22.07.2021 3 minuty čtení

Steve Jobs věřil, že ptát se denně týmu na tuto otázku je zcela zásadní. A tak se na ni ptal znovu a znovu

Proč? Protože tato jediná otázka se podle jeho názoru dokáže dostat až k jádru úspěchu - a tomu, jak jej doopravdy definujete.

Když se jednou Warrena Buffetta zeptali, čím se podle něj zpravidla úspěšní lidé liší od ostatních, odpověděl: "Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a opravdu úspěšnými lidmi je v tom, že opravdu úspěšní lidé říkají ‘ne‘ téměř na všechno."

A Steve #Jobs s tímto názorem více než souzněl - dokonce tak moc, že se tehdejšího hlavního designera #Apple Jony Ivese, jež pod ním pracoval, ptal prakticky každý den na jednu a tu samou otázku:

"Kolika věcem už jsi dneska řekl ‘ne‘?"

Pro Jobse "ne" vytvářelo soustředění. Být pouze "zaneprázdněn" pro něj nebylo dostatečnou náhradou ani výmluvou za pracovní výkon, serióznost a produktivitu.

Protože dělat spoustu jiných věcí, aniž byste se dostali k té jedné nebo dvěma věcem, na jejichž dokončení opravdu záleží, je velmi snadné, ale zároveň vyloženě k ničemu.

Jenže některé méně podstatné věci, kterým se můžete věnovat, na první pohled zní skvěle a vlastně i smysluplně.

Jako říct "ano" iniciativě pro zvýšení produktivity... zatímco byste spíš doopravdy potřebovali místo teorie skočit rovnýma nohama do praxe a začít pořádně prodávat. Nebo říct "ano" brainstormingu nápadů pro vývoj nových produktů... zatímco byste spíš potřebovali, aby se vaše produkty nedostávaly ke klientům se zpožděním v dvojciferném procentu případů.

Můžete dělat spoustu věcí... doopravdy ale záleží a vaši budoucnost bude fundamentálně formovat jen několik málo z nich.

Jony Ive vzpomíná na lekce, jež se naučil od Steva Jobse:

Pokud máte pocit, že se vám stále nedaří dosáhnout cíle, na který míříte, udělejte krok zpět. Připomeňte si, které dráhy činností opravdu vedou k výsledkům, na nichž záleží.

Ve většině případů jste tím, co opravdu produkuje výsledky, vy sami. To ale na druhou stranu v praxi neznamená, že musíte být například na každé schůzce a v každém online hovoru. Při vaší absenci váš tým přirozeně cítí větší míru svobody, autonomie a zejména zodpovědnosti. Výsledek? Budou kreativnější a budou se lépe rozhodovat.

Čiňte doopravdy promyšlená, chytrá, logická a vědomá rozhodnutí o všem, co děláte. U každého rozhodnutí o tom, jak budete trávit svůj čas, se zamyslete, zda to dává vzhledem k vašim cílům smysl - zejména z dlouhodobého pohledu.

Zkuste to. Přestaňte svůj kalendář jen tak bezmyšlenkovitě zaplňovat vším, co se zrovna naskytne. Nahlížejte na prázdný kalendář jako na příležitost, ne jako na přítěž.

Řekněte "ano" pouze tomu, co opravdu přináší výsledky pouze tam, kde to dává smysl.

A řekněte "ne" všemu ostatnímu... aspoň do chvíle, než budete mít vše opravdu důležité pro dnešek hotovo. Protože znakem opravdového soustředění na jednu jedinou věc a jeden jediný cíl je říct "ne" i na něco, co každá kost vašeho těla považuje za úžasný nápad.

#timemanagement #focus #priority #soustredeni #cile

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.