12.09.2021 5 minut čtení

Proč někteří lidé, jež pracovali pod drakonickým režimem Steva Jobse, jeho krutý přístup milovali?

Dle nové vědecké studie není ničím neobvyklým, že se náročným mentorům podaří u svých svěřenců díky nemilosrdnému přístupu dosáhnout lepší výkonnosti.

Foto: AAP

Bez ohledu na to, jaké hlavní činnosti jste se rozhodli zasvětit svůj život, budete prakticky vždy stát před stejnou výzvou - najít si vhodného a dostatečně dobrého mentora či rádce. Takový člověk totiž může být zásadní součástí vašeho kariérního úspěchu. 

Což v důsledku znamená, že nekompetentní mentor může vaši kariéru nasměrovat na dno stejně efektivně, jako ji ten nejlepší možný mentor dokáže vyzdvihnout na pro vás zcela nepředstavitelnou úroveň.

Z tohoto pohledu je zajímavé nahlédnout do této sociologické studie, jež se mimo jiné skrz to, jaké poradce si vybírali účastníci soutěže Hlas, snaží najít systém v tom, jakým způsobem si člověk volí svého mentora. Zároveň přichází s vysvětlením toho, proč by lidé, kteří někdy pracovali pro velice náročného nadřízeného, jakým byl například Steve Jobs, tuto svou zkušenost nevyměnili za nic na světě.

Jak si většina lidí vybírá svého mentora

Prakticky každý člověk vám bude tvrdit, že hledá mentora či poradce, který má nejvíc zkušeností či odbornosti v daném oboru. Ve skutečnosti si ale většina lidí vybírá takového mentora, který jim lichotí a díky kterému se cítí dobře. Výsledkem takové volby je pak pokles výkonnosti.

Studie s názvem "Unexpected Power of Positivity" byla letos v dubnu publikována v časopise Journal of Experimental Psychology. Tvoří ji celkem 6 experimentů, jež byly provedeny na newyorské univerzitě Carnegie Mellon a na University of Toronto.

Jeden, již zmíněný experiment se blíže zabýval přihlášenými účastníky, jež měli zájem stát se soutěžícími v pořadu Hlas.

Vědci se zaměřili na účastníky prvních 4. řad americké verze populární show, v níž se pokaždé opakovala stejná sestava porotců. Díky tomu se jim podařilo najít a potvrdit trend ukazující, že názory soutěžících byly při výběru svých porotců a de facto mentorů na celou dobu trvání soutěže často zkreslené.

Před začátkem soutěže více méně všichni účastnící opakovali to samé - jejich hlavním kritériem pro výběr vhodného kouče bylo to, kolik zkušeností a odbornosti má daná osoba v rámci hudebního žánru, který si soutěžící zvolili jako svůj hlavní. Když ale nastal čas rozhodnout se a vybrat si svého mentora, "zpěváci a zpěvačky si mnohem častěji vybírali jakožto kouče spíš toho porotce, který směrem k nim vyjádřil nejvíc pozitivity."

Najděte si takového mentora, který vás posune a učiní lepšími

Toto odhalení má však přesah i mimo pěvecké soutěže. Vědci následně podobný experiment zreplikovali napříč stovkami byznysových profesionálů a napříč různými obory.

Všem se nám přirozeně libí, když nás druzí lidé, jimiž se obklopujeme, mají rádi. To znamená, že i v případě volby mentora se zpravidla snažíme jít pro radu za někým, kdo o nás říká hezké a pozitivní věci. A není na tom nic špatného, protože když o sobě máte dobré mínění, nepochybně to posílí vaše sebevědomí.

Byť se ale díky pozitivně naladěným rádcům a mentorům budete cítit lépe, nepomohou vám stát se skutečně lepšími.

Na mysl se v tomto kontextu rovněž vkrádají různé příběhy lidí, kteří zakusili, jaké to je pracovat pod vskutku náročným až místy krutým nadřízeným a posléze si tuto zkušenost nemohli vynachválit, neboť je naučila nespočet cenných lekcích nejen o jejich oboru, ale rovněž o nich samých.

Mně jako jeden z prvních napadne Guy Kawasaki, který si svého času vyzkoušel, jaké to bylo pracovat v Apple pod Stevem Jobsem. Za vše hovoří Kawasakiho sdělení, že Jobs byl ten nejnáročnější nadřízený, jakého kdy měl - a zároveň ten nejlepší, jakého kdy měl.

"Jobs vyžadoval dokonalost. Museli jste mu své schopnosti zas a znovu dokazovat každý další den. Dokázal z vás vymáčknout to absolutně nejlepší," vzpomíná Kawasaki na práci pro Apple.

A jedním dechem dodává, že nebýt Jobse, rozhodně by dnes nebyl tím, kým je. Jobs jej totiž prý dokázal dotlačit k tomu, že pod jeho vedením odváděl tu nejlepší práci své kariéry a co je ještě důležitější - pomohl Kawaskimu uvědomit si, že je schopen věcí, o nichž se mu nikdy ani nesnilo.

---

Ano, většině lidí se líbí, když je jejich okolí a nadřízení především chválí. Když se ale podíváme na špičkové manažery, inženýry, programátory, ale klidně i hudebníky, mají zpravidla jednu společnou vlastnost - nekonečná chvála je vůbec nezajímá. Ještě víc než pozitivní slova totiž chtějí slyšet slova, jež jim pomohou stát se lepšími.

A špičkoví lídři na rozdíl od většiny byznysmenů nemají problém o každém detailu či slabině, který je špatně, na rovinu promluvit.

Všichni ve svém životě mentora potřebujeme a je na místě, aby to byl člověk, který jen nechválí, ale dokáže odhalit, jaký je váš skutečný potenciál. Volte ty, kteří vás budou méně chválit a na oplátku od vás víc požadovat.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.