Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
14.09.2020 7 minut čtení

5 lekcí, které vašemu marketingu a PR může dát prezidentská kampaň Donalda Trumpa

Ještě není zdaleka jisté, zda Donald Trump ovládne i letošní prezidentské volby. V těch minulých se mu ale podařilo způsobit hotovou senzaci, za niž mohl vděčit především svému marketingu, na nějž si konkurence z nějakého důvodu netroufla.

Ať už s ním souhlasíte, nebo ne, nemůžete popřít, že Trumpova osobnost na sebe již od samého začátku stáhla velkou část pozornosti médií. Navzdory tomu, že Donald začínal z pohledu voličských preferencí prakticky od nuly. A tentokrát má teoreticky pozici ještě o kousek lepší, neboť jakožto prezidentovi se mu média musí chtě nechtě věnovat i mimo kampaň.

Není potřeba ani moc hledání, abyste došli k závěru, že #marketing a #PR Donalda Trumpa má jedinečnou schopnost generovat hlavní titulky v médiích všeho druhu a všude na světě. I přes jeho drzé vystupování a místy velmi kontroverzní (někteří by možná řekli až „nenávistné“ nebo „hloupé“) vyjadřování si Trump v žebříčcích popularity u voličů vydobyl obdivuhodně pevnou pozici.

Pozornost na sebe strhl už během primárek v roce 2016, kdy i jako nováček s přehledem vyhrál nekončící boj všech kandidátů o pozornost veřejnosti. Jak pak dopadla Hillary, všichni víme. Vtip je v tom, že stejně, jako svou politickou #znacka „Trump“ vybudoval Donald, můžete na základě stejných či podobných marketingových pravidel vybudovat svou byznysovou značku i vy. Tady je pro to pět jednoduchých, ale účinných rad:

1. Znejte dobře své publikum

Donalda Trumpa nezajímá, jestli ho milujete, nebo nenávidíte. Hraje svou #kampan pro velmi dobře vybraný dav voličů, kteří věří v jeho poselství a chtějí jej podporovat. Na Trumpově houževnatém názoru „Nezajímá mě, co si o mě experti myslí“ je zkrátka něco, co se republikánským voličům líbí. #Trump moc dobře čte a ví, že nemalá část společnosti je frustrovaná a snaží se těmto lidem nabídnout jednoduché, polopaticky podané řešení (na jehož vrcholu stojí ultra-polopatické Make America Great Again)

Lekce: Mohu vám garantovat, že ani vy, vaše názory a vaše značka se nebude zdaleka líbit každému. Znejte dobře svůj cílový trh a mluvte primárně o jeho zájmech a problémech relevantním způsobem, vše ostatní okolo je nepodstatné.

2. Znejte ještě lépe svou značku

Donald Trump ví moc dobře, kým je. S velkou pravděpodobností mnohem lépe, než kterýkoliv jeho politický soupeř. Stejného Trumpa, kterého nyní vídají všichni v televizi, vídali svého času obyvatelé New Yorku řadu dekád na ulici. Sledovali, jak se stal slavným newyorským developerem, úspěšným autorem knih a byznysovým magnátem, třeba i v jeho bývalé reality show „The Apprentice“. Trump se vůbec nezměnil. Jen nyní místo byznysu hovoří o politice. Vždycky byl ale stejně odvážný a drzý a prosazoval taktiku nebrat žádné zajatce.

Lekce: Vaše značka musí stát za určitými neprůstřelnými hodnotami, které si s vaším jménem na první dobrou spojí úplně každý. Pohled na vaše logo a váš název musí každému, kdo už jej někdy zahlédl, okamžitě říct, co přesně od vás může čekat a co dostane.

3. Buďte troufalí

Trump už za dobu trvání svých obou prezidentských kampaní i samotného prezidentování stačil říct mnoho urážlivých věcí. Ale každý přešlap, zdá se, vždy rozproudí jen další mediální tornádo, které opět zlepší jeho popularitu v průzkumech. Důvod? Trumpovi podporovatelé jej respektují proto, že vždy na rovinu říká "pravdu", i když to někdy není zrovna slušnou formou.

Většina politických kandidátů je příliš uhlazených a zaměřených na skupinové diskuze, takže je téměř nemožné, aby na světlo světa vyšly jejich opravdové pocity. Trump je na druhou stranu přímo ve vašem obličeji, každý den, s nepřikrášleným znázorněním života přesně tak, jak ho on sám vidí. Nebojí se toho, co si o něm kdokoliv myslí a je to vidět.

Lekce: Nebojte se stát jako značka i za něčím, co se může zdát lehce kontroverzní. Až příliš mnoho společností se snaží být mdlé a 100% neurážlivé v jejich nepovedeném pokusu o to být „mainstreamové“ a líbit se „každému“. Je lepší být dobře zapamatovatelný, i když díky tomu přijdete o pár zákazníků, kterým to nedochází, pokud se na druhou stranu zalíbíte přesně té části trhu, na kterou cílíte a kterou milujete.

4. Věřte si

Trump se nezaměřuje na žádné skupinové diskuze. Všichni jeho soupeři se vždy snažili své poselství na veřejnosti testovat a hledat tu správnou kombinaci slov a řešení palčivých problémů, které osloví vhodný demografický segment voličů. Díky tomu ale většinou nakonec stejně zní, jako by se snažili uspět jen na televizní obrazovce po boku ostatních kandidátů.

Takový politik pak ovšem na veřejnosti ztrácí svou lidskost, protože chce udělat dojem na příliš mnoho lidí. Trump se podle všeho zalíbil konzervativním republikánům, protože působí nepřipraveným a neuhlazeným dojmem – nebojí se i na veřejnosti mluvit z patra. Skoro to vypadá, že každý den jednoduše hovoří o tom, co ho zrovna nejvíc trápí na mysli.

Lekce: To samé lze aplikovat i na váš produkt. Je dobré (a správné) provést průzkum trhu a zjistit, jestli má váš nový produkt vůbec naději, ale je ještě důležitější věřit tomu, že jste měli dobrý nápad. Pokud to tam cítíte, věřte, že to stejně budou cítit i ostatní. Svět byznysu už zažil celou řadu úžasných nápadů, které se však staly zbytečně komplikovanými a rozředěnými, takže rázem přestaly být sexy a zajímavé. Nesnažte se vytvořit produkt, který se bude líbit všem, protože nakonec vám zůstane výsledek, který se ve skutečnosti nebude líbit nikomu.

5. Žádné omluvy

Donald Trump představuje zcela nový typ politika. Zdá se, že nemá absolutně žádný smysl pro lítost ani stud. Řekne vše, co má na jazyku, pojmenuje vše tak, jak to sám vidí a bez ohledu na reakci všech okolo jde dál, ignorujíc veškerou kritiku. Omluvil se Trump vůbec někdy za něco? Zdá se téměř neschopen přiznat chyby nebo svá špatná rozhodnutí.

Lekce: Vyvstává z toho zajímavá otázka i pro vaší značku – kdy byste se měli omluvit? Pokud má zákazník s vašim produktem špatnou zkušenost, měli byste se mu za to omluvit? Nebo mu raději vrátit peníze a jít dal s myšlenkou, že zřejmě nešlo o toho správného zákazníka, kterého hledáte? Když někoho urazí, nebo špatně pochopí něco, co vaše společnost tweetne, nebo dá na Facebook, měli byste se mu za to omluvit? Co myslíte, je lepší ignorovat kritiky, nebo se od nich učit a snažit se jim vždy vyhovět?

---

Trump ve svém marketingu ztělesňuje čistokrevného byznysmena, který je odvážný a ze zásady se neomlouvá. Skoro by se dalo říct, že jeho nechuť zasekávat se ve světě detailů a omluv má až zenový charakter. Má schopnost posunout se lusknutím prstu k další věci bez ohledu na to, co se zrovna stalo nebo co kdo řekl. Takový přístup dokáže navodit velmi osvěžující pocit, ale ne každá značka toto dokáže. 

Těchto pět rad nemá za cíl ukázat vám, jak se stát dalším Trumpem. Ani se jím stát nemusíte, byť si musíme na rovinu přiznat, že mít v 74 letech tolik energie a zápalu jako on, by asi chtěl úplně každý. To ale neznamená, že se od něj nemůžete v jeho silných stránkách (marketing, budování značky, ale třeba i rétorika), jež ho dovedly až na post nejmocnějšího muže světa, inspirovat.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
5 minut
8 minut
7 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
1 minuta
4 minuty
5 minut