7 minut čtení

Steve Cohen: Proti trhu i úřadům

Steve Cohen by mohl být ztělesněním amerického snu, příběh obyčejného židovského chlapce, který se od pokeru na střední škole dostal až k vedení jednoho z nejúspěšnějších hedgeových fondů historie.

 Bohužel tento obrázek narušuje dosti výrazná kaňka provázející Stevův pracovní život i osud jeho fondu SAC Capital. Konkrétně se jedná o otázku: aplikoval Steve svůj vřelý vztah k riziku i v oblasti porušování zákona?

Veřejnost versus Wall Street

 Světová finanční krize roku 2008 zasáhla svět jako blesk z nebe. Nechme teď stranou, kdo to tušil nebo předvídal. To hlavní, na co se ptala veřejnost, bylo: „Kdo za to může?!“. Vztah „obyčejného Američana“ vůči „bílým límečkům“ na Wall Street nebyl nikdy nějak extra vřelý, ale když nespočty Američanů přicházeli o práci i střechu nad hlavou, atmosféra nenávisti vůči nedotknutelným manažerům s milionovými bonusy ještě posílila. Veřejnost si žádala „hlavy na podnose“. 

 Dostat prohnilé miliardáře z jejich Rolls Royců a přepychových sídel v Hamptons, předvést je před porotu a následně poslat za mříže za jejich nekonečnou chamtivost, která přivedla svět do krize. Zraky úřadů se upnuly na hedgeové fondy a na lov všech, kteří se při lovu za ziskem neštítili šlápnout za hranici zákona. Insider trading (zneužití či obchodování s neveřejnými informaci), hlavní cíl úřadů i FBI.

První hlavy padají

 Konečně zde byla vůle řešit porušování zákona, zapojit všechny možné „zbraně“ a dotáhnout před veřejnost exemplární příklady marnivosti. Postavit před lid jednotlivce a prohlásit o nich: „To jsou oni! Kvůli nim zkrachoval Váš penzijní fond, kvůli nim jste přišli o práci!“ Soudci najednou svolili podepisovat příkazy k odposlechům, do té doby věc, která nebyla u finančních zločinů úplně běžná. Návštěvy FBI se rozjely na plno a snahy získat informátory nesly své ovoce. 

 Oproti organizovanému zločinu nebylo v oblasti financí nouze o „přeběhlíky“. Tváří v tvář možnosti „zachránit svou kůži“ manažeři „práskali“ své nejbližší přátele i pracovníky. Úplatnost se projevila ve všech směrech a to nejen ta finanční. První oběť padla nedlouho po začátku tohoto honu. Byl jím portfolio manažer Raj Rajaratnam, zakladatel fondu Galleon Group. Byla to „první vlaštovka“, významná ryba usvědčená z Insider tradingu, avšak stále ještě ne tak významná, aby to uspokojilo veřejnost a ukázalo sílu úřadů. 

Raj Rajaratnam v době své slávy.

Steve na mušce

 Byl zde potřeba nějaký ultimátní cíl. Pomyslná „hlava na kůl“. Měl se jím stát Steve Cohen, americký židovský miliardář, zakladatel fondu SAC Capital. Síť informátorů se rozrůstala a všechny nelegální techniky aplikované ve fondu nepochybně probíhaly pod Stevovou supervizí. Ale postavit takto významného miliardáře před soud, to chce pořádnou palebnou sílu. V této atmosféře si úřady nemohly dovolit jít do procesu, který prohrají. Předvolání a výslechy běžely jako na běžícím páse a mladí a draví státní zástupci se setkávali tváři v tvář s nejlepšími advokáty, jejichž hodinová odměna dosahovala statisíců korun. Úsilí vedlo k tomu, že porušení zákona v rámci fondu SAC Capital bylo prokazatelné, ale usvědčení samotného Cohena bylo daleko větší výzvou.

SAC Capital čelí rekordní pokutě

 „Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.“ tímto příslovím se zřejmě řídily úřady, které se rozhodly udělat dohodu s fondem, která znamenala přiznání viny, rekordní pokutu 1,8 milionu dolarů a uzavření fondu pro veřejnost. I po zaplacení pokuty a uzavření fondu pro veřejnost zůstalo Stevovi dost peněz z vlastních zdrojů, se kterými mohl dál vesele obchodovat. „Tohle není dost!“ znělo zasedačkami FBI i komisi pro cenné papíry.

Trumf Martoma na scéně

 Vodítkem ke Stevovi a zároveň jeho popravčím měl být Mathew Martoma, pracující jako portfolio manažer ve fondu SAC Capital, který prokazatelně získal inside informace a byl v přímém kontaktu se Stevem. Stačilo jen dokázat, že tyto nelegální informace předal Cohenovi a ten je zneužil pro své obohacení. To, že Steve provedl řadu velmi výnosných nestandardních obchodů, nebylo tajemstvím, ale aby ho bylo možné postavit před soud, byla potřeba spolupráce Martomy, případně jeho přímé svědectví. Stane se Martoma Cohenovým biblickým Brutem?

 Jistota FBI i úřadů byla nepochybná, tváří v tvář vězení se „bílé límečky“ často sesypaly a radši si zachránily svůj pohodlný život, než že by šly pykat za někoho jiného. Tlak na Martomu byl takový, že při prvním kontaktu s FBI omdlel, což bylo dobré znamení pro vyšetřovatele. Bohatý chlapík, který rozhodně nebude chtít opustit svůj přepychový život a trávit dlouhé roky v "pruhovaném úboru". Cohena nedotknutelnost tak rázem byla v ohrožení.

Martoma šokuje

  Víra v Martomovu spolupráci se však velmi rychle ukázala jako velmi naivní aspekt vyšetřování. Všichni čekali, kdy už. Kdy přijde ten moment, že Mathew „otočí“. Přece nepůjde do vězení, když ví, že to vlastně o něm není, že FBI jde po „větší rybě“. K překvapení všech se ale ani po vynesení rozsudku ve výši 9 let nepodmíněně v Martomově přístupu nic nezměnilo. Mathew nikdy nepromluvil a v roce 2014 nastoupil do vězení. O jeho motivech se může navždy pouze spekulovat. První teorie mluví o tom, že to udělal čistě z hrdosti. Druhá teorie mluví o strachu z Cohenovy pomsty, což ale působí dosti nevěrohodně, protože Cohen nikdy nebyl spojován s nějakými skutečně „gangsterskými“ praktikami.

 Nejpravděpodobnější se tak jeví třetí teorie, a to že Mathew spoléhal, že Cohen odmění jeho loajalitu a postará se o jeho rodinu, případně i o jeho další život po vězení. Jakákoliv finanční podpora Cohena vůči rodině Martomovy rodiny se však doposud nikdy neprokázala. 

Mathew Martoma opouštějící soud po boku své manželky.

Nedotknutelnost potvrzena

 Případ vůči Cohenovi byl nenávratně ztracen, obvinění z insider tradingu vůči jemu osobně nikdy nepadlo. Roku 2016 otevírá Steve Cohen fond Point72 Ventures a prakticky pokračuje ve své investiční kariéře. V roce 2020 je Steve Cohen 35. nejbohatším člověkem na světě a vlastní jednu z nejhodnotnějších sbírek umění na světě. Oficiálně mu nikdy nebylo prokázáno porušení zákona v rámci insider tradingu. Jeho postavou byl inspirován úspěšný seriál Miliardy (Billions).

Součást Cohenovy sbírky umění. Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího je výtvarné dílo anglického umělce Damiena Hirsta. Představuje 4,3 m dlouhého žraloka tygrovaného naloženého v akváriu s formaldehydem.


Tento článek široce čerpá z vynikající knihy „Black Edge“ autorky Sheelah Kolhatkar.

Michal Václavek
http://michalvaclavek.cz
http://preskrtnutezapisky.cz

#investování #investice #insidertrading #zločin #vyšetřování #akcie #fondy #hedgeovéfondy #stevecohen #mathewmartoma #zákon #miliardář 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.