16.09.2020 4 minuty čtení

Letošní nejvýnosnější akcie z indexu S&P 500 je stará 105 let a možná jste o ní nikdy neslyšeli

Zatímco se veškerá pozornost medií i investorů upíná na firmy jako Apple, Nvidia či Amazon, technologické giganty letos ve skutečnosti nechala v prachu 105 let stará firma specializující se na klimatizace.

Akcie společnosti Carrier Global jsou letos poté, co se na jaře oddělila od průmyslového konglomerátu United Technologies a stala se nezávislou firmou, k nezastavení.

Jejich letošní zhodnocení 143 % z nich s přehledem dělá nejvýkonnější akcii z prestižního indexu S&P 500. Nejbližším rivalem je Nvidia, jež má se zhodnocením 119 % ještě co dohánět.

Proč zrovna Carrier? Famózní zhodnocení tohoto lídra na americkém trhu s topením, ventilací a klimatizačními systémy má co do činění s pandemií.

Američané nucení pracovat z domova se vrhli na inovování svých zastaralých klimatizací, a to zejména během horkých letních měsíců. A ve snaze vylákat nervózní Američany z domovů to samé dělají obchodní centra či kancelářské budovy a školy.

Carrier zároveň prodává přenosné čističe vzduchu, jež jsou navrženy tak, aby limitovaly šíření koronaviru.

CEO společnosti David Gitlin si je zcela jistý, že jeho firma z trendů, jež letos nemilosrdně nastavila pandemie, výrazně profituje. "COVID upřel pozornost všech na důležitost bezpečných a zdravotně nezávadných vnitřních prostor. A zajištění takových prostor je přesně to, co děláme," řekl v interview pro CNN Gitlin a dodal: "Až doposud to lidé zpravidla brali jako samozřejmost a nepřikládali klimatizacím či ventilacím příliš velkou pozornost."

Carrier letos zažil nejlepší měsíc ve své více než stoleté historii

Pozici nejlépe zhodnocující letošní akcie v rámci indexu S&P 500 Carrieru pomohlo získat i výborné načasování.

Společnost zahájila veřejné obchodování v době, kdy byly americké akcie na letošních minimech, zatímco celou Wall Street zmítaly obavy z krutých ekonomickou následků pandemie.

Pokud bychom počítali zhodnocení akcií až od oněch březnových minim, vzrostla například Nvidia o 164 %. Navíc hrozí, že Carrier o svou prominentní pozici přijde ve prospěch mnohem mladší společnosti. Online tržiště Etsy bylo nedávno osloveno s tím, že by 21. září mohlo být zařazeno do indexu S&P 500.

Pokud se tak stane, posune se s letošním zhodnocením 150 % společnost, jež své IPO absolvovala v roce 2015, rovnou na první příčku před Carrier.

Avšak společnost, jejíž zakladatel Willis Carrier je znám jako "otec klimatizování", to příliš trápit nemusí. Během earnings callu k hospodářským výsledkům společnost za letošní 2. kvartál zaznělo, že objednávky ze strany klientů letos v červnu stouply o 100 %.

Z pohledu poptávky ve smyslu objednaných produktů a příjmů šlo o nejlepší měsíc v celé 105leté historii společnosti, jež dodala, že i červencový přírůstek nových objednávek byl "extrémně silný".

"Lidé nyní tráví mnohem víc času doma, a tak se pro ně prioritou stává investování do jejich domovů," řekl Gitlin CNN. Podobný trend, jež pomohl vyhnat vzhůru akcie Carrieru, letos pomohl vzhůru i americkým maloobchodníkům, jež se specializují na zkrášlování domovů, jako jsou Home Depot či Lowe's.

Rýsuje se šance na byznys s vakcínami?

Carrier se zároveň vzhledem ke své specializaci zajímá o byznys spojený s budoucí distribucí vakcín proti nemoci COVID-19.

Společnost již dnes vyrábí chladící vybavení a monitorovací systémy, jež jsou používány k přepravě potravin, léků a dalšího na teplotu náchylného zboží pomocí kamionů, vlaků či lodí.

Gitlin v interview mimo jiné naznačil, že firma aktuálně spolupracuje s několika dalšími společnostmi a pracuje na možném aplikování svých chladících a teplotu monitorujících řešení pro distribuci vakcín proti koronaviru.

Tomu se říká dobře se adaptující společnost, které po 41 letech pod konglomerátem United Technologies oproštění a nová svoboda očividně prospívají!

#investovani #akcie #sp500 #carrierglobal #klimatizace #ventilace #pandemie #koronavirus #homeoffice #adaptace 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky