21.09.2020 4 minuty čtení

Klíč k pochopení blockchainu? Musíte se seznámit se třemi základními fakty

Technologie blockchainu může být pro řadu lidí obtížně pochopitelná, není to však nutnost. V prvé řadě je třeba se seznámit se základy, na kterých posléze můžete stavět, a právě základy se vám pokusím v jednoduchosti vysvětlit.

Blockchain už přestává být zakázaným slovem a neologismem, který používají pouze technologičtí geekové. Jsem přesvědčený, že většina z vás už tento termín slyšela. Získat určitou představu o tom, co tento pojem znamená, však může být výzva. Věřím však, že je #blockchain ve skutečnosti mnohem srozumitelnější, než byste si mohli myslet, stačí pokud pochopíte tato tři klíčová fakta.

1. Blockchain není Bitcoin

Jednou z hlavních mylných představ, která se často usadila v myslích laiků, je předpoklad, že blockchain a #bitcoin jsou synonyma. To způsobuje řadu nepříjemností, zvlášť pokud se posuzují nedostatky blockchainu na základě nedokonalostí bitcoinu.

Bitcoin není blockchain, jedná se pouze o příklad využití blockchainu v praxi. Satoshi #Nakamoto, anonymní tvůrce (či tvůrci) bitcoinu, původně vytvořil blockchain jako způsob, kterým lze potvrzovat a sledovat bitcoinové #transakce. Tato #technologie se však od roku 2008, kdy byla popsána programovacím jazykem bitcoinová síť, rozšířila dále a našla celou řadu případů uplatnění.

Na jednoduchém srovnání lze popsat bitcoin jako e-mail, který funguje prostřednictvím internetu. Bitcoin je tak „pouze“ praktickou a první aplikací technologie blockchainu, stejně jako byl e-mail jedním z prvních aplikací internetu, přičemž internet toho svede mnohem více než pouze posílat elektronickou poštu.

2. Využití blockchainu nespočívá pouze v transakcích

Blockchain je v podstatě neměnná databáze, kterou lze ovládat prostřednictvím decentralizovaného modelu. Nabízí velké zabezpečení dat, která jsou často zajištěna pomocí velmi složitých algoritmů a díky decentralizované databázi mohou jednotliví uživatelé okamžitě zjistit, zda se někdo nepokusil s daty manipulovat.

To může být velmi užitečné pro případ vedení záznamů o transakcích, ale není to jediná aplikace této technologie. Například ve zdravotnickém průmyslu lze pomocí technologie blockchainu uchovávat údaje o pacientech v soukromí a k tomu získají pacienti také kontrolu nad tím, kdo bude mít k jejich záznamům přístup.

Mezi další potenciální použití patří:

 • Umělci mohou získat odměnu za svá umělecká díla, tím že mu přidělí #blok blockchainu
 • Urychlení procesu inteligentních smluv - #smartcontracts
 • Potvrzování počtu zobrazení u digitální reklamy
 • Odměnění zákazníků tokeny na věrnostních platformách

Výše zmíněné je samozřejmě pouze špička ledovce v možnostech aplikace blockchainu. Jeho využití při správě osobních dat je takřka neomezené, což nás přivádí k poslednímu bodu.

3. Dává lidem zodpovědnost za vlastní data

Jedním z hlavních problémů posledních let je soukromí zákazníků a uživatelů nejrůznějších platforem. #Facebook bruslil na poměrně tenkém ledě, když prodával uživatelská data inzerentům a nebyl v tom sám. Společnosti zabývající se rozpoznáváním obličeje také čelily jistým právním opatřením. V obou případech došlo k problémům, protože neměli lidé nad svými daty žádnou kontrolu.

Blockchain však může nabídnout řešení na obavy spojené s ochranou soukromí tím, že dá lidem kontrolu nad jejich vlastními uživatelskými údaji. Zabezpečením konkrétních informací, jako jsou identifikovatelné dokumenty nebo kreativní díla, prostřednictvím blockchainu, mohou uživatelé ovládat, kdo přistupuje k jejich datům a získávají odměnu za povolení přístupu k těmto datům.

Technologie blockchainu tak může vytvořit spravedlivější svět, kde mohou zákazníci, inzerenti a firmy dojít k rozumnějšímu porozumění v oblasti využívání osobních dat a přístupu k nim. To je doslova stěžejní myšlenka, která je klíčem k porozumění blockchainu, který není jen novou technologií, je to nový způsob, jak zacházet s tím, čemu dnes říkáme zacházení s osobními údaji či daty.

#krypto #crypto #kryptomeny #decentralizovanadatabaze #databaze #smartcontract #inteligentnismlouva #osobnidata #data #osobniudaje

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Diky za clanek. Opet chapu Blockchain o neco lepe nez predtim. 

  +1
  • Rovnež jsem si trochu rozsiril obzory 😎

   +1
 • skvělé jednoduché srozumitelné - diky

  0
  • díky :-)) ...bylo to účelem... sám bych se v komplexních vysvětleních pravděpodobně zamotal... 

   +1
  • @PatrikKudlacek v jednoduchosti je síla, mnozí na to teprve musí přijít 😉

   0