11.09.2020 4 minuty čtení

6 pádných argumentů, které by mohly do konce roku zařídit citelný propad akciového trhu

Poté, co se ve svých prognózách už od března konstantně mýlili, se nyní po létě burzovní medvědi opět probudili a zahájili ofenzívu. Jejich argumenty pro tržní obezřetnost zároveň nezní hloupě. Donutí však pesimismus letošní trhy opravdu klesat?

Jak jsme se letos zas a znovu mohli na vlastní oči přesvědčovat, skutečnost, že investoři hovoří o pesimismu či zlém vývoji ekonomiky - ať jde o sebepravdivější informace - ještě neznamená, že na ni trhy budou reagovat jakýmkoliv zpomalením.

Dlouhodobý růst akcií z posledních let zatím nedokázala nabourat ani #pandemie koronaviru, ani hrozivý nárůst nezaměstnanosti v USA, ani recese, do níž se pomalu a jistě globální #ekonomika ponořuje.

Od minulého týdne však #trhy předvedly několik větších "sesuvů" a naznačily tak, že by se dost možná nějaké té podzimní korekci nebránily.

A nemusíte být žádným špičkovým analytikem na to, abyste si v aktuální situaci dali jedna a jedna dohromady a přišli hned s několika smysluplně znějícími argumenty podporujícími brzký další propad akciových trhů. Tak třeba:

1. 

Po zcela opodstatněném propadu cen během letošního února a března se trhům do konce léta podařilo odrazit se a vyrůst až na nová historická maxima jak v případě #SP500, tak #Nasdaq. A to vše bez jakýchkoliv jednoznačných dat či prognóz ohledně toho, kdy se lidstvu podaří porazit koronavirus a definitivně ukončit probíhající pandemii nemoci #COVID19.

2.

Dále tady máme hned několik akciových titulů - ano, dívám se na vás technologické společnosti typu #Apple či EV fenoméne #Tesla - jež během této doby plné nejistoty a strachu vyrostly až do zcela bezprecedentních výšin. Dokonce do tak bezprecedentních, že i investoři, kteří tyto akcie drží jako "value investice" již celé roky, dnes tvrdí, že se cena maličko zbláznila a předběhla sama sebe. Všechny raketově rostoucí společnosti nyní čeká pořádná honička, aby investorům svými fundamenty dokázaly, že si své nabobtnané valuace opravdu zaslouží. A třeba nezařazení Tesly do indexu S&P 500 jednoznačně ukazuje, že to žádná hračka rozhodně nebude a ne všem se to zajisté podaří.

3.

Ať už se vám to líbí, nebo ne, celá řada na trzích aktivních investorů bere ve svém očekávání tržních propadů v potaz i roční období. Pohled zpět v čase ukazuje, že celá řada historických burzovních kolapsů se odehrála na začátku podzimu (září roku 2008 si ještě mnozí z vás nepochybně pamatují). Zkušený investor musí tuto skutečnost rovněž brát v potaz, byť se jí sám neřídí.

4.

Je celkem jisté, že v posledních dvou měsících politické kampaně před americkými prezidentskými volbami půjde do tuhého a na veřejnost se začnou tahat ta nejšpinavější esa, která mají #Trump a #Biden ještě stále v rukávu. A některá překvapivá prohlášení z úst kandidátů by zajisté mohly překvapit i trhy. Blížící se den voleb a jejich zcela nejasný výsledek by s sebou rovněž mohl přinést i nepředvídatelný a volatilní tržní vývoj.

5.

Jednotlivé části trhů se dnes vůči sobě chovají stále velmi odlišně. Nespočet krát už jsme letos byli svědky toho, že zatímco většina segmentů klesala, technologiím se dařilo růst stále výš a výš. I proto dnes lze pozorovat zásadní rozdíl ve výkonnosti mezi reálně přestřelenými technologiemi a na druhé straně velmi slabým výkonem finančního či energetického segmentu.

6.

Na další prohloubení stimulační pomoci pro akciové trhy či celou ekonomiku již zbývá jen velmi málo prostoru. #Urokovesazby jsou extrémně nízko a #dane v následujících letech mnohem pravděpodobněji spíš porostou, než že by měly klesat. Nemluvě o politických problémech, jež především v USA jakékoliv další stimulační snahy vlády úspěšně sabotují.

----

Sečteno a podtrženo, máme za sebou 10letý býčí trh, který prakticky nikdo na jeho začátku nečekal. A během této růstové dekády by se nepochybně našel nespočet situací, kdy bylo možné použít identické argumenty, avšak trhy si stejně vždy prorazily cestu zase o něco výš.

Vždycky je tady šance, že se poklesy z posledního týdne stanou začátkem mohutnějšího všeobecného výprodeje. To by ale zároveň nemělo znamenat, že automaticky vyklidíte své dlouhodobé pozice a vydáte se hledat investiční štěstí jinam. Dlouhodobé masivní akciové zisky ostatně jen málokdy přicházejí bez občasných krátkodobých ztrát.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
8 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
8 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty