23.05.2019 5 minut čtení

Bojovník, který se nikdy nevzdával. 7 inspirativních citátů i život Nikiho Laudy

Tento týden zemřel ve věku 70 let legendární závodník Niki Lauda. Neměli bychom si ho však pamatovat jen jako jezdce Formule 1, ale jako silnou osobnost, která může inspirovat i na podnikatelské cestě.

Trojnásobný mistr světa Formule 1, nedostižná motoristická legenda, vzor všech mladých kluků obdivujících řvoucí motory, úspěšný podnikatel v letecké dopravě, komentátor i strategický poradce moderních závodních týmů, to všechno byl Andreaus Nicolaus Lauda, celému světu známý jako Niki Lauda.

„Vždy usilujte o neustálý růst.“

Ačkoli se jeho jméno stalo doslova synonymem pro motoristické závody, na počátku jeho života tomu tak vůbec být nemělo. Jméno Lauda totiž bylo ve Vídni padesátých let minulého století synonymem byznysu. Rodina Laudových vlastnila několik firem, například papírny, a její členové zasedali v dozorčích radách bank a pojišťoven.

„Čím méně mluvíte, tím více času máte na důležité věci.“

Vcelku logicky tak doma u Laudových nastalo pozdvižení, když se malý Niki rozhodl, že se stane automechanikem. Celá rodina se mu to snažila vymluvit. Jednotliví členové proti jeho koníčku bojovali tak silně, že Nikiho děda dokonce jako člen dozorčí rady v bance zablokoval poskytnutí půjčky budoucímu závodníkovi na jeho první vůz. Mladý Niki se urazil a už nikdy s ním nepromluvil.

„Vzdát se, to je něco, co Lauda nikdy nedělá.“

Tvrdohlavost a neustálé směřování k vlastnímu cíli, to byla hlavní specifika Laudova života. Svůj první vůz si nakonec pořídil díky půjčce kryté jeho životním pojištěním. A vyplatilo se, mladý závodník se pílí a tvrdou prací vyšplhal až do pater nejvyšších, tedy do Formule 1.

Mladý Niki Lauda.

V seriálu Formule 1 se chvilku rozkoukával v menších týmech, ale jakmile dostal příležitost závodit ve voze Ferrari, chopil se jí naprosto dokonale. Už po dvou letech v červenobílém kokpitu ovládl v roce 1975 celé mistrovství světa. A také rok 1976 rozjel suverénně, jeho největší konkurent James Hunt měl po osmi závodech poloviční počet bodů. Jenže pak přišla zkouška ze všech nejtěžší.

„Vždy byste měli rozebírat své neúspěchy, protože z nich se naučíte mnohem víc, než ze svých úspěchů.“

Při závodě v německém Nürburgringu, na trati, kterou tolikrát kritizoval, měl Lauda vážnou nehodu, při které málem uhořel. Odvezli ho do nemocnice, přesto mu nedávali moc nadějí na přežití. Měl vážné popáleniny na hlavě i dalších částech těla, z toxického plynu měl naprosto zničené plíce, mnoho hodin ležel v kómatu.

Mladý Niki Lauda.

Vše se změnilo v okamžiku, když za Laudou přišel do nemocnice kněz, aby mu dal poslední pomazání. To prý Laudu natolik naštvalo, že se rozhodl co nejdříve uzdravit a vrátit na trať. Zpočátku to lékaři brali jako bláznovství, ale po pár dnech pochopili, že to neúnavný bojovník Lauda myslí smrtelně vážně.

„Závod není vyhraný, dokud není definitivní konec.“

Po pouhých 40 dnech byl Lauda zpět na trati a připravený bojovat o svůj druhý titul. Jeho rival Hunt sice během dvou závodů, kterých se Lauda nezúčastnil, náskok stáhl, ale Lauda měl pořád reálnou šanci na zisk titulu. Před posledním závodem sezóny dokonce stále ještě vedl o dva body, jenže v Japonsku se při závodě spustil prudký liják a Lauda se rozhodl neriskovat a ze závodu odstoupil. První místo nakonec ztratil o pouhý jeden bod. V další sezóně si to ovšem vynahradil a titul vyhrál zpět.

„Uvědomte si, že život může skončit snadno a rychle, a podle toho si ten svůj zařiďte.“

Potom, asi poprvé a naposledy, začal ztrácet motivaci. Odešel z Ferrari do menšího týmu, přestal vyhrávat. Dal si tedy pauzu, vrátil se do rodného Rakouska a založil vlastní leteckou společnost Lauda Air, čímž nakonec splnil přání rodiny, se kterou už však byl dávno rozkmotřený. Aerolinky ho opravdu chytly a Niki Lauda se stal vášnivým bojovníkem za kvalitní služby zákazníkům. Jak se ukázalo, podnikání mu nebylo vůbec cizí a opravdu ho měl po předcích v krvi.

„Jakmile před sebou vidím nějakou výzvu, přijmu ji.“

Přesto se mu nakonec ještě jednou po rychlých kolech zastesklo, a tak se v roce 1982 do seriálu Formule 1 vrátil, aby ve voze McLaren vyhrál svůj třetí titul. V roce 1985 pak se závoděním definitivně skončil, aby se mohl věnovat rozvoji svého byznysu, komentování závodů a také strategické pomoci vybraným týmům.

Niki Lauda je opravdovou legendou. Nejen sportu, ale historie celkově. Jeho nezlomnost, píle, oddanost svému cíli, silná vůle či vytrvalost, to jsou vlastnosti, které mohou sloužit jako vzor všem lidem, kteří chtějí v životě něco dokázat.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.