22.07.2021 3 minuty čtení

Tento mecenáš se stal z multimilardáře relativně chudým a žije v malém bytě - tak, jak si naplánoval

Umět v byznyse vydělat obrovské peníze - třeba miliardy dolarů - je čin hodný uznání a respektu. Věnovat následně drtivou většinu těchto peněz potřebným, je čin hodný maximální úcty a obdivu. Dokážete se životním příběhem Chucka Feeneyho inspirovat?

Foto: Atlantic Philanthropies

Chuck Feeney je bývalý extrémně úspěšný podnikatel, jež se jakožto spoluzakladatel maloobchodního giganta Duty Free Shoppers svého času stal dolarovým multimilardářem, čímž si splnil sen každého živnostníka.

Dnes už mu však titul miliardáře nenáleží, neboť si splnil svůj další životní sen - posledních několik dekád totiž strávil tím, že své bohatství - celkem 8 miliard dolarů (přes 180 miliard Kč) - postupně rozdal všude tam, kde mu to dávalo smysl.

"Jsem silným zastáncem toho, že člověk by měl dávat, dokud je naživu. Nevidím žádný smysl v tom oddalovat darování druhým, když je skrz něj možné dnes, teď a tady, dosáhnout tolika dobra. A když jste u toho naživu, je to mnohem větší zábava, než když už jste mrtví." - Chuck Feeney

Přesně touto životní filozofií se Feeney řídil posledních 38 let. Tak stará je totiž jeho organizace Atlantic Philanthropies, jejíž činnost právě nyní z jednoho prostého důvodu ukončil - vše, co chtěl rozdat, za poslední téměř čtyři dekády rozdal.

Jeho peníze za ta léta mířily mimo jiné na podporu míru v Severním Irsku či modernizace zdravotní péče ve Vietnamu. Forbes nedávno informoval o jednom z jeho posledních mecenášských projektů, což byl dar 350 milionů dolarů na přeměnu Rooseveltova ostrova v New Yorku na technologický hub. 

Jeho celkový filantropický účet zahrnuje mimo jiné 3,7 miliardy dolarů darovaných do školství a vzdělávání a dalších 870 milionů dolarů darovaných na boj za lidská práva a sociální změny.

"Naučilo nás to mnoho. Některé věci bych možná zpětně udělal trochu jinak, ale jsem velmi spokojen. Jsem rád, že se to celé podařilo dokončit ještě pod mým dohledem," řekl devětaosmdesátiletý Feeney Forbesu. "Dík patří všem, kdo se k nám na této pouti přidali. A těm, které inspirovala k tomu, aby se rovněž pustili do darování, zatímco jsou ještě naživu."

Feeney před lety oznámil, že si ze svého miliardového bohatství stranou odloží 2 miliony dolarů na svou a manželčinu penzi a zbytek svého jmění věnuje na smysluplné filantropické projekty. Dnes žije bývalý miliardář spokojeně v malém bytě v San Franciscu.

Je docela možné, že jste o jeho mecenášství doposud příliš neslyšeli. To proto, že o svých činech do veřejného prostoru nikdy nic moc nevytruboval. I tak si jej však všimli a za inspiraci jej považují velikáni, jako Warren Buffett či Bill Gates.

"Chuck je pro nás všechny vzorem," okomentoval Feeneyho životní filozofii Buffett. "Pokud máte ve svém životě ty správné hrdiny, máte 90 % cesty za sebou. A Chuck Feeney je z tohoto pohledu skvělým hrdinou."

"Nejsem tady od toho, abych druhým říkal, jak mají nakládat se svými penězi," řekl jednou Feeney. "Svoje peníze jste si vydělali sami, takže si s nimi můžete dělat, co chcete. Ale myslím si, že existuje jistá povinnost, zejména pro ty majetnější, aby natáhli ruku směrem k druhým a podívali se, jestli by pro ně něco nemohli udělat."

#chuckfeeney #filantropie #dutyfreeshoppers #miliardar #mecenastvi #atlanticphilanthropies #buffett #gates #inspirace

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.