19.09.2020 3 minuty čtení

O zrušení superhrubé mzdy se bude znovu jednat v neděli

O budoucnosti superhrubé mzdy se bude diskutovat v neděli na jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana. Prezident přitom má ke snížení daně z příjmu od nového roku několik zásadních výhrad.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu fyzických osob z hrubé mzdy se dohodly koaliční strany ANO a ČSSD koncem letošního srpna. Ministerstvo financí ČR [MF ČR] připravilo návrh zákona, který ruší superhrubou mzdu a provádí změnu výpočtu daně z příjmů. Návrh v základu počítá se zavedením sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 procent z hrubé mzdy. Druhá zvýšená sazba ve výši 23 procent nahradí takzvanou solidární přirážku.

Vyšší zdanění, konkrétně sazbou 23 procent, by se týkalo vysokopříjmových skupin. 23 procenty by se danily příjmy nad 139 340 Kč měsíčně, což odpovídá 4násobku průměrné hrubé mzdy v roce 2020. Návrh bude podle informací z Ministerstva financí ČR projednán vládou a Parlamentem v průběhu podzimu. Vládní koalice usiluje o to, aby nová daňová úprava platila už od počátku následujícího roku, tedy od 1. ledna 2021.

Zrušení superhrubé mzdy a nová daňová sazba jsou podle vyjádření předsedy vlády podmíněny tím, že se koaliční ANO a ČSSD domluví na rozpočtu jako celku. Je třeba podle něj brát v potaz i to, že jeho vláda nemá ve Sněmovně většinu. Klíčový tak bude znovu hlas KSČM, která je však toho názoru, že daně by se měly zvyšovat.

Zeman se zrušením superhrubé mzdy nesouhlasí

Předseda vlády Andrej Babiš [ANO] si kritiku zrušení superhrubé mzdy vyslechl i od svého jinak podporovatele prezidenta Zemana na jejich pondělním Lánském setkání. Prezident se na něm jasně vyjádřil, že s návrhem na zrušení superhrubé mzdy nesouhlasí. Znepokojuje ho především vysoký rozpočtový dopad, který by představoval částku ve výši 70 až 90 miliardy korun za rok.

„To, co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu takovými úlevami, které by byly trvalé. To znamená, které by se opakovaly každý rok. Příkladem je zvažovaná 15procentní daňová sazba z příjmů,“ uvedl.

Nechal se dále slyšet, že se bude věc snažit koaličním lídrům dále rozmlouvat. Za schůdné východisko považuje zavedení progresivního zdanění. Pokud by ani na něj nedošlo, pak navrhuje zdanění příjmů ve výši 19 procent.

O tom, zda a v jaké podobě menšinová vláda dokáže tento návrh prosadit, budou politici opětovně hovořit tuto neděli na jednání prezidentova expertního týmu. Členy expertního týmu Miloše Zemana jsou: Marie Benešová, Vladimír Dlouhý, Jaroslav Hanák, Rudolf Jindrák, František Lukl, Vratislav Mynář, Martin Nejedlý, Jiří Rusnok, Miroslav Toman, Jaroslav Zavadil.

Alena Schillerová: Ano, ale i ne

Na jednání má dorazit také ministryně Alena Schillerová [za ANO]. Ta návrh na zrušení superhrubé mzdy obhajuje tím, že je to jeden ze závazků programového prohlášení jejich vlády. V něm se ale koalice dohodla na snížení daně z příjmu na 19 procent, nikoliv na 15 procent, se kterým přišlo ANO a ČSSD až koncem letošního srpna a sama Alena Schillerová k němu měla zprvu výhrady. Je to pár týdnů, kdy pro FinTag.cz uvedla, že ona sama je rozhodně proti 15% sazbě daně pro všechny.

Více na: https://www.fintag.cz/2020/09/18/o-zruseni-superhrube-mzdy-se-bude-znovu-jednat-v-nedeli/

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.