17.09.2020 4 minuty čtení

Hypoteční trh v srpnu trhl rekord. Ale kvůli ceně nemovitostí

Banky v srpnu poskytly hypotéky v celkové výši 19,173 miliardy korun. To, že hypoteční trh vzrostl, nelze ale přičítat rekordnímu počtu nově poskytnutých hypoték, ale vysokým cenám nemovitostí.

Nového historického maxima dosáhla průměrná výše hypotéky. Ta se v srpnu dostala až na 2 791 673 korun. Oproti červenci tak vzrostla o 46 396 korun.

„Zcela jistě to souvisí s růstem cen nemovitostí, které si lidé na hypotéku pořizují,“ tvrdí ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Jeho slova potvrzuje i manažer Real Estate and Construction společnosti Deloitte Petr Hána. Ten na letošní konferenci Hypotéka 2020 uvedl, že růst cen nemovitostí na rozdíl od nájemního bydlení nezastavila ani krize covid-19.

„Když se podíváme na indikátory dostupnosti bydlení například v Praze, tak v roce 2014 bylo potřeba devět průměrných ročních platů, aktuálně je to 11,3 průměrných ročních platů. A to v těchto ročních platech nejsou započítány další náklady na život,“ vysvětlil.

Více: https://www.fintag.cz/2019/09/27/bydlet-ve-vlastnim-je-v-cesku-luxus-hodne-drahy-luxus/

Průměrná transakční cena

Průměrná transakční cena za metr čtvereční činí v Česku 67 000 korun, meziroční nárůst je cca deset procent. Největší nárůst byl přitom zaznamenán v lokalitách, kde ceny dosud nerostly takovým tempem jako v Praze nebo Středočeském kraji.

„To se týká například Liberce, Ústí nad Labem nebo i Plzně. Nejmenší nárůsty jsou pak v Praze nebo Karlových Varech, kde ty ceny za metry čtvereční jsou už tak samy o sobě vysoké,“ uvedl Petr Hána.

Více: https://www.fintag.cz/2020/07/05/cesi-srbove-rakusane-a-slovaci-setri-na-nove-bydleni-nejdele/

Upřesnil, že například v Praze – v kontextu pražské průměrné hrubé mzdy ve výši 42 432 Kč – se průměrná cena za metr čtvereční u panelových domů letos vyšplhala na 77 700 Kč, u cihlových domů na 90 300 korun a nového developmentu na 93 100 korun. Nabídkové ceny [Develop index Praha] u nového developmentu jsou v průměru na 115 600 korun.

„Paneláky vzrostly v posledních letech o více než sto procent. Důvod je, že panelové domy jsou bydlením pro mladé lidi, a jsou oproti ostatním segmentům cenově více dostupné,“ osvětlil trendy Petr Hána.

Více: https://www.fintag.cz/2020/02/05/loni-nejrychleji-rostly-ceny-rodinnych-domu/

Podle něj je v tuto chvíli velice důležité, aby se nová výstavba nezastavila stejně, jako tomu bylo v letech finanční krize a následné hospodářské recese [2009 až 2013]. To proto, že propad ve výstavbě by se znovu negativně promítl do trhu s dostupnými rezidenčními nemovitostmi v následujících letech.

V této souvislosti dodejme, že stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu za prvních letošních sedm měsíců klesla o 5,7 procenta. V červenci se meziročně snížila o 10,4 procenta po červnovém revidovaném poklesu o 11,8 procenta.

Více: https://www.fintag.cz/2020/08/06/stavebni-produkce-v-cervnu-propadla-o-vice-nez-deset-procent/

Bytů je málo, bytů je málo, bytů je málo

Současná bezvýchodná situace z hlediska dostupnosti bydlení v Česku, které patří k nejhorším v celé Evropské unii, má hned několik příčin. Jednou z nich je neexistence penzijní reformy, která lidi nutí zajišťovat se na stáří koupí nemovitosti, třeba na pronájem. Tím jsou tlačeny ceny nemovitostí nahoru. Další příčinou je nekonečný příběh ohledně nového stavebního zákona a s ním související dlouhé trvání získání povolení pro výstavbu.

Více: https://www.fintag.cz/2020/02/07/hk-cr-dala-ruce-pryc-od-noveho-stavebniho-zakona/

Jiným důvodem je neexistence koncepce státní podpory bydlení. Ve výsledku je pak tím hlavním problémem nedostatek nových bytů na prodej, ale i pronájem.

„Například v Praze je v nabídce mnohem méně bytů, než je potřeba. A pokud se nezmění toto, tak není důvod, aby ceny klesaly. Bytů je málo, jejich málo, bytů je málo,“ uvedla na konferenci Hypotéka 2020 výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková.

Dodala, že když její firma získá stavební povolení pro rezidenční nemovitost, je to důvod k oslavě a otevření šampaňského.

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/09/16/hypotecni-trh-v-srpnu-trhl-rekord-avsak-kvuli-cene-nemovitosti/

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.