ne?“.

Do seznamu si pak můžete přidat i Billa Gatese, který se o této technice kladení otázek rozepsal ve svém blogovém příspěvku na GatesNotes: „Už jako náctiletý jsem řešil každý nový velký problém stejným způsobem: začal jsem dvěma otázkami. Tuto techniku jsem posléze používal v Microsoftu a používám ji dodnes. Tyto otázky si pokládám doslova každý týden, když řeším onemocnění covid-19.“

Víte, jaké dvě otázky to jsou? „Kdo se s tímto problémem už vypořádal?“ a „Co se můžeme od tohoto člověka naučit?“

Všichni máme tendenci pracovat a žít v ohraničeném výběhu, který si sami vykolíkujeme. Děláme věci, na které jsme si už zvykly. Čteme žánrově podobné knihy, interagujeme s lidmi, s nimiž běžně komunikujeme, žijeme si zkrátka ve své vlastní bublině. V tomto procesu se dozvídáme stále více o skutečnostech, které už známe a díky tomu si myslíme, že rosteme. Popravdě se však nic moc nového neučíme a při řešení problémů nám prohlubování současných znalostí nic moc nepřinese.

Co když ale zmiňovanou bublinu propíchneme? Co když se pokusíme opustit hranice, které jsme si sami vytvořili? Co když se rozhodneme jít tam, kam obvykle nechodíme a dělat to, co obvykle neděláme? Zkrátka vystoupíme z populární komfortní zóny? Možná budete schopní vyřešit problém, či dosáhnout cíle, který vás již dlouho skličuje.

To je ve zkratce Gatesům přístup. Pokud chcete vyřešit problém nebo dosáhnout velkého cíle, musíte se oprostit od toho co momentálně víte a spíše se podívat po řešení někde tam venku. Určitě ale neztrácejte čas pokusy o znovuobjevení kola, je téměř stoprocentně jisté, že váš problém už někdo před vámi řešil, stačí zjistit, kdo to byl.

Najděte nadupané kolo, které můžete využít k vašemu účelu

Víte, co víte a naopak nevíte, co nevíte. Jste-li pak více uvědomělí, pak dokonce víte, že nic nevíte, abychom se opět vrátili ke zmiňovanému Sokratovi.  

Namísto toho abyste se snažili řešit problémy prostřednictvím vašich současných znalostí, raději si dle příkladu Gatese položte dvě zmíněné otázky: „Kdo se s tímto problémem už vypořádal?“ a „Co se můžeme od tohoto člověka naučit?“

Nejlepší způsob, jak vyřešit problém nebo dosáhnout cíle, je najít příklady lidí, kteří tento problém skutečně vyřešili nebo tohoto cíle dosáhli. Začněte od konce – řešení nebo úspěchu – a pak postupujte dozadu.

Tento přístup je opravdový game-changer, protože nebudete muset být neobvykle kreativní ani nadmíru inteligentní. Nepotřebujete být ani nadprůměrně vzdělaní nebo bohatí. Musíte být pouze ochotní objevovat nové, studovat a následovat kroky a procesy, které objevíte.

Nejlepší ze všeho je, že budete postupovat tímto procesem s vědomím, že skutečně funguje, než abyste pouze doufali, že se vám tvrdá práce vyplatí, protože to, co je prověřené úspěchem ostatních lidí, může určitě fungovat i ve vašem případě.

#inspirace #osobnirozvoj #rust #osobnirust #reseniproblemu #gates #billgates #leader #miliardar

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.