Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 17 510.

Zaregistrovat se

16.09.2020 4 minuty čtení

Na čem lidé s tučně naspořenými konty oproti vám zpravidla nejvíc ušetří? Jedna věc jasně vládne (vlastně dvě)

Při porovnání výdajů lidí, kterým se úspěšně daří spořit větší část svých příjmů, s těmi, kteří jsou rádi, když si na konci měsíce odloží pár korun, vychází největší rozdíl především v jedné zásadní kategorii.

Možná si ještě vzpomínáte na milionářku, jejíž tipy na to, jak ušetřit víc peněz, se na začátku letošního roku staly poměrně virálními (zájemci si je mohou přečíst tady: Extrémním frugalismem k bohatství: Milionářka nakupuje v sekáčích a na WC nesplachuje).

Některé rady působily vskutku extrémně - například opakované využívání čajových sáčků na víc šálků, téměř úplný zákaz konzumace jídla mimo domov, snaha zředit pokud možno všechny čistící prostředky, jež to umožňují, vodou, aby vydržely déle či šatník obsahující striktně pouze černé oděvy ze sekáče,…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Podle mého názoru se nedá porovnávat celková sociální a finanční situace zrovna s USA. Mentalita lidí je tam nastavena úplně jinak. Oni ve 27 letech začínají tvrdě budovat kariéru a o rodině přemýšlí možná v 35 letech. U nás (řekněme po dostudování VŠ) již ve 27 letech přemýšlíme o založení rodiny. A své děti chceme vychovávat v důstojném prostředí a netěsnat se v 1+KK. Na co mi poté budou miliony na účtě, když budu bydlet v nedůstojných podmínkách a budu se stydět i někoho pozvat na návštěvu?Přesně tímto postupem se dostaneme na americký model, kdy budeme do 35 šetřit abychom měli řekněme něco mezi 1-1,5 milionu a pořídili si bydlení s nižší půjčkou od banky. Mezi tím budeme platit nájem cca 15 tis a za oněch 10 let nebude díky inflaci 1,5 milionu stále 1,5 milionu.Kdežto, když od začátku budete platit tu vyšší hypotéku bance, tak 5 milionů za pořízení, bude dále 5 milionů i po 10 letech (samozřejmě + úrok)... Investice do vlastního kvalitního bydlení je podle mě úplným základem všeho. Pohodová a moderní domácnost přidá na kvalitě života a i případných výkonech v zaměstnání atp... Samozřejmě můžeme polemizovat na tom, jestli mít koupelnu z dlaždic nebo mramoru, ale to je doufám jasné, jak byly řádky výše myšleny.

  4
 • Snížit náklady za bydlení je hodně knížecí rada. To, že bydlení pro většinu z nás tvoří největší nákladovou položku ví asi každý, kdo úplně neignoruje výpis ze svého bankovního účtu. Jak tuto položku ale snížit je už bohužel složitější úvaha. 

  1) Pokud mám našetřený dostatečný kapitál, tak si můžu vzít hypotéku na extrémně dlouhou dobu a tím snížit měsíční náklad. Ale s dnešními pravidly musím mít relativně hodně naspořeno, aby mi nějaká banka vůbec hypotéku dala. A samozřejmě nás to váže k danému místu a taky musím počítat s tím, že si hypotéku vezmu na větší byt než aktuálně potřebuju pro případ založení rodiny.

  2) Můžu využít spolubydlení. Zde ale narážíme hlavně asi na určité sociální problémy, kdy v určitém věku už chceme bydlet sami a spíše hledáme partnera a myslíme na zakládání rodiny a k tomu bydlení na společném (studentském) bytě není to pravé.

  3) Můžu se například z Prahy přestěhovat do nějakého města ve středočeském kraji a denně dojíždět do práce. Tady je hodně na zvážení aktuální nabídka a čas strávený dojížděním, protože ne vždy je to tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

  Když to shrnu za sebe, tak dle statistiky vydělávám nadprůměrný plat, díky známosti mám i na místní poměry levný byt, ale stejně mi platba za byt včetně energií dělá zhruba 35% z čistého příjmu. Jediná možnost jak tento poměr snížit je sehnat partnerku a o náklady se podělit ve dvou a nebo zvýšit příjmy. Protože snížit náklady je daleko složitější, než zajistit další příjem.

  6
  • Souhlas, je to náročný - v některých lokalitách/životních situacích i téměř zoufalý boj. Já se to snažím dělat naopak, neboli beru bydlení jako "nutné zlo", za které jsem ale v případě, že splňuje všechny moje požadavky, ochoten zaplatit, protože je to pro mě absolutní základ toho, abych se cítil dobře, bezpečně, pohodlně, abych se dobře vyspal atp. Takže platit za to, že bydlím, teče mi voda, jde mi internet a teplo, cca 1/3 příjmů jsem ochoten a spíš se soustřeďuji na to, jak ty zbylé 2/3 využít tak, aby zbylo i na nějaké spoření.

   2
  • Musím uznat, že bydlení opravdu ukrajuje mnoha lidem značnou část z koláče. Při pohledu zpět jsem měl velké štěstí na lidi a příležitosti a nebo když to tak probírám pohledem zpět asi obrovská míra skromnosti, nepodlehnout dnešnímu trendu, umět si odtrhnout od úst. Prvních 5 let bylo asi nejtěžší ale je paradoxem, že toto období mne nejvíc naučilo. (o vše jsem rozvodem přišel v 35 letech a začal od 0) co se týká koupě nemovitostí, není třeba mít kopici peněz. Jde to i s minimem kapitálu ;-)

   1
  • Můžete tu myšlenku s koupí nemovitosti s minimem kapitálu více rozvést? 

   1
  • Nájem a existence člověka který chce spořit cca 1/3 svých příjmů je založeno na typu bydlení ale i lokalitě. Bydlel jsem v Brně v 1+KK za 11500 / měsíčně a z příjmů okolo 25000 toho moc ušetřit nešlo. Nezbylo než se přestěhovat za prací jinam se stejnými příjmy ale nižším nájmem za byt 6300/měsíčně. To už my umožňuje spořit 1/3 svých příjmů bez problémů.

    

   0
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
8 minut
9 minut