21.05.2019 3 minuty čtení

Další rána pro Teslu: Morgan Stanley snížil nejnižší možnou cenu akcie na pouhých 10 dolarů

Ne, tenhle rok zatím americké automobilce Tesla nepřeje. Firma Elona Muska se potýká s velkou nedůvěrou burziánů, kteří ženou cenu jejích akcií stále níž, ta se jen za letošní rok propadla o celých 38 %.

Elon Musk dělá, co může, aby Tesla zůstávala v očích veřejnosti i nadále atraktivní společností s velkým potenciálem. Jednou proto říká, že Tesla v budoucnu dosáhne valuace 500 miliard dolarů, podruhé zase, že vlastnit v budoucnu jiný vůz než Teslu bude jako jezdit na koni.

Jenže to všechno už trvá moc dlouho a burziáni by rádi viděli reálné výsledky. A ideálně takové, které jim přinesou nějakou zajímavou dividendu.

Musk by samozřejmě rád toto přání burziánům vyplnil, proto nyní dokázal, možná už naposledy, přesvědčit soukromé investory, aby do firmy vložili další 2 miliardy dolarů, které pomohou firmě dopracovat se k vlastní ziskovosti.

Důležitost celé situace pak zdůrazňuje email, který Musk poslal všem zaměstnancům a ve kterém kromě jiného píše, že bude od nynějška osobně kontrolovat každý desátý doklad, který bude firma hradit, ať už se bude jednat o nákup součástek, výplaty, cestovní výdaje či údržbu továrny.

I přes tyto Muskovy snahy se objevují silné hlasy, které už jeho byznysu s elektrickými vozy moc šancí nedávají. Mnoho vyhlášených investorů akcie Tesly shortuje, mezi nimi například David Einhorn, který nedávno označil Muskovy sliby za „kopu sra*ek“.

Čína může akcie poslat dolů

A sníženou důvěru nyní projevují také analytici finančních ústavů. Nejnověji pak Adam Jonas a jeho analytický tým z Morgan Stanley. Ti nyní snížili medvědí variantu (tu nejhorší možnou) vývoje ceny akcií Tesly na pouhých 10 dolarů, doposud se přitom jejich odhad držel na 97 dolarech.

„Naše revidovaná medvědí varianta zahrnuje možnost, že Tesla nedokáže naplnit předpoklady prodejů v Číně, a to z důvodu vysoce volatilní obchodní situace, případně také z důvodů nových vládních restrikcí vůči technologickým firmám,“ stojí v reportu Morgan Stanley.

Jonas a jeho tým odhadují, že Tesla bude v letech 2020 až 2024 dodávat na čínský trh průměrně 165 tisíc vozů ročně, což při ceně 55 tisíc dolarů za kus znamená roční příjmy ve výši 9 miliard dolarů. Pokud by ovšem Tesla z výše zmíněných důvodů tyto předpoklady nenaplnila, mohla by v nejhorší možné variantě přijít celkově až o 16,5 miliardy dolarů.

„Což při přepočtu na akcii dělá 87 dolarů, proto tedy snížení z 97 dolarů za 10 dolarů za akcii v případě medvědí varianty,“ vysvětluje analýza.

Strategická hodnota je stále vysoká

Naštěstí pro Teslu však mají analytici býčí variantu, která hovoří o ceně 391 dolarů na akcii, a také standardní cílovou cenu, která je v současnosti stanovena na 230 dolarů.

„Na základě našich rozhovorů s výrobci automobilů, dodavateli i technologickými firmami můžeme konstatovat, že strategická hodnota automobilky Tesla vzhledem k jejímu softwaru i hardwaru zůstává stále velmi vysoká. S klesající cenou akcií tak roste potenciální zájem ze strany nových strategických partnerů, kteří by mohli do společnosti vstoupit,“ doplňuje analýza Morgan Stanley.

Akcie Tesly se v současnosti nachází na psychologické hranici 200 dolarů za kus. Na té se naposledy nacházely v prosinci 2016, tedy už více než 2 roky zpátky. Jakmile se akcie po uzavření burzy na této hodnotě usadí, může to vést k dalším výprodejům.

Podle Reuters aktuálně deset analytiků doporučuje nákup akcií, devět jich doporučuje držet pozici a dvanáct se přiklání na stranu prodeje.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.