17.09.2020 3 minuty čtení

Počet volných bytů pro nájemní bydlení v Praze roste

Zatímco na konci loňského roku bylo podle šetření společnosti Trigema a realitního agregátoru Flat Zone v Praze v nabídkách pouze 6 650 nájemních bytů a na konci března okolo 12 370 jednotek.

V polovině letošního roku se toto číslo vyšplhalo již na téměř 15 000. V porovnáním s loňským létem je to téměř dvojnásobný počet. Tehdy bylo k pronajmutí na trhu 7 453 bytů.

Největší počet bytů, které se v hlavním městě nabízel v polovině roku k pronájmu, byl v páté a druhé městské části. V Praze 5 to ke konci června bylo 2 370 a v Praze 2 více než 2 100 bytů. Okolo 1 900 bytů se nabízelo v Praze 4 a více než 1 700 v samém centru města, tedy v Praze 1. Nejméně jich bylo naopak v Praze 7, kde se jednalo pouze o zhruba 550 bytů.

„Situace na trhu s novými byty je v zásadě stabilní jak v Praze, tak mimo ni. Výraznější změny však v metropoli zaznamenáváme na trhu s nájemním bydlením, kde se nabídka meziročně zdvojnásobila. Z větší části na úkor bytů, jež byly původně určeny ke krátkodobým nájmům. Rostoucí nabídka nájemních bytů má vliv také na jejich ceny. Ty se od konce minulého roku postupně snižují,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ke konci minulého roku činil průměrný nájem v Praze 23 019 korun za měsíc (bez poplatků), ukázala analýza Trigemy a Flat Zone. Na konci prvního kvartálu to bylo ještě 22 011 a v červnu již pouze 21 238 korun za měsíc. Před rokem na konci druhého kvartálu to bylo 21 895 korun za měsíc. Před dvěma to bylo ve stejném období 20 495 a před třemi 20 037 korun za měsíc.

Průměrný nájem na m2 byl na konci letošního druhého kvartálu pouze ve výši 319 korun. Předtím se přitom půl roku držel na hranici 335 korun za měsíc. Před rokem v létě činil 327, před dvěma roky to bylo ve stejný čas 315 a před třemi 293 korun na m2.

Nejvíce bytů nabízených k pronájmu bylo v polovině roku dvoupokojových. Jejich podíl byl ke konci června více než 41procentní. Jednopokojových byla necelá čtvrtina. Třípokojových bylo necelých 24 a čtyřpokojových 7,5 procenta. Větších bytů bylo minimum, nabízelo se jich jen 2,33 procenta. Obdobný poměr byl charakteristický i pro předchozí čtvrtletí. Průměrná výměra pronajímaného bytu je nyní 68,75 m2.

„S ohledem na zamrzlý turistický ruch v Praze se část majitelů bytů, které měly byty určeny ke krátkodobým pronájmům rozhodli poskytnout je k nájmům dlouhodobým. Jestli se ale situace postupně uklidní, lze očekávat, že minimálně část těchto pronajímatelů se ke krátkodobému pronajímaní svých nemovitostí časem opět vrátí. Příjmy z nich bývají vyšší, než je tomu u dlouhodobých pronájmů,“ předvídá Soural další vývoj.

Další informace nebo data a analýzy o rezidenčním trhu v Praze je možné najít na www.trigema.cz nebo na www.flatzone.cz.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.