23.08.2018 5 minut čtení

6 způsobů, jak si vytvořit pasivní příjem

Těžce pracujete, a přesto se obáváte, že vaše současná výplata nepokryje vaše budoucí výdaje? Ať chcete odejít dříve do důchodu, nebo se jednoduše mít lépe, pravděpodobně vás zajímají seriózní způsoby, jak si zajistit pasivní příjem. Rozhodně vám však nebudeme doporučovat Amway nebo nějakou jinou pyramidovou společnost.

Pasivní příjem – nebo zkrátka peníze, které vydělávají i když spíte – se mohou stát nástrojem, který vám může pomoci pokrýt vaše životní náklady. Díky tomu se budete moci zaměřit více na věci, které chcete skutečně dělat, namísto toho, abyste pracovali jenom kvůli zajištění střechy nad hlavou, oblečení a jídla v žaludku. Těchto šest tipů vám může zajistit, aby vaše peníze udělaly spoustu práce za vás.

#1 Dividendové akcie

Pokud koupíte akciový podíl ve firmě, stáváte se logicky částečným vlastníkem a jako částečný vlastník máte nárok na odměny vyplývající z daného vlastnictví. To jsou právě dividendy, které společnost vyplácí na základě svých výdělků.

Ve své podstatě zaměstnanci společnosti pracují, aby vydělávali peníze pro vás. Jako akcionář úspěšné společnosti, která vyplácí dividendy, můžete jednoduše sedět a sklízet plody své hotovostní odměny za to, že podstupujete finanční riziko, když investujete.

#2 Koupě a pronájem nemovitosti

Vlastnění nemovitostí je dlouhodobý přístup k vytváření hotovosti. Zvláště pokud jste schopni investovat do nemovitostí s více nájemníky, tak je dost možné, že vaše nájemné výrazně překročí náklady na vlastnictví nemovitosti.

Je pravdou, že vlastnictví nemovitosti není zcela pasivní. Musíte shánět nájemníky, postarat se o údržbu a opravy, někdy být trochu asertivní při vybírání nájemného a také musíte čas o od času přečkat období, kdy vaše nemovitost není obsazena. Pokud vám to příliš připomíná práci namísto pasivního příjmu, můžete buď tyto starosti převést na externí firmu anebo investovat do nemovitostních fondů či veřejně obchodovatelných realitních společností.

#3 Buďte tichým společníkem v podnikání

Staňte se partnerem v komanditní společnosti. V takové struktuře má komanditista podíl na ziscích, ale všeobecně nemá téměř žádnou zodpovědnost za fungování. Ve výsledku poskytuje komanditista finanční podporu, zatímco druhá strana partnerství, komplementář, vykonává každodenní provoz a sdílí zisky.

Díky pasivnímu příjmu získáte větší kontrolu nad svým časem

#4 Nakupte firemní či státní dluhopisy

Máte-li zájem o investici, která má nižší riziko než samotné vlastnění části podniku, pak zvažte nákup dluhopisů a bohatněte na úrocích. Dluhopisy mají v kapitálové struktuře společnosti vyšší prioritu než akcie. Neschopnost splácení závazků z dluhopisů nebo jeho jistiny, zpravidla převádí kontrolu nad společností z rukou akcionářů k držitelům dluhopisů. Pokud si tedy společnost dovolí vydat dluhopisy, je dost nepravděpodobné, že by je potom nemohla splácet.

Pokud se vám zdají i firemní dluhopisy příliš riskantní, můžete vyzkoušet ty státní. Všimněte si však, že bez ohledu na to, zda půjčujete vládě nebo společnosti, jedná se o kompromis mezi rizikem a potenciální návratností.

#5 Splaťte dluhy

Pokud máte nějaké půjčky – jakéhokoliv druhu – jejich splacení vám může pomoci ze všeho nejvíc. Nezapomeňte, že při splácení dluhu kromě jistiny platíte také úroky a úroky jsou peníze, které platíte navíc, než kdybyste konkrétní statek zaplatili najednou v hotovosti. Splátka dluhu představuje hotovostní tok, který splacením můžete uvolnit, aby se dal do budoucna využít k investici.

Splácení dluhu není prakticky to samé jako vydělávání peněz, na konci dne má ale na vaši peněženku stejný účinek. Koneckonců o peníze, které už nemusíte měsíčně vydávat na splátku vašeho dluhu, se sníží také vaše životní náklady. To vám dá více prostoru pro to, jak zacházet s vaší volnou hotovostí.

#6 Najděte si koníček, za který budete placeni

V tomto případě budete muset technicky trochu pracovat. Přesto, pokud najdete způsob, jak vydělávat na tom co vás baví, příliš práci se to podobat nebude. Pokud například rádi fotíte, zkuste prodávat fotografie v některé z velkého počtu fotobank. Jestli vás baví psaní, můžete příležitostně napsat za odměnu nějaký článek případně si zřídit blog.

Dělejte co vás baví, a nechte si za to platit

Malé procento lidí si vydělá na živobytí prostřednictvím webu, pokud ale můžete legálně dostávat peníze za něco, co vás baví, proč to nevyužít?

Více peněz v kapse znamená více volného času

I když během svých dnů pracujete na pokrytí životních nákladů, doufejme, že vám stále zbývá dostatek času, abyste si udělali také chvilku pro sebe. Čím více budete vydělávat v porovnání s vašimi výdaji, tím máte větší možnost se těšit z těch 24 hodin, které nám každý den nabízí.

Díky pasivnímu příjmu získáte větší kontrolu nad svým časem, získáte finanční flexibilitu, a navíc budete moci vynakládat mnohem méně úsilí ve vašem současném podnikání či zaměstnání jenom kvůli tomu, abyste se uživili.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.