21.05.2019 3 minuty čtení

SpaceX je podle tržeb největší kosmickou společností na světě, tvrdí studie

Space Exploration Technologies Corporation, více známá jako SpaceX, je podle studie investiční společnosti Jefferies celosvětově největší společností vyvíjející těžké raketoplány z hlediska tržeb za úspěšné lety. K těm dospěli analytici Jefferies na základě vlastních důkladných výpočtů.

Elon Musk neprožívá právě nejšťastnější období. Jeho automobilka Tesla je neustále pod palbou kritiky a její akcie jsou v podstatě celý rok 2019 v poklesu, přičemž valuace firmy se za pouhých šest měsíců snížila o celých 40 %.

Radost tak nyní americkému vizionáři dělá alespoň jeho druhá velká firma – SpaceX. Nejen, že se jí daří do vesmíru vysílat nejsilnější rakety Falcon Heavy nesoucí komerční náklady, ale podle nejnovějšího průzkumu investiční společnosti Jefferies kraluje na poli kosmických letů.

Analytici Jefferies došli důkladným výpočtem k tomu, že ve srovnání tržeb za úspěšné lety je SpaceX před sedmi dalšími vesmírnými společnostmi z celého světa.

„Zatímco SpaceX je na trhu nejkratší dobu, jeho nízké ceny mu pomohly všechny překonat v tržbách za úspěšné lety,“ napsala analytička Sheila Kahyaoglu v dopise investorům.

Společnost Jefferies zmapovala loňské tržby pro SpaceX, United Launch Alliance (společný podnik Boeingu a Lockheed Martin), Northrop Grumman, evropský Arianespace, ruský Khrunichev, indický ISRO a japonský Mitsubishi Heavy Industries. Jefferies do průzkumu zahrnula také Blue Origin Jeffa Bezose, ta však zatím žádné příjmy nemá, jelikož raketa New Glenn by do vesmíru neměla letět dříve než v roce 2021.

Těchto 8 společností, které se všechny pohybují na trhu s těžkými raketami (průměrná cena jedné rakety se pohybuje mezi 62 až 350 miliony dolarů), dosáhlo za rok 2018 dohromady obratu kolem 8 miliard dolarů, přičemž samotný SpaceX má na svědomí jednu čtvrtinu, tedy 2 miliardy dolarů.

Tržby 8 největších firem s těžkými raketami

Pro další vývoj na tomto trhu bude zajímavá také spolupráce s letectvem Spojených států. V rámci armádního programu NSSL (National Security Space Launch program) totiž budou vybrány dvě společnosti, které zajistí celkem 25 startů do vesmíru, při kterých budou na oběžnou dráhu vyneseny vládní satelity. První z vybraných společností se postará o 25 nákladů, druhá o zbývajících 10.

O tyto zakázky se budou ucházet SpaceX, ULA, Northrop Grumman a Blue Origin, není však žádným tajemství, že největším favoritem je firma Elona Muska. Kontrakt by měl být uzavřen v roce 2020.

„SpaceX má největší výhodu ve své ceně a počtu úspěšných letů. S jejich současnou letovou kadencí jsou schopni lépe pracovat s režijními náklady a v rámci spolupráce tak nabídnout nejlepší podmínky,“ potvrzuje studie Jefferies.

Studie vyzdvihuje celkový přínos SpaceX pro trh s vesmírnými raketami. Díky efektivní práci s náklady v kalifornské továrně Hawthorne se na tomto trhu utvořilo soutěživé prostředí, které přináší dostatek inovací a samozřejmě lepší ceny.

Další posun trhu by mohl nastat s rozvojem firmy Blue Origin Jeffa Bezose, ta má totiž od svého majitele zajištěny pravidelné miliardové investice, díky čemuž je schopna velmi rychlého vývoje.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.