Když bychom pominuli skutečnost, že určovat podíl českých výrobků na trhu je v dnešní době z hlediska volného trhu zcela nepřípustné, tak by bohužel ČR na cestě k potravinové soběstačnosti narazila na mnohem větší překážky, které se v následujících řádcích pokusím uvést.
Soběstačné Československo
Jako zástupce generace Z slyším z úst starších lidí, že před rokem 1989 jsme byli ve všem soběstační, exportovali jsme do celého světa. Bohužel ani za ,,zlatých" časů Československo nebylo soběstačné. V 60. a části 70. let si československé zemědělství "lízalo" rány po kolektivizaci a jeho produkce nebyla pro potřeby občanů dostačující, tak se vláda musela uchýlit k nákupu základních zemědělských komodit ze zahraničí. Zhruba 40 % importu pocházelo z kapitalistických států. Za dodávky vláda zaplatila 3,45 mld. Kčs
Zaplatí to zákazník
Vize, že do roku 2027 by české zemědělství bylo schopné vyrobit 85 % potravin a dostat je do obchodních řetězců, je nesmyslná. Aby si tohle běžný člověk uvědomil, tak vážně nepotřebuje studovat ČZU. Převis poptávky nad nabídkou by navýšil ceny a způsobil vážné existenční problémy sociálně slabším skupinám obyvatelstva.
Krkovice za všechny prachy
Každý hektar zemědělské půdy, který vidíme, stojí českého a evropského daňového poplatníka 14 000 Kč ročně. Každý pracovník v zemědělství má od daňového poplatníka 450 000 Kč. Ovšem tohle jsou jen statistické údaje. Realita je taková, že například traktorista si v období žní vydělá 45 000 Kč měsíčně, ale za odpracované hodiny by se nemusel stydět ani Elon Musk.
V produkcí obilovin, řepky, cukru, hovězího masa a mléka má většina krajů v ČR nadprodukci, tudíž nadbytek vyváží do zahraničí. Na opačný trend narážíme u ovoce, vepřového masa či zeleniny. Tenhle fakt by v praxi znamenal, že bychom museli v krátkém horizontu investovat nemalé prostředky do produkce ovoce, zeleniny a právě vepřového masa. Nechci se opakovat, ale třeba taková sezónnost je problém. Zvykli jsme si na rajčata v lednu. Museli bychom opět vynaložit velké finanční prostředky na investice do skladovacích prostor, vytápěných skleníků či hydroponických farem.
Závěr
Tento návrh je stejně jako mnoho dalších jen výkřikem do tmy nezakládajícím se na reálných faktech. I kdyby se česká vláda rozhodla k podpoře soběstačnosti českého zemědělství, tak by jej musela ještě protlačit přes orgány EU. A jak všichni víme, volný obchod je jeden ze základních kamenů evropského hospodářství...